Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Temmuz '11

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
4990
 

Fenerbahçe küme mi düşürülecek?

Fenerbahçe küme mi düşürülecek?
 

Şike operasyonu sürerken,Fenerbahçe'nin şampiyonluğunun alınıp küme düşürülmesi ligin tadını kaçırır


Şike soruşturmasının çok ciddi sonuçları olabileceğinden söz ediliyor. Kulüp yöneticilerinin hapse mahkumiyetinden başka, şampiyonluğunun elinden alınabileceği, Şampiyonlar Ligi'ne katılma hakkını kaybedeceği, bunun büyük mali kayıplar getirebileceği ve en kötüsü de tıpkı İtalya^da Juventus örneği gibi küme düşürülebileceği ileri sürülüyor. "Bank Asya liginde kesin şikesiz şampiyon" gibi geyikler yapılıyor. 

İş olup bittikten sonra "Ben zaten şüphelenmiştim" demek kolay ama gerçekten ben Karabükspor-Fenerbahçe maçında Emanuel Emenike'nin sakat ilan edilmesinin garip olduğunu söylemiş, ama Fenerbahçelileri üzmemek için yazmamıştım. Fenerbahçe'nin bazı yengilerinde hakem etkisi zaten yazıldı, çizildi. Bazı maçlarda ise rakibin "helva" kıvamında olduğunu söylemek de söz konusu edilebilirdi. 

Olay henüz soruşturma aşamasında. Herkes mahkum oluncaya kadar da suçsuz konumunda ama Türk spor kamuoyu da şimdiye dek görülmemiş ölçüde karışmış durumda. Liglerde yeni sezonun başlamasına çok fazla zaman kalmadı. Daha önemlisi Avrupa maçları var. Kimin temsil edeceği önemli. İddiaların Fenerbahçe ile sınırlı kalmayacağı, yaklaşık 15 maçın incelenmekte olduğu, Eskişehirsporlu antrenör ve oyuncuların da adının karıştığı yazılıyor. 

Milliyetin haberine göre dinlemeye takılan görüşmelerden bir tanesinde Eskişehirsporlu Sezer Öztürk'e ve Karabüksporlu Emenike'ye "Hizmetlerinizden dolayı Fenerbahçe şampiyon olursa, sizi Fenerbahçe'ye transfer edeceğiz" denildi.Ve lig biter bitmez Fenerbahçe'ye transfer edildiler. Emenike'nin Fenerbahçe maçı öncesi aldığı "oynayama" Doktor raporu varmış. (Milliyet) Ancak bu durum Doktoru da tehlikeye çekmekten öte gitmeyebilir. 

Fener'den şampiyonluk alınırsa ikinci Trabzon var ama onların da teşebbüs ettiklerine dair iddialar var.(Milliyet)  

Türkiye Futbol Federasyonu Futbol Disiplin Talimatı'nın 55. maddesi gereğince küme düşme cezası veriliyor. Futbol Disiplin Talimatı'nın ''Müsabaka Sonucunu Etkileme'' başlığında yer alan 55. maddesinde şu yaptırımlar yer alıyor: "Müsabakanın sonucunu hukuka veya spor ahlakına aykırı şekilde etkilemek veya buna teşebbüs etmek yasaktır. Bir futbolcuya veya kulübe teşvik primi verilmesi de bu kapsamdadır. Bu hükmü ihlal eden kişiler, bir yıldan üç yıla kadar müsabakalardan men veya hak mahrumiyeti cezasıyla; kulüpler ise küme düşürme cezasıyla cezalandırılır. İhlalin ağırlığına göre küme düşürme cezasına ek olarak puan indirme cezası da verilebilir. İhlalde sorumluluğu bulunan kişi veya kulüplere ayrıca para cezası verilir." 

Bir Galatasaraylı olarak bu değerli rakimimizin küme düşürülme durumuna sevinemiyor, üzüntü duyuyorum. Güzide bir rakibimizi kaybetmek hoş değil. Kadıköylüleri çok severim ve Fenerbahçeli yeğenimin üzüntüsünü de paylaşıyorum. Ancak şöyle bir gerçek var ki, "sporcunun zeki, çevik ve iyi ahlaklısını severiz" 

Soruşturmanın sağlıklı bir şekilde yürütülmesi, Türk sporunun aklanması ya da temizlenmesinde kamu yararı vardır. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Fenerbahçenin küme düşmesini bekleyen; ellerini oğuşturan ...kargalar bilmiyorlarki başlarının üstündeki kılıç kimlere inecek.

Seyfullah Kaya 
 08.07.2011 13:18
Cevap :
Mesele Fenerbahçe'nin küme düşmesi ya da şampiyonluğunun alınması değil. Mesele ucu nereye varırsa varsın futbolun temizlenmesi.Mafya özentilerinden kurtarılması. Ben futbol da yazıyordum, ikinci yarı bıraktım. Resmen oynananın komedi olduğunu hissettim ve soğudum.Fenerbahçe'ni düşmesinin herkese zararı olacağı aşikar. Ama uzun vadede inancı ve güveni sağlamlaştıracak, bir daha olmaması için caydırıcı olacaktır. Fenerbahçelilerin olayın örtbas edilmesini arzuladıklarına inanmak istemiyorum.  08.07.2011 15:51
 

Taraflı olduğunuzu belli etmeden yazayım demişsiniz ama olmamış. Sadece sizin yazınız değil, okuduklarımın hemen tamamı aynı. Bu konuda herhangi bir yayın organında yazı yazan hemen herkesin cümleleri aynı. Örneğin; "FB siz bir ligin tadı olmaz ama, suçlular da cezasını çekmeli..." gibi artık mide bulandıran klasik söylemler... Sayın blog yazarı şimdi size bir kaç sorum olacak. Müsadenizle aşağıya sıralayayım. 1. Bu olayın sadece FB ile sınırlı kalacağını mı düşünüyorsunuz? 2. Bu ülkede futbol kirli ise, FB haricindekiler temiz midir? 3. Yarın diğer takımların da karıştığı ortaya çıkarsa, ki bu kesin, o zaman ne yazacaksınız? 4. Bunu düşünerek daha temkinli, taraflılıktan uzak ve genel bir yorum içeren yazı yazsaydınız nasıl olurdu? 5. Efendim ben zaten biliyordum ama FB lileri kızdırmamak için yazmak istemedim de neyin nesi? 6. Bilip te yazmadığınız başka şeyler de var mı? 7. FB nin rakipleri muhallebiydi de, Trabzon' un rakipleri "kaya" mıydı? Pes yani!..Bu kadar taraf olmay

Bora Yelken 
 06.07.2011 0:40
Cevap :
Sayın Bora Yelken. taraf olmayan berataraf olurmuş. Bir takım tutmayan mı var ülkede? Siz anca böylesini mi makbul sayıyorsunuz? Öyle bir şey yazmışsınız ki, sanki üzerine gidilmesin "b.ku çıkar" gibi. Sorularınızı yanıtlayayım. 1.Bu olayın sade FB ile sınırlı kalacağını düşünmüyorum. G.S.'a kadar uzansa bile umurum değil. Kör mü temiz olsunlar. 2.FB haricindekiler kirli ise hukuk onları da ortaya çıkarsın. 3. Diğer takımlar da olaya karışırsa onları da ayıplar, hak ettikleri cezayı görmelerini yazmayı taahhüt ederim.4. Kirlilik bizim takıma da bulaşırsa diye temkinli yazmak asıl o taraflılık ve iki yüzlülüktür. Temizlik herkes için.Yoksa hastalık olur.5. Biliyordum değil, şüphelendim, kuşkulu buldum ama GS'ın iddialı olmadığı sezonda FB'sevinsin, leke olmasın istesim. Ayıp bir şey mi bu? 6. Bilip de yazmadığım değil, macın seyrinden şüphelenip de yazmadığım da yazdığım da var. 7. Trabzon'un da soruşturma konusu olduğunu yazdım zaten.Spordan soğumuş ve uzun zamandır futbol yazmıyordum.  07.07.2011 19:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 61
Toplam yorum
: 1421
Toplam mesaj
: 59
Ort. okunma sayısı
: 25545
Kayıt tarihi
: 09.07.08
 
 

Ankara'da yaşayan Afyon doğumlu, Gazetecilik Halkla İlişkiler Radyo-TV bölümü mezunuyum.. Kamuda ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster