Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Nisan '13

 
Kategori
Futbol
 

Fenerbahçe, Ordu’da Salih Uçan’la uçtu!..

Fenerbahçe, Ordu’da Salih Uçan’la uçtu!..
 

Kolay maç yoktur, kâğıt üzerinde kolay gözüken maç/lar vardır. O bakımdan maçların sonucunu kestirmek değil de, nasıl olacağını söylemek mümkün. Çünkü belli bir “sistem”i olan takımların, o zamana kadar kafalara yerleştirdiği algıya/ kanıya göre, oynanacak maçla ilgili ipuçlarından söz edilebilir.

Fenerbahçe, ikinci yarının başlamasıyla belirgin bir “oyun tarzı”na uygun oynuyor: Özellikle geri paslarla rakibi “uyutmak”, oyalamak”, kendi alanında oynamasına fırsat vermek... Fırsat/lar yakalayınca değerlendirmek.

Ya Orduspor, nasıl oynayacaktı?

Fenerbahçe’nin de, Orduspor’un amacı 3 puandı.

3 puan neye hizmet edecek?

“Dip”ten kurtulmaya; “tepe”den kopmamaya...

Orduspor, tek kulvarda; Fenerbahçe, üç kulvarda mücadele ediyor. Böyle olunca düşünceli, “dertli” olan, Fenerbahçe olmalıydı.

*****

Orduspor, ilk dakikalarda 4 gol pozisyonu buldu; üçünde kaleci Volkan Demirel, birinde Kuyt, gole izin vermedi. Öyle ki Fenerbahçe, yarım saat, Ordupsor’un oynamasına o kadar müdahale edemedi. Böyle olunca da, üstünlük Orduspor’da oldu.

Orduspor’un yakaladığı fırsatlar kaçtı, bir başka deyişle kaleci Volkan Demirel olmak üzere, Fenerbahçe savunması, tehlikeyi savuşturdu. Zaman içinde “uyutma”, “oyalama” taktiğiyle Orduspor’un hızını kesen Fenerbahçe, kaleye gitmeyi de unuttu.

Fenerbahçe, Orduspor kalesine 28. dakikada gitti. Salih Uçan, Webo’nun güzel pasını dışarı attı. Fenerbahçe’nin kaleyi bulan ilk şutu 37. dakikada oldu. Salih Uçan, Caner Erkin’in güzel ara pasıyla gelen topu, güzel/ rahat bir vuruşla ağlara gönderdi.

İlk yarının özeti buydu: Fenerbahçe açısından, kaleye atılan ve kaleyi bulan ilk şutun gol olması...

Orduspor açısından, kaçanlar... Volkan Demirel’in kurtardıkları, kaleye girecek topu Kuyt’ın uzaklaştırması.

*****

Fenerbahçe, ikinci yarıda daha derli toplu oynamaya başladı. Önde olmanın etkisiyle “uyutma”, “oyalama” taktiği daha işe yarar oldu. Hele, Salih Uçan’ın o güzel golü gelince, Fenerbahçe daha da rahatladı.

Orduspor, ikinci yarıda da Kuyt ile Caner Erkin’e takıldı.

Fenerbahçe’de öne çıkanlar, maçtan maça değişiyor. Sanki iyi oynamak için kendi aralarında bir sıralama yapmışlar. Bu maçta, arkadaşlarına göre iyi oynayan üç kişi öne çıktı: Volkan Demirel, Salih Uçan, Caner Erkin.

Fenerbahçe’nin maç boyunca üç etkili vuruşu vardı; bunlardan ikisi gol oldu. Bu da şunu gösterdi ki, fırsat yakalamaktan çok, bunları değerlendirmek önemli.

Fenerbahçe, bulduklarını değerlendirdi, Orduspor değerlendiremedi.

Fenerbahçe’de umut, Orduspor’da umutsuzluk sürüyor.

 

http://www.facebook.com/turgutcelik

https://twitter.com/#!/turgutcelik

turgutc@ttmail.com

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İnanıyorum ki bu genç yetenek bizim tarihimizde yeni bir Oğuz Çetin olarak devam edecek. Oğuz Çetin yıllarca bu sevdaya gönül vermiş bir gün bile adı sportif olmayan konumlarda anılmamıştır. iyi bir profosyönel iyi bir aile babası ve hepsinden önemlisi iyi bir insan olarak anıldı. Oğuz Alex şimdi Salih...

Cumhur Milletoğlu 
 08.04.2013 9:42
Cevap :
Necati Bey... Salih Uçan, daha da iyi olacaktır. Fenerbahçe'ye umut verecek bir gence gerekesinim vardı. Saygılar, selamlar.  08.04.2013 17:56
 

Kıymetli Turgut ÇELİK;Doğrusu ilk otuz dakikada hayli endişelendim,Fenerbahçe topu ayağında tutamıyordu.Yüce Allah nazardan saklasın Salih'in golünden sonra Fenerbahçe kendi oyunununu oynadı,Altından daha pahallı Salih ikinci golünü attı.Salih'i ilk on bire alan Kocaman da güven ve itimadı hak etti.Yazınızın başlığı çok güzel Fenerbahçe Salih Uçan ile Uçuyor..Bize ne elin çirkinliklerinden biz kendimize bakalım..Hocamızı saygıyla,sevgiyle selamlıyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 08.04.2013 9:08
Cevap :
Mehmet Bey... Fenerbahçe'nin oyuna başlayışı, bunu uzun süre sürdürmesi can sıkıcı, ama bu oyun anlayışına alışacağız. Gözüken o. Sonuç alınıyorsa, demek ki, doğru yapılıyor. Salih Uçan, futbolumuz için bir kazançtır. Saygılar, selamlar.  08.04.2013 18:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2459
Toplam yorum
: 2830
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2382
Kayıt tarihi
: 10.11.08
 
 

24 Kasım 1944'te İspir'de doğdum. Ankara Kurtuluş Lisesi'ni, Dil ve Tarih - Coğrafya Fakültesi Tü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster