Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Şubat '12

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
248
 

Felsefe üzerine

Felsefe üzerine yüzyıllar boyunca çok şeyler yazılmış, söylenmiş ve düşünülmüştür…

            Felsefe hepimize, amacımız olan mutluluğu elde etmemizi, yaşamımızı sürdürmemizi, geleceğimizi güvence altına almamızı  bulunduğumuz koşullar ve imkanlarımızla bunların özüne inerek analiz edip hedefe çıkmamızı sağlar.

            Felsefe; genel anlamda insanı insan yapar. İnsan gönlü ve aklı olan bir canlıdır… Felsefe, insanı bir hiç olmaktan kurtarır. Bu doğrultuda değerlendirecek olursak birey olarak bizleri toplumsal ilişkilerimizi güçlendirerek sosyalleşmemizi sağlar..

            Felsefe; hayatımızdaki gerçekler içerisinde gizli olan bilmecelere çözüm bulur ve bunu eğlenceli bir şekilde yapmamızı sağlar. Kanımca sosyal medya ve paylaşım sitelerinde filozofların ünlü öğretilerini, sözlerini paylaşmamız, irdelememiz, düşünmemiz, atıfta bulunmamız, yorumlar yapmamız ve belki de kimilerimizin bir gizem yaratma çabasına girerek insanları düşünmeye sevk etmek istemesi, mantık yürütmek istememiz bu yüzdendir… Bu sayede doğruyu, iyiyi, erdemi, sevgiyi ve hakkımız olan mutlu bir yaşamı ararız bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde… Böylesi bir yaşam insan olmamız ögesinden kaynaklanmaktadır. İnsanın doğasını gerçekleştirmesi ile felsefenin doğasını gerçekleştirmesi aynıdır. Sorgulayarak; kötü, çirkin, yanlış, anlamsız ve değersiz olandan yola çıkarak iyi, güzel, doğru, anlamlı ve değerliye doğru yol alırız. Böylelikle, felsefe insanın kendi yaşamını da sorgulamayı, anlamlı ve insanca yaşamayı kavramayı öğretir.

            Yazımı Socrates’in en iyi öğretilerinden biri ile bitirmek istiyorum; ”Sorgulanmamış yaşam; yaşamaya değmez.”                                    

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 246
Kayıt tarihi
: 28.09.11
 
 

İktisat fakültesi mezunuyum.1995 den beri Kuşadası'nda çeşitli yerel gazetelerinde deneme, makale..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster