Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Şubat '12

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
4783
 

Fenerbahçe Beşiktaş derbisine ilişkin maç ve skor tahmini

Fenerbahçe Beşiktaş derbisine ilişkin maç ve skor tahmini
 

Derbiye birkaç saat kaldı. Taraflar son hazırlıklarını yapıyorlar. Yazılı ve görsel medyada kadro tahminleri yapılıyor. Hocaların sürpriz yapıp yapmayacaklarını kestirmeye çalışıyoruz. Yorumcular ekranda her iki takımı analiz ediyor. Beşiktaş'ın önemli eksikleri göz önüne alındığında ibre Fenerbahçe'ye dönmüş gözüküyor. Sorulması gereken soru şu; Beşiktaş'ın eksikleri gerçekten de Fenerbahçe açısından avantaj mı? Yoksa bu durum Fenerbahçe açısından bir dezavantaj teşkil eder mi? Gelin maç öncesi tarafları analiz edelim.

Önce ev sahibi Fenerbahçe. Fenerbahçe'de birkaç maçtır bir düşüş var. Düşüşün fiziksel değil, mental olduğunu düşünüyorum. Türk futbolu ve Fenerbahçe'nin içinde bulunduğu belirsizlik ortamı başta Aykut Kocaman olmak üzere tüm futbolcuları olumsuz etkiliyor. Camianın güçlü bir liderliğe ihtiyaç duyduğu bu günlerde, camiayı bir arada tutacak ve futbol takımına motivasyon sağlayacak bir lider bulunamıyor. Aykut Kocaman takmını elinden geldiğince motive etmeye çalışsa da, kendi kaygılarına engel olamıyor. Takım bu kaygıları fazlası ile hissediyor. 2-0 öne geçilen maçlardan sonra bile tüm hatlar ile geriye kapanmak bu psikolojiyi iyi açıklıyor. Fenerbahçe takım olarak kaybetmekten korkuyor. Açıkça dillendirilmese de takımın genelinde bir gerginlik var ve bu gerginlik maalesef iyi yönetilemiyor. Burada Aykut Hocanın devreye girip belirsizlik karşısında takımına moral vermesi ve takımı hırslandırması gerekiyor. Mevcut durumun aksine, futbolcuların korkarak değil, cesaretle ve adeta rakibe sahayı dar edecek bir hırsla maçlara çıkması gerekiyor. Ancak son birkaç maçtır bunu göremiyoruz. Nedeni açık; Hocanın kendisi de mental olarak son derece yorgun. Hocanın elinden gelen bu kadar.

Peki bu maçta Fenerbahçe ne yapabilir? Ne yapmalı?

Öncelikle Aykut Hocanın rakibe göre kadro çıkarmaması şart. Beşiktaş'ın Veli-Ernst-Necip ile kuracağı savaşçı orta sahayı düşünerek, çekingen bir tavırla yeteneği kısıtlı ancak mücadele gücü yüksek oyuncuları tercih etmesi ölümcül bir hata olur. Hocanın rakibe kendi oyununu kabul ettirebilecek, ayağa pas yapan ve orta sahayı pres yemeden hızlıca geçip, topu rakip sahada tutacak bir 11 oluşturması gerekiyor. Yani yetenekli oyuncuları tercih etmesi gerekiyor. Bu bağlamda, FB orta sahasında kesinlikle kanatlarda Stoch-Dia görev almalı. Özellikle sağ kanatta Dia, Beşiktaş'ta Ekrem veya Tanju'yu son derece zor durumda bırakabilir. Forvet arkası banko Alex. Ön liberoda ise tercihin kesinlikle Emre-Mehmet Topuz ikilisinden yana kullanılması gerekiyor. Cristian ve Selçuk çok defansif ve üretken olmayan isimler. Özellikle bu ikilinin top kayıpları orta saha hakimiyetinin Beşiktaş'a geçmesine neden olacaktır. Ancak Kocaman'ın Cristian tutkusu başa bela. Hoca bir türlü Cristian'dan vaz geçmiyor. Bu tercih FB adına hata olacaktır. Kocaman'dan beklediğimiz diğer hata sağ kanatta Dia'ya görev vermemek olacaktır. Topuz'u sağda tercih edip, Dia'yı kenarda oturtması Fenerbahçe'nin kenar etkinliğini son derece azaltacaktır.

Defansta ise Gökhan-Serdar-Yobo-Ziegler dörtlüsü banko gözüküyor. Gökhan oynayamayacak durumda olur ise forma Orhan'ın olacaktır. Beşiktaş'ta Almeida'nın görev yapmaması Fenerbahçe açısından büyük avantaj. Herkes, Quaresma ve Fernandes'e bakıyor ancak esas avantaj Almeida'nın forma giyemeyecek olmasıdır. Zira, Gekas'ın Serdar'ı ne hale getirdiğini geçen maçta gözlemledik. Serdar fizikli, güçlü forvetlerde zorlanıyor. Hava topu alamıyor. Mustafa Pektemek karşısında ise yerden son derece iyi bir kesici olarak şansı büyük. Yani Almeida'nın oynamaması FB defansı açısından büyük şans.

Forvette ise Sow en büyük alternatif. Tabi Kocaman yine kendisi aldırdığı için tıpkı Özer ve Cristian gibi Bienvenu'de gereksiz olarak israr edebilir. Yani ilk 11'e Bienvenu ile başlayabilir. Bu halde koskoca bir 45 dakika kaybedilmiş olacaktır, zira Egemen-Sivok iklisi Bienvenu'yu kaleye dondurmezler. Ayrıca Sow'un rakip defans oyuncuları tarafından tanınmaması da bir şok etkisi yaratabilir. Sow banko oynamalı ve uyum sorunu yaşaması riski göze alınmalıdır. Zaten iyi futbolcu çıkar topunu oynar. Arkasındaki Alex'in futbol zekası da düşünüldüğünde, Sow'un pozisyona girme ihtimali yüksek. Ayrıca taraftara da büyük heyecan getirecektir.

Fenerbahçe açısından yapılması gereken çok koşan, rakibi bozan değil (ki zaten en çok koşan oyuncusu da özer olan bir takımın ne kadar koştuğu tartışmalıdır) yeteneği olan oyuncuları korkusuzca sahaya sürmektir. Beşiktaş oynattırmamak için sahada olacaktır. Eğer ki Fenerbahçe sahaya Cristian, Selçuk, Bienvenu gibi isimler ile çıkar ve hoca kanatlarda Topuz, Caner gibi isimleri tercih ederse Beşiktaş'ın ekmeğine yağ sürmüş olur. Hoca kendi saha ve seyircisi önünde maça galibiyet için çıkmalı ve sahaya süreceği kadro ile bunu taraftara da hissetirmelidir. Ortada Cristian, sağda Topuz, forvette Bienvenu ile başlarsa bilin ki Kocaman maça çekinerek çıkmakta ve bir puana razı olmaktadır.

Gelelim Beşiktaş'a. Fernandez, Quresma ve Almeida bu takımın yarısı. Hücum gücünün %70'i. Bu üç silahtan yoksun Beşiktaş'ın sahada tek şansı mücadele etmek ve rakibi bozmak. Özellikle orta sahayı iyi paylaşmak ve hücum pres ile Fenerbahçe'yı sıkıştırmak iyi bir strateji olacaktır. Birebir bakıldığında Veli-Ernst-Necip üçlüsü tahmini Emre-Cristian-Alex üçlüsüne kıyasla çok daha diri, çabuk ve sert. Bu Beşiktaş'ın hiç ummadığı bir avantaj haline dönebilir. Beşiktaş açısıdan en büyük sorun kanatlarda Dia ve Stoch oynar, orta sahada ise sert Topuz görev alırsa söz konusu olabilir. Kocaman cesur gününde olup da bu şekilde bir kadro ile sahaya çıkarsa, Beşiktaş'ın hücum presini, topu hızlı bir şekilde kanatlara aktararak kırabilir. İşte pek olası gözükmese de bu durum Beşiktaş açısından maçın kontrolden çıkmasına neden olabilir.

Beşiktaş maça defansta Ekrem (Toraman)-Sivok-Egemen-Tanju şeklinde çıkabilir. Orta sahada Necip-Ernst-Veli-üçlüsünden ikisi, Simao ve Toraman (Ekrem) görev alabilir. Forvette Mustafa Pektemek alternatifsiz gözüküyor.

Maçın kaderi Beşiktaş'ta Carvalhal'in çıkaracağı 11'e değil, Fenerbahçe'de Aykut Kocaman'ın ilk 11'ine bağlı gözüküyor. Fenerbahçe'nin maç seçme hastalığı da bu maç için bir avantaj olabilir. Kendi saha ve seyircisi önünde cesur bir kador ve futbol ile çıkarsa, Fenerbahçe maçı rahat olmasa da 1-0 veya 2-1 gibi bir skor ile kazanabilir. Eğer ki maça Aykut Kocaman'ın son bir kaç haftada sürdüğü top yapamayan, gol yeme korkusu ile kapanan ve rakibe baskı kuramayan bir ilk 11 ile çıkılır ise, maçın gideceği nokta beraberlik veya 1-0, 2-1 gibi bir skor ile Beşiktaş'ın galibiyeti olacaktır. Kısaca bu maçta ne seyirci, ne saha avantajı, ne Carvalhal, ne de Beşiktaş'lı futbolcuların performansı belirleyici olacaktır; bu maçta belirleyici tek unsur Aykut Kocaman ve onun zihniyeti olacaktır.

Fenerbahçe camiası ve tribünlerinin, maça Beşiktaş seyircisinin gelmesi yönündeki tercihi, Fenerbahçe ve Türk sporu adına maçın kazanılmasından bile daha büyük bir güzellik olmuştur. Güzel ve keyifli bir derbi olması adına, güzel oynayan değil, cesur oynayan kazansın diyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 555
Toplam yorum
: 204
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 580
Kayıt tarihi
: 10.05.07
 
 

İlgi alanları ekonomi, para politikası, siyaset, edebiyat, futbol, Türk ve Ortadoğu Tarihi, AB ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster