Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Temmuz '18

 
Kategori
Kent Yaşamı
Okunma Sayısı
90
 

Fener Yolları

Fener Yolları
 

foto:gldn


Giden yollara düştü geriye dönüşler/ Alnındaki çizgilere dokunmasan olmazdı/ Sararmış yapraklarda ilk aşkının izleri/ Çentiklere takılı unutmadığın adlar.

Mevsimlerinde son hikayeler okunur/ Selam çakarsın ardına bakmayan anılara/ Yıllar akar tutunamayan gözyaşlarından/ Dün bugünün hesabını sorar.
/ Gldn Işk

Fener yollarına düşüp te çocukluğunu, gençliğini anmayan var mı ki. Hangi ağacına yaslanmış, hangi köşesinde sevinmiş, efkarlanmamış bilmez mi. Ya da hangi kayalarından denizi taşlayıp sonbaharda yere düşen çınar yapraklarının içinde dolaşan ayaklarını, hangi kulak çınlamalarına yolladığını izlemez mi. Anar… Bilir… İzler…

Elbette Zonguldak'ın bir çok yerinde vardır arayıp ta bulunmayan izler. Giden gitti diyerek kalanlarına dört elle sarılmak boynumuzun borcu, anılarımızın vebali oldu artık. Kalan yerlerinden biri de, Fenerde doğasıyla bütünleşmiş TTK evleri, çocuk parkı ve gezi yolu şimdilik. Şimdilik diyorum çünkü rant kapısı bu kez burası için açılacağa benziyor. Direnmezsek ve buranın Zonguldak'ın kimliğinde hem tarihi, hem de duygusal bir yer olduğuna ikna edemezsek kimliği değişecek.Edersek şehrimize, yönetenlerine saygımız artacak;daha bir umutlanacağız gelecek için. Şehrimizde bir değerin korunduğunu görmek kadar bizlerin de güveni korunmuş olacak. Sildikçe yıpranır kimlikler. Bir şehrin geçmişi silindikçe geleceği de tanınmaz olur.

''Geçmişini sadece özlemek istemiyorsan ayak izlerini kaybetmemelisin. Gelecek senin notlarındır, geçmişse sınavın." Abraham Lincoln'

Lütfen Zonguldak! sevildiğini görmek iste artık; sözlerde kalmasın sevildiğin. Şiirde, resimde, fotoğraflarda kalmasın izlerin; yaşa ve yaşat bize.

10 Temmuz 2018-Gülden Işık

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne çok zordur aslında döküldükleri yerlerden kiminde hüzün kiminde sevinç saklı hatıraları toplamak...Selam ve saygılar.

Abbas Oğuz 
 21.07.2018 13:46
Cevap :
Teşekkür ederim sayın Oğuz...Zonguldak benim ilhamım..  23.09.2020 22:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 285
Toplam yorum
: 585
Toplam mesaj
: 149
Ort. okunma sayısı
: 1273
Kayıt tarihi
: 09.12.06
 
 

Zonguldak doğumluyum. AÖF Mezunu olup, üç çocuk annesiyim. İki de torunum var. Şiir, doğa yürüyüş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster