Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Mart '08

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
1238
 

Fenerbahçe İmparatorluğu neden rahatsız ediyor?

Fenerbahçe İmparatorluğu neden rahatsız ediyor?
 

Sabah Gazetesi'nin 13 Mart tarihli sayısında yeralan Hıncal Uluç'un "Fenerbahçe İmparatorluğu mu kuruluyor?" başlıklı yazısında insanı çok rahatsız eden hususlar var.

Sondan başlayalım.

"Bazı okurlara.. Bu satırları okurken çıldıran ve bana sövmek için hemen bilgisayara koşmaya karar verenlere hatırlatma.. İçinde tek kelime dahi çirkin söz veya tehdit içeren yazı benim önüme asla gelmez. Aynen çöpe, ya da güvenlik birimlerine gider. Ruhum bile duymaz. Yani bana bu şekilde ulaşma, fikrinizi açıklama ve etkileme şansına sahip değilsiniz, bir kez daha hatırlatırım. Yasemin'in bana bunlardan söz etmesi dahi yasaklanmıştır. Yani.. Düşüncelerinizi ancak "Adam" gibi yazarsanız, okur ve üzerinde düşünürüm. Gerisi boştur.. Anlaştık mı?"

Hıncal Uluç Beyfendiye neredeyse 1983 yılından beri mektup yazarım. Yani O Cumhuriyet Gazetesinde köşe yazarlığı yaptığı günden beri düzenli iyi bir okuyucusu ve izleyicisi. Hep adam gibi yazılar yazdım. Seviyeli ve ustrubuyla. Bir gün olsun cevap vermemesi konusunu da kendisine iletiyorum. Bizim gibi okuyucularını ayırıp, düşüncelerimizi yorumlama ya da cevaplama konusunda bir sefer olsun geri dönüşü olmadı.

Sağlık olsun.

Bu yazının içinde; olup bitenin bu kadar organize planlanmış olduğunu detaylarıyla vermek; zamanında şu etkili kalelerin her birinin, başbakanlık dahil yıllarca -en az on beş yıl- Galatasaray'ın kontrolünde olduğu düşünülürse ve yine aynı Galatasaray'ın Avrupa'da başarıları dahil Türkiye'de sayısız şampiyonluk ve kupa kazanmış olmasının ardında yatan şeyin de bizim hiç bilmediğimiz ve haberimizin olmadığı gizli bir plan olduğunu mu düşüneceğiz?

"O Ulusoy ki, Denizli-Fener maçının zorla uzatılan son 16 dakikasında, kümede kalması kesinleşen Denizli'nin şike bir gol yemesini önleyen ve maçın namuslu devamını sağlayıp, Galatasaray'ın şampiyonluğuna yol açan adamdı. "

Cümlesi tertemiz gözükse de; o maçı hatırlayanlar Appiah'ın bitime bir kaç dakika kala kaçırdığı gol içeri girmiş olsaydı; bu maçın şike olduğunu mu düşündürecekti? Namus bir futbolcunun gol vuruş anında duran incecik bir bekaret zarı mı?

Sayın Hıncal Uluç yazısında Başbakandan başlayarak Genelkurmay başkanına, yetmeyip federasyon başkanına, basketbol federasyon başkanına, gözlemcilerin başındaki adama, gözlemcilere, yetinmeyip disiplin kuruluna, basına, yazarlarına ve neredeyse kendisi hariç, Galatasaray Başkanına, belki de Galatasaray'ın içindeki bir çok kişiye varıncaya kadar bu kadar büyük bir kumpas kurulduğunu yazması bir paranoya mıdır? Yoksa Türkiye'de buna benzer kumpasların kurulmuş olduğunun itirafı mıdır?

Fenerbahçe'nin bugünlere gelmesinin gerisinde elbette Aziz Yıldırım ve yönetim kurulunun ve Fenerbahçe'nin kendi taraftarının çok büyük bir emeği, maddi gücü vardır. Fenerium denilen şirketin başarısı ona Fenerbahçe taraftarının sahip çıkmasıdır. Satın almasıdır. Korsan ürünlere itibar etmemesidir.

Fenerbahçe'nin gösterişli stadyumunun gerisinde yatan şey de budur. İnsanı nasıl rahat ettirebilirim felsefesinin bir ürünüdür. Fenerbahçe bu stadı yapmaya 1999 yılında başladı. O günler Galatasaray'ın zirveye tırmandığı yıllardı. Neden bu kadar büyük bir rüzgar yakalanmışken Galatasaray bu gücü kullanamadı? Her türlü imkan elindeyken galatasaray kendisini bu duruma getirmişken, olay Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzon'un yayın gelirlerine kadar düşmesinin ardında yatan gerçek nedir?

"Gişe hasılatı ve Fenerium satışlarıyla rakiplerine fark atan Fener, yayın gelirlerinde bir düşüşü fark etmez bile.. Oysa Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzon çökerler..

O zaman da geriye bir tek Fenerbahçe kalır!.. Şimdilik manzara bu!.."

Bu yazının gerisinde yatan şey; "durdurun bu Fenerbahçe'yi" olarak anlaşılabilir.

Fenerbahçe ile diğer takımlar arasındaki farkı yaratan şey Aziz Yıldırım'ın cin fikirlerinin ötesinde rasyonel aklıdır. Hıncal Uluç Beyfendinin zihninideki formüllere nasıl ulaştığı bizim için çok önemlidir. Ama geride kalmıştır. Bugün ortada çok daha farklı bir yapı vardır.

Ortaya kellesini koyduğu başarı yolunda, Fenerbahçe eğer o imkansız denilen finale kadar tırmanmayı başarırsa; kulübün kasasına girecek para 50 milyon euro civarındadır; ki bu şu an 12,5 civarında durmaktadır. Farkı yaratan o sıfır puanlı günlerden çeyrek finale ulaşma yoludur.

Fenerbahçe'nin var mıdır bilmiyoruz derinlerle ilişkisini biz bilemeyiz. Varsa bugün Türkiye'nin en önemli köşesini işgal etmiş olan kişinin bunu ortaya koyması gerekir. Yoksa ortalığı bulandırmak adına bu şekilde uzun uzun kurgular yazmak etik değildir.

Biz dönüp sormalı mıyız?

Galatasaray'ın dört + 1 (1997 - 2002) sene ambargo koyduğu yıllarda neden bunları konuşmuyorduk?

Hıncal Uluç'un yaptığının suç olup olmadığını biliyorum. ama bizlerin vicdanını rahatsız ediyor. Hıncal uluç'un bu yazdıklarında asla bir tarafsızlık göremiyoruz. Burada bir çekememezlik ve kıskançlık duygusu had safhaya çıkmış. Sanki birilerini yardıma çağırmak ister gibi.

Susup sessiz kalmak istemedim.

69 yaşına ulaşmış bir duayenin sporu ve futbolu algılayış ve yorumlayış biçimi bu olmamalı. 50 yıllık gazetecinin genç kuşaklara verdiği model de. Ben Hıncal Uluç'a katılmasam da onun varlığını severim. Ne der diye de beklerim. Ama herkes bir gün bırakması gereken yeri bilmeli. Çok yazdıkça da saçmamalı...

Uzay Gökerman

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

hıncal uluç'un doğruları yazdığını çok iyi biliyorsunuz da işinize gelmiyor.

Gani Aydoğan 
 14.03.2008 13:32
 

BEN HINÇAL ULUÇ UN YAZILARINI ÖZELLİKLE FENER YAZILARINI GÜLEREK OKUYORUM. NE ZAMAN GS İLE FB ŞAMPİYONLUKTA ÇEKİŞSE HINÇAL ULUÇ HEMEN ORTAYA ÇIKAR VE ORTALIĞI BULANDIRMAYA ÇALIŞIR. BUNU HADA ÖNCELERİ BAŞARIYORDU AMA ARTIK KENDİ KULUBÜ BİLE KEALE ALMIYOR. KENDİSİ SADECE FENERBAHÇE YE OLAN ADI BİBİ HINÇINI GÖSTERİYOR. LÜTFEN GÜLÜNÜZ GÜLÜNÜZ ÖNEMSEMEYİNİZ.

FAIK ILKIN 
 14.03.2008 12:04
 

Bir gün sınıfa girdiğimde iki tane beşiktaşlı arkadaş düşünüyordu. Fener ç.finale çıkarsa , oradan çok para gelip şampiyonluklara ambargo koyarsa diye. ulusoy çomak sokmasaydı ve 17 takım gs'ye sıcak bakmasaydı fener 5 sene arka arkaya şampiyondu. Şimdi son birkaç senenin en iyi takmıyız ve bu yıllarca devam edecek.

Selim Bayraktar 
 13.03.2008 19:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1973
Toplam yorum
: 2004
Toplam mesaj
: 77
Ort. okunma sayısı
: 1299
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

"Keyif verici bir yalnızlık" olarak gördüğüm yazma serüvenimin en önemli merkezlerinden bir tanes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster