Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ekim '08

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
1372
 

Fenerbahçe gerçeği

Fenerbahçe gerçeği
 

FENERBAHÇE GERÇEĞİ..
Fenerbahçe gerçeğini artık herkes görsün. Hiç kimse taraf olmadan, objektif konulara bakarak, bir değerlendirme yapmalıdır. Eğer herkes objektif olursa, sorunlar kolay çözülür.
Fenerbahçe takımı geçen sene önce gruplara kalarak , şampiyonlar liginde İnter ile başlayan Chealse ile son bulan bir seri yakaladı. Bu seride aralıksız bütün takımları Kadıköy de yendi.Bu gerçekten çok büyük başarı idi.
Bu başarının ardından çeyrek final yakalandı. Chealse'yi yenen tek takım Fenerbahçe oldu.Çünkü Chealse finale kaldı ve finalde yenilmedi.Penaltılarla kupa kaybetti. Sevilla ile oynanan maçta da, bu takımı eleyen takım Fenerbahçe olurken, Sevilla iki sezon UEFA kupasını kazanan bir takım apoleti ile karşımızda idi. Pekiyi bu takımı eleyen Fenerbahçe' de ne oldu da bu sene bu başarısız sonuçlar ile karşılaşıldı? Öncelikle Zico ile yollar ayrıldı. Bu sezon başında sohbetlerde: Herkes gider, Zico kalır demiştim.. Fakat sadece tam tersi önce Zico gitti. Büyük şaşkınlık yaşadık. Bu şaşkınlığı dillendiremedik, Protesto veya eleştiri yapamadık. Avrupa Şampiyonasında İspanya takımı şampiyon olmuştu. O takımın şampiyonluğunda önemli katkı yapan teknik direktörü ARAGONES Fenerbahçe'nin başına geçti. Öyle bir futbol oynayan hızlı, ayağa kısa paslar ile muhteşem futbol oynayan bir takımın Hocası Fenerbahçe'nin başında olması, herşeyi unutturdu.
Ligler başladığında ise sakatlıklar başladı.Bence bu sakatlıkların sebebi futbolcuların Avrupa Şampiyonası sebebiyle iyi bir dinlenme dönemi geçirememeleri idi. Bu takıma sakatlıkların fazla olmasına etken olurken, şanssızlıklarda eklenince, olağanüstü başarısızlık yaşandı.
Fenerbahçe takımı sürekli başarılı bir 3 yıl Daum, 2 yıl Zico dönemi yaşamış bir takımdır. Başkan Aziz Yıldırım bu başarıda önemli bir pay sahibidir. Aragones düşüncesi de doğru bir yaklaşımdır. Takımın hedefine ulaşmasında bir artı motivasyon sağlanması beklenmiştir. Ama istenen olmamıştır. Bu konudaki düşünceme gelince, takımın bir çoğunun Brezilya kökenli olması bu değişimi sancılı bir şekle sokmuştur. Asla bir sobeteden söz etmek istemiyorum. Yalnız bir geçek var ki, düşününüz: Türk futbolcuların çok olduğu bir Avrupa kulübünde Fatih Terim takımın başında ve o takım ciddi bir başarı yakalamış iken, siz onla anlaşamıyorsunuz, yerine başka hoca getiriyorsunuz: Başarıyı ileriye mi geriye mi götürür? Ayrıca gördüğümüz kadarı ile ZİCO daha sevecen bir edası vardı.. Ayrıca futbolculuk geçmişinin büyük başarılarından dolayı, futbolculuk kafasını ve düşüncesini daha iyi yakaladığı hatta Türk Futbolcuları nın da duygusal olduğu söylenirse, başarısızlığın esas sebebi daha iyi sorgulanacaktır.
Aziz Yıldırım teknik direktör değişiminde iyi sonuç alamamıştır. Bu bir gerçektir. İyi hoca demek hemen başarı demek değildir. Hiddink, Rausch , gibi Avrupa' da sansasyonel başarılar yakalamış olan bu tip büyük teknik direktörler de Fenerbahçe'de başarı yakalamamıştır. Kimya ve doku uyuşmamış ise pek ısrar etmemek lazımdır. Bu konuda beklemek ve devam etmek zorunda kalınmıştır. Bu şanssızlığı sezon sonuna kadar sürdürmek ve bu sezonu hataların sorgulanması olarak değerlendirmek gerekecektir. Başka yapılacak bir çözüm yoktur. Fenerbahçe takım olarak, daha iyi oynamaya başlayacaktır. Ligi ne kadar yukarıda bitirirse başarıdır.
Fenerbahçe takımının bu yılki hedefi öncelikle, Şampiyonlar Ligi grubunda 3.lük ile UEFA kupasında yoluna devam etmesi ile lig te ise Fortis Türkiye Kupasını kazanarak ordaki ayıbın defterini kapatmak olmalıdır.

Sevgi ve Saygılarımla..İlhan AYTA

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ama takımdan bir oyuncu ismi sorsan bilmem, zaten futbol u sevmem. güzel de bir anım var bu konuda spordan konuşuluyor hararetli, ben katılmayınca sohbete sordular sen hangi takımı tutuyorsun ? "fener "dedim şu oyuncu kötü şu iyi başladılar fenerden konuşmaya ben tanımam oyuncuları dedim. bir tek kaleciyi bilirim. şükrü dedim. kahkaha koptu:) ne oldu? onun adı şükrü, değil rüştü dediler.

Fatma Güneş ERGEN 
 17.10.2008 12:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 8
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 1064
Kayıt tarihi
: 13.10.08
 
 

Herkese merhaba.. İstanbul doğumluyum. İktisat fakültesi mezunuyum. Ticaretle ilgiliyim. Hobilerim f..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster