Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Mayıs '12

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
4825
 

Fenerbahçe' nin transfer planları

Fenerbahçe' nin transfer planları
 

Fenerbahçe' de geçtiğimiz kongre sonrası yeni gündem transfer. Bu sene Fenerbahçe açısından kritik bir sene. Transferde de farklı bir sene olacağının sinyallerini alıyoruz. Başkan Aziz Yıldırım' ın kendisine vefa gösteren, sahip çıkan camiaya yeni transferler ile teşekkür edeceği konuşuluyor. Kulübe yakın bazı kaynaklardan aldığımız duyumlar, Fenerbahçe' nin bu sene transferde 3- 4 senedir uyguladığı sistemden farklı bir yöntem izleyeceği yönünde.

Aslında 1-2 ay öncesinden transfer konusunda adımlar atılıyordu, ancak gündemin Başkan' a endeksli olması, transferi de ikinci plana atmıştı. Şimdi Aykut Kocaman' ın verdiği liste doğrultusunda transfer çalışmaları tamamlanacak. Aykut Kocaman' ın transfer konusunda stratejisi, gelecek sene takımı oynatmayı düşündüğü sistem çerçevesinde şekillendi. Aldığımız duyumlar, gelecek sezon farklı bir Fenerbahçe izleneceği doğrultusunda. Aykut Kocaman sezonun son 3-4 maçında bu sistemin ipuçlarını vermişti aslında.

Sistem iç sahada 4-3-3, dış sahada 4-5-1 olacak. Kısa, seri ve isabetli pasa dayanan, top hakimiyetini sağlamaya yönelik bir sistem olacağını biliyoruz. Aykut Kocaman bu sene geniş bir kadro kurma planları içerisinde. Sene içinde yaşanabilecek sakatlık, formsuzluk, ceza gibi durumları düşünen Aykut Kocaman, her mevkide en az 1 iyi alternatif oluşturmak ve rotasyonu güçlendirmek amacında.

Aykut Kocaman' ın, bu sistemde geriden iyi top çıkarabilen, oyun kurabilen birisi tecrübeli, 2 yabancı stoper istediği biliniyor. Yeni alınacak 2 yabancı stoperin yedeği olarak Bekir- Serdar- Yobo (anlaşılırsa) üçlüsünü düşünüyor. 

Sağ bekte Gökhan ve Orhan var. Ayrıca Bekir ve Serdar da bu pozisyonda görev alabiliyor. Burada bir takviye istemeyecektir.  Sol bekte Ziegler var. Sanıyorum ki Aykut Kocaman, sol beke yerli bir takviye yapmayı düşünecektir. Caner her ne kafar gayretli de olsa, bu bölgenin oyuncusu değil. 

Orta sahada 4-3-3 ve 4-5-1 oynayabilecek isimleri tercih etmesi muhtemel. Mehmet Topuz, Caner, Stoch, Cristian ve Emre bu noktada kadroda kalması tercih edilecek isimler. Emre ile ilgili tek sorun ücretinde yapılacak ayarlamayı kabul edip etmemesi. Hocanın Emre' yi kaybetmek istemediğini düşünüyoruz. 

4-3-3 te orta üçlüde Emre ve Cristian' a alternatif olacak 1 yabancı, 1 yerli orta saha takviyesi bekliyoruz. Yerli oyuncunun Mehmet Topal olması muhtemel. Alper Potuk diğer bir aday. 2 ön libero transferi Hocanın kafasındaki sistem açısından kaçınılmaz gözüküyor. İleri üçlüde Bienvenu' nun gönderilmesi muhtemel. Sow ve Semih' e ek olarak, oldukça hızlı ve yıpratıcı bir forvetin kadroya katılacağı duyumları geliyor. Bu forvetin sağ ve sol içte de oynama beverisi olacağını düşünüyoruz. Sağ ve sol forvetlerde, Stoch ve Dia ilk alternatifler. Ancak hocanın Dia' dan beklenen verimi alamamış olması, kanat forvet transferi ihtimalini artırıyor. Ayrıca Stoch' un da iyi bir teklif ile satılması söz konusu.

Aykut Kocaman aslında 4-3-3 sistemini ilk geldiği sezon denemişti. Ancak elindeki oyuncu kalitesi bu sisteme uymayınca geri çark etmek zorunda kalmıştı. Bu başarısızlığın en büyük nedeni ise sağ ve sol forvette oynayabilecek oyuncu eksikliği olmuştu. Aynı hatayı bu sene yapmayacak ve buraya iki takviye yapacaktır. Kayserispor' dan Amrabat ismi öne çıkıyor. 4-3-3 sisteminde Alex' in yer almayacak olması hemen hemen kesin gözüküyor. Alex bu sene takıma ikinci 45 veya son 30 dakikalarda katkı yapacak gibi. Yani Hoca ilk 11' de Alex' i düşünmüyor.

4-5-1' e baktığımızda, Hocanın orta üçlüde oyunu iki yönlü oynayabilen orta sahalar (Cristian- Emre) ve ileri uçta hücum gücü çok yüksek, oyunu ileride şekillendirebilecek ve takımı yönetebilecek bir hücum orta sahası transfer etmek isteyecektir. Bu hafta içi Bucaspor' dan transfer edilen Salih, buraya uygun bir oyuncu olup, esas transfer edilecek yabancı oyuncunun yedeği olarak alınmıştır. 

4-5-1 'in kanatlarında Topuz ve Caner banko gözüküyor. Stoch-Dia ikilisini yine bu ikili ile değişmeli oynatacaktır. Bu noktada Amrabat hariç 4-5-1 in kanatlarına yönelik bir takviye planlandığını sanmıyoruz. 

Bienvenu, Yobo ve Dia gönderilmesi muhtemel isimler. Yabancı kontenjanın sınırlı olması nedeniyle Aykut Kocaman' ın transferde kaliteli gurbetçi futbolcuları tercih etmesi mümkün olabilir. Tuncay' ın yuvaya dönüş sinaylleri vermesi de bu yönde bir adım olarak algılanabilir.

Özetle, önümüzdeki dönemde, 1 yerli sol bek, 1-2 yabancı stoper, 1 yabancı ön libero, 1 yerli ön libero-orta saha, 1 yabancı hücuma dönük orta saha, 1 yerli hücüuma dönük orta saha, 1 kanatta oynayabilen orta-iç forvet, 1 santrafor transferi söz konusu olabilir. 

Yeni duyumları sizle paylaşaya devam edeceğiz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Bertan KAYA: Fenerbahçenin transfer planını en ince detaylara kadar yazdınız,bunlar rüya değil gerçekleşmesi kuvvetle muhtemel olan gelişmelerdir,Aykut Hoca iyi bir teknik direktör olduğunu ispatladı,Şunu anlıyoruz ki Fenerbahçe dik durmaya devam ediyor,Fenerbahçe daha da güçleniyor,Yeni duyumlarınızı hasretle beklerken size sevgiler/Saygıyla gönderiyorum.

Mehmet Burakgazi 
 26.05.2012 19:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 547
Toplam yorum
: 204
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 587
Kayıt tarihi
: 10.05.07
 
 

İlgi alanları ekonomi, para politikası, siyaset, edebiyat, futbol, Türk ve Ortadoğu Tarihi, AB ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster