Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Temmuz '18

 
Kategori
Futbol
 

Fenerbahçe de Sermaye Artırdı

Kulüplerin sermaye artırımı yapacaklarını duyduğumuzda şöyle bir irkiliyorsak bunun iki nedeni var: birincisi zamanında Galatasaray’ın yaptığı Nasrettin Hoca misali (bunu zamanından çok yazdığım için konunun detayına tekrar girmeyeceğim) sermaye artırımı, ikincisi de aslında tüm şirketler için normal hatta zaman zaman gerekli bir uygulama olan sermaye artırımında spor kulüplerinin çok yüksek oranlar uygulayarak tabiri caizse vur deyince öldürmeleri.

Fenerbahçe Futbol A.Ş’nin mevcut sermayesi 28 milyon lira. Bu tutar Galatasaray’ın artıra artıra 540 milyona çıkardığı ve Beşiktaş’ın da 240 milyon lira olan sermayeleri dikkate alındığında düşük kalıyor. Ayrıca şirkete sıcak para girişi olsun, bilançonun biraz eli yüzü düzelsin diye düşünüldüğünde sermaye artırımı hiç de mantıksız değil. Soru, sermaye artırımda oranın ne olacağı ve rüçhan hakkının kaç liradan kullandırılacağı. Zira küçük yatırımcı denen ve konu spor kulüpleri olunca aslında çoğu taraftar olan topluluğun sermaye artırımından gol yememesi için bu oran ve tutarın çok yüksek olmaması gerek.

Fenerbahçe, SPK’ya yaptığı başvuruda, sermaye artırım oranını %250 olarak belirledi. Rakamdan da anlaşılıyor ki bu oran yüksek değil, çok yüksek. Bununla birlikte rüçhan hakkı da başvuruda 5TL görünüyor. Tüm bunların anlamı şu: koyu bir Fenerbahçe taraftarı olup elinde 100 adet FENER hissesi bulunduran Mehmet Bey sermaye artırımı sonrası hisse oranını korumak istiyorsa 250 adet yeni hisseyi, tanesi 5TL’den almak durumunda.

Bu işin iyi tarafı, yatırımcılara yeni hisseleri piyasa fiyatının altında satın alma olanağı sağlaması. Kötü taraf ise, nakit sıkışıklığı nedeniyle sermaye artırımına katılamayan yatırımcıların hisselerinin hâkim ortak olan kulüp tarafından ucuza satın alınarak, diğer yatırımcıların ellerindeki hissenin hem oranının hem de tutarının azalması.

Fenerbahçe’nin mevcut sermeyesinin düşük olması nedeniyle SPK’nın bu talebe olumsuz bir yanıt vereceğini sanmıyorum. Belki sadece rüçhan hakkı ile birlikte değerlendirilip oranların düşürülmesi istenebilir fakat bu da bana göre düşük bir olasılık. Bu nedenle Fenerbahçe’nin kasasına girecek 353 milyon lira için şimdiden hayırlı olsun diyebiliriz.

can.nizamoglu@gmail.com

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 760
Toplam yorum
: 416
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1457
Kayıt tarihi
: 11.11.07
 
 

Çoğu çocuk gibi ben de futbolcu olmak istedim, olmadı. Bu oyundan kopmamak adına üniversite yılla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster