Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ağustos '12

 
Kategori
Futbol
 

Fenerbahçe, bir yandan kaybederken öte yandan nasıl kazandı?

Fenerbahçe, bir yandan kaybederken öte yandan nasıl kazandı?
 

Her şeyin başı para mı?

Tam da, üniversiteye hazırlanan öğrencilere için “gereç” olarak kullanılacak bir Türkçe sorusu...

Sorudaki “mi” olmasa, cümle kesin bir yargı taşır/dı. Ama “mi” sorusu, soruyu “tartışma” anlatım biçimine uygun yapıyor. Cümleden anlaşılan, soruyu soranın, “yaygın kanı”nın tersini söylemek istemesidir.

“Yaygın kanı” ne?

“Her şeyin başı para”dır.

Karşı çıkılacak ne?

“Her şeyin başı para” değildir.

Yazıya bir soru cümlesiyle başladık, bir soru daha soralım:

Avrupa’da mücadele edecek takımlarımız için gerçekten “para” mı önemli, “ülke puanı”na katkı mı?

Bu cümlede iki farklı yargı var:

“Para”nın önemli olması...
“Ülke puanı”na katkının önemli olması...


Soruyu soran, bunlardan hangisi savunuyor olabilir?

Soruyu kim, hangi düşünceyle sorarsa sorsun, kesin olan, “Beni yanlış anladınız” dese de, ikinci yargının savunuluyor olunmasıdır.

*****

Yaşamda genel havaya bakılırsa “para”, her şeyin üstündedir. Öyle ki, kimileri, çok “para”sı/ “varlıklı” olmayı “iyi aile” kavramıyla anlatır.

“İyi aile çocuğu”...

Bunu “yoksul” bir ailenin çoğu için kullanan kaç “muhterem” er ya da hatun kişi vardır?

“Para”dan çıktık yola, “para”yla sürdürelim, asıl konumuza gelelim.

İşte, “para”lı bir haber:

“Trabzon ile Bursaspor'un parası F.Bahçe'ye gitti!”

Buyrun, şöyle içeriye; haberin içeriğine bakalım:

“Şampiyonlar Ligi'ndeki 5 milyon 250 bin Euroluk havuz parasını Galatasaray'a bırakan Sarı-Lacivertliler, Trabzon ve Bursa'nın elenmesiyle zararını çıkardı. (...) Bu sonuçların ardından Fenerbahçe ise zarardan kâr etti. Sarı-Lacivertliler, Şampiyonlar Ligi'nden elenerek yaklaşık 25 milyon Euro’dan oldu.”

Anımsayalım, Fenerbahçe, Spartak Moskova’ya elenince, Şampiyonlar Ligi’ne katılamadı, “makas” değiştirerek UEFA Avrupa Ligi’ne yöneldi. Galatasaray, Şampiyonlar Ligi’nde tek temsilcimiz oldu. Böyle olunca da, “F.Bahçe, elenerek 5 milyon 250 bin Euroluk pazar payını Galatasaray'a bıraktı.”

Öte yandan, UEFA Avrupa Ligi grupları için mücadele eden Trabzonspor ile Bursaspor elenince, Fenerbahçe, Avrupa Ligi’ne katılacak tek takımımız oldu. Böyle olunca da, “Avrupa Ligi'nin 7.5 milyon civarındaki pazar payı sadece Fenerbahçe'ye kaldı.”

*****

İşte, size bir “para hikâyesi”...

Fenerbahçe, bir yandan kaybederken öte yandan kazandı!

Soruyla başladık, soruyla bitirelim:

Avrupa’da mücadele edecek takımlarımız için gerçekten “para” mı önemli, “ülke puanı”na katkı mı?

 

http://www.facebook.com/turgutcelik

https://twitter.com/#!/turgutcelik

turgutc@ttmail.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Turgut Bey,Atletico Madrid 3 yıl arayla 2 UEFA Kupası aldı.Dün Akşam da Chelsea'yi yenerek Süper Kupa'yı aldı.Efsane Başkan,İnşaattan da Futboldan da anlayan Başkanın döneminde gördüğümüz bir Türkiye Kupası Turnuva bazından değerlendirirsek.Aziz Yıldırım Başkan onun Yıldızı Alex De Sousa olan bir Klüpte bu kadar başarısızlık ve Kaos'un olması doğaldır.Fenerbahçe Dergisinde yayınlanan demecinde gene Başkanımız yeni düşmanlar ve yeni komplolar göstererek son 1 yılda olan rezilliği örtmeye çalışıyor.Lütfen Habertürk'te Serdar Ali Çeliker'in yazılarını okuyunuz.Betondan anlayan futboldan anlamayan Başkan”ın rakamları,F.Bahçe'nin 3A'dan kurtulma zamanı! Aziz Yıldırım'la ilgili bütün yorumlarına katılıyorum.Ama Aykut Kocaman'ın bugünden sorumlu olduğunu düşünmüyorum..

mehmet binlik 
 01.09.2012 11:30
Cevap :
Mehmet Bey... Atletico Madrid maçını izledim. Futbol dediğin bu olmalı... Ben de çok zevk aldım. Bu maçı izledikten sonra, gel de bizdeki maçlarla karşılaştır... Fenerbahçe'de taşların yerine oturacağını umuyorum. Onun için beklenmesinden yanayım. Aziz Yıldırım- Aykut Kocaman-Alex, bu takımın değerleri... "Kusur" aranmak istenirse, neler bulunur neler... "Üçlü"nün farklı özellikleri var. Aykut Kocaman, maç süresince, sınav gözetmeni gibi. Hani gözetmen, sıvana girenleri rahatsız edici davranışalardan kaçınırsa, öyle... Bu "üçlü", zamanı gelince gideceklerdir. Tek kalıcısı "sevgi", Kulüp sevgisidir. Önemli olan, kulüpte şu ya da bu biçimde görev alanlar, kurumsal kimliği, kendi kimliklerinden üstün göremezler. Ayrılıklar, kırgınlıklara yol açmadan olmalı. Çünkü her türlü kırgınlık, buna bağlı olarak söylenecekler, kurumsal kimliğe zarar verir. Saygılar selamlar.  01.09.2012 12:41
 

Merhaba Turgut bey, İçinde yaşadığımız sistem maalesef herşeyin ilk önce para olduğunu gösteriyor. Buna aykırı davranmak kimsenin gündeminde olmadığı gibi, yanlışlıkla aykırı davrananlar enayi bile sayılıyor. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 01.09.2012 11:06
Cevap :
Osman Bey... Ayağa gelen "haksız para"yı reddedenler, ne yazı ki, enayi sayılıyor. Böyle bir düşüncenin egemen olduğu bir toplumda, ülkeye hizmet için gelenlerin yapılanları hep "para"yla ölçmeleri... Futbolcuların, teknik adamlarının "kalite"sini aldıkları parayla ölçülmek istenmesi...Yaz babam yaz. Fenerbahçe'de işlerin yoluna gireceği, futbolseverlerin üzüldükleri günlerin bitmesi umuduyla... Saygılar, selamlar.   01.09.2012 12:56
 

Kıymetli Turgut ÇELİK :Ülke puanı daha önemli,Fenerbahçe ikinci yarıda oynadığı oyunu birinci yarıda oynasaydı daha az para alacaktı,Bilinmezdi Bursa spor ile Trabzon spor elenir,şimdi akla şu geliyor bunu daha önceden hesapladılar,hesapları tuttu,Yere batsın paraları bana Ülke puanı lazım Kıymetli hocam. Selam ve saygılar sunuyorum,Burakgazi size sağlık,sıhhat ve mutluluk diliyor.

Mehmet Burakgazi 
 31.08.2012 19:51
Cevap :
Mehmet Bey...İşi özünü söylüyorsunuz: "Yere batsın paraları bana Ülke puanı lazım." Fenerebahçe'nin son yarım saatte gösterdiği futbolu 90 dakikaya yayacağı günler gelirse... Aykut Kocaman'ın "sabır" isterken, dediği bu olmalı. Saygılar, selamlar.  01.09.2012 12:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2459
Toplam yorum
: 2830
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2221
Kayıt tarihi
: 10.11.08
 
 

İspir, hem doğum yerim, hem memleketim. Emekli Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim. Dil ve Tarih-..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster