Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Kasım '08

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
567
 

Fenerbahçe'nin kronikleşen başarısızlığı üzerine...

Fenerbahçe'nin kronikleşen başarısızlığı üzerine...
 

Ülkenin en güzel tesislerinden birine sahipsiniz, aşçınız hemen her sezon mesleğinin ses getiren isimlerinden biri irmik, şeker ve yağ seçimleri marka olarak A kalite ancak bir türlü helva yapamıyorsunuz. Çok garip ve incelenmesi gereken bir durum.

Fenerbahçe Futbol Kulübünün son on sezonuna bir göz attığımızda :

Teknik Direktör olarak 13 kişinin bazı yıllarda ise aynı sezon içinde üç değişik ismin görev aldığını,

Kulüp başkanları olarak incelediğimizde ise son on yılda sadece Aziz YILDIRIM ve ekibinin görev aldığını,

Yapılan yurtdışı transferlere baktığımızda kucak dolusu paralar verilerek Jes HÖGH, John Lesiba MOSE, Elvir BOLİÇ, Viorel MOLDOVAN, Elvir BALİÇ, Preko YAW, Samuel JOHNSON, Manuel DİMAS, Murat YAKIN, Kennet ANDERSON, Haim REVİVO, Milan RAPAİÇ, Nikola LAZETİÇ, Zoran MİRKOVİÇ, Sergiy REBROV, Ariel ORTEGA, Fabio LUCİANO, Pierre Van HOOIJDONK, Stepan TOMAS, Alex de SOUZA, Marco AURELİO, Marcio NOBRE, Nicolas ANELKA, Stephen APPİAH, Gökçek WEDERSON, Diego LUGANO, Deivid de SOUZA, Andreas MALDONADO, Mateja KEZMAN, Roberto CARLOS , Colin KAZIM, Daniel GUİZA gibi sıradışı isimlerin transfer edildiğini görmekteyiz.

Peki bütün bu olumlu etkenlerin sonucunda neden başarı gelmiyor ?

Bu yazımda bunu incelemeye çalışacağım.

Başarısızlığın nedenlerini bir kaç ana başlıkta toplamak gerekirse:

Fenerbahçe ve Fenerbahçelilerin tahammülsüzlüğü : Başarıya çok çabuk ulaşılmak istenmesi yönetimin baskı altına girmesine ve aynı baskının haliyle teknik adam kadrosu üzerine kanalize edilmesine neden olmaktadır. Fenerbahçe'de teknik adam olarak görev almak adeta ateşten gömlek giymeye benzer duruma gelmektedir. Bu tahammülsüzlük öyle bir boyuta ulaşmaktadır ki Rıdvan DİLMEN veya Oğuz ÇETİN gibi camianın efsane kişilerini dahi anında haracayabilmektedir.

Kulüp Yönetiminde tek adam diktatoryası, : Teknik adamlığın ateşten gömlek olduğu Fenerbahçe'de Başkanlıkta aynı pozisyonda olduğunda görev otomatikman Aziz YILDIRIM'a ihale edilmektedir. "Bundan sonra asla görev almayacağım" dediği dönemlerde dahi rica-minnet Aziz YILDIRIM koltuğuna geri dönmekte bu durum doğal olarak "Tek Adam" lığa yol açmaktadır.

Fenerbahçe yönetimlerinin futbol kamuoyunu gerecek söylem ve eylemleri : Özellikle Ali ŞEN döneminde zirve yapan ve günümüzde devam eden bir durumdur. Örnek vermemiz gerekirse " Fenerbahçe Cumhuriyeti", "Hakemler benim korumam altındadır", "25 Milyon Fenerbahçe'liyi sokağa dökerim" "Bir diğer güzide kulübümüzün bayrağını yırtıp kol gösterisi yapmak" gibi gereksiz eylem ve söylemler camiayı itici duruma getirmekte, yurdun değişik illerinde oynanan herhangi bir futbol müsabakasında Fenerbahçe takımı sahada olmadığı halde aleyhine hiçte hoş olmayan sloganların atılmasına ve bir anti-fenerbahçe kamuoyunun oluşmasına neden olmaktadır.

Galatasaray etkisi : 1996-2000 sezonlarında peşpeşe gelen dört lig şampiyonluğu ve akabinde UEFA ve SUPER CUP ile taçlandırılan sıradışı başarı doğal olarak Fenerbahçe'nin daha iyisini yapmak istemesine neden olmakta, ancak uluslarası kriterde bir türlü elde edilemeyen başarı pek dile getirilmesede Aziz YILDIRIM ve ekibini tedirgin etmektedir. Bu nedenle tüm Galatasaray maçları özellikle önem arzetmekte bu maçlardan alınan galibiyetlerle Fenerbahçe kamuoyu teselli edilmekte taraftar adeta "Galatasaray'ı yenin başka bir şey istemiyoruz !" psikozuna sokulmakta ve Fenerbahçe o sezon ki misyonunu tamamlamış olmaktadır. Dikkat ederseniz bu durum artık bir kısır döngüye dönüşmüş durumdadır.

Bu nedenleri sıraladıktan sonra gelelim çözüm önerilerine :

Önceki sezon ZİCO yönetimindeki Fenerbahçe bu zamana kadar Şampiyonlar Ligi'inde görünen en iyi Fenerbahçe idi. İki sezon önce takımdan ayrılan Tuncay ŞANLI ile geçen sezon takımdan ayrılan Marco AURELİO'yu bünyesinde bulunduran bir Fenerbahçe bu sezon çok daha büyük işlere imza atarak çıtayı bir hayli yükseltebilirdi. Ancak her zamanki tahammülsüzlük gene devreye girdi birtakım medyanın "stajer hoca" dediği ZİCO apar topar gönderildi omurgası bozulan Fenerbahçe yanılmıyorsam ilk defa ülkesinden ayrılan yaşlıca bir hoca olan Aragonês'e panik içinde teslim edildi.

Yukarıda yazdıklarım sadece yakın dönemden bir örnektir. Önceki sezonlara gidecek olursak buna benzer birçok olaya tanık olabiliriz.

Peki o halde ne yapılmalıdır ?

Beğenirsiniz veya beğenmezsiniz ama şurası bir gerçektir ki Galatasaray yurtiçinde ve yurtdışında takım çalıştırmış Ulusal Takımlar bazında başarıyı yakalamış iki adet hocayı ülke futbolunun hizmetine sunmuştur. Mustafa DENİZLİ Jupp DERWAL ile, Fatih TERİM ise Sepp PİONTEK ile çalışmış ve birer marka haline gelmişlerdir.

Asırlık bir takım olan Fenerbahçe " Zararın neresinden dönülse kârdır " mantığı çerçevesinde uluslarası arenada genel kabul görmüş vizyon sahibi bir yabancı hocaya teslim edilmeli ancak yardımcı hoca kadrosuna henüz yıpranmamış bir isim olan Aykut KOCAMAN'ı kesinlikle dahil etmelidir. Olağanüstü yetkilerle donatılan bu kurmay heyetten kısa dönemde başarı beklenmemeli tahammül sınırları zorlanmalı zamanı geldiğinde takım Aykut KOCAMAN'a teslim edilmelidir. Jupp DERWAL'in ve Sepp PİONTEK'in ilk dönem bocalamalarını unutmamak gerekmektedir.

Başka bir seçenek bulunamadığı için görevine devam edecek olan Aziz YILDIRIM ve ekibi görevde bulundukları on yıl içinde yanılmıyor isem Galatasaray'ın altı adet şampiyonluğuna tanık olmuş ve dört kezde mutlu sona kendileri ulaşmışlardır. Ancak yurtiçinde elde edilen şampiyonluklar veya Galatasaray galibiyetleri artık camiayı tatmin edemez duruma gelmiş bulunmaktadır. Fenerbahçe uluslarası arenada en az Galatasaray'ın elde etmiş olduğu başarının eşitini veya daha değerlisini elde ettiği zaman "BAŞARILI" olmuş sayılacaktır.

Altyapısına gereken önemi vermiş sistemli ve sabırlı bir Fenerbahçe'nin özlenen uluslararası başarıyı yakalaması temennisiyle...

kevnikuscu@hotmail.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bu acelecilik ve sabırsızlık neticesinde yanlış transferler yapmakta, doğru olanlarıda elinde tutamamakta, buda fenerbahçelileri üzmektedir. Saygılarımla.

Hasan Göksu PBahçe 
 28.11.2008 0:47
Cevap :
Sevgili meslektaşım. Er veya geç ya Fenerbahçe'yi yönetenler bu alışkanlılarından vazgeçecekler ya da Fenerbahçe bu tip yöneticilerden vazgeçecektir. Başarılı bir Fenerbahçe ülke futbolununun trendini yükseltecektir. Sevgi ve saygılarımla...  28.11.2008 13:19
 

Biz futbol klübü değiliz SPOR klübüyüz. saygılar....5 seneye damga vurmuş fb ligde. Şampiyon şampiyon ikinci şampiyon ikinci. Uefa avrupanın 2.ligi. Alsan ne olur almasan ne olur?. Ne yaptıklarımızı anlattım . Şunu alana biz iyiyiz demek biraz abes çünkü ben de derimki ne zaman şampyionluk sayısında bizi geçersiniz, ne zaman aramaızdaki galibiyet farkı kapanır bizi geçersiniz. ( 137-116 saygılar....

Selim Bayraktar 
 27.11.2008 23:30
Cevap :
UEFA Kupası Avrupanın ikinci ligi ise Fenerbahçe o zaman Şampiyonlar Ligi Kupasını alsın birlikte alkışlayalım beraber kutlayalım. Vurgulamak istediğim noktayı ya anlamıyorsunuz ya da anlamamakta ısrar ediyorsunuz. Farklı bir yol izleyeyim anlamanız için : Eğitim almak için her türlü imkâna sahip bütün konforu yerinde, cebinde parası bol bir lise öğrencisi düşünün üstelik Liselararasında Türkiye birincisi olmuş. Ancak bir türlü ÜNİVERSİTE'ye giremiyor. Çok tuhaf bir durum değilmi sizce ....? Umarım mesajım yerine ulaşmıştır. Saygılarımla...  28.11.2008 1:27
 

Daha ne olsun?. 5 senenin 3ünde şampiyon tüm branşlara zirveye oynuyor. 2 senedir 9 branşın 8inde şampiyon. Dediğim gibi siz avrupanın 2.liginden 5 yerken çeyrek final oynadık. Siz avrupadan elendiniz biz gittik. Son vuruşlaardan dolayı kaçırdık 2.turu. Meyveler toplanıyor. Daha da toplanacak. Fb iyi herkesten. 5 senedir domine etmişiz ligi. iyi akşamlar..

Selim Bayraktar 
 27.11.2008 22:25
Cevap :
Sayın Ergin. Yazdığım yazı Fenerbahçe Futbol Takımının analizine yer veren bir yazı. Branşlara değil. Ben Fenerbahçe'nin mevcut durumunu irdeliyorum ve gördüklerimi yazıyorum. Sanırım farklı bir ülkenin ligini takip edip domine ediyorsunuz :-)) Herkesin başarı anlayışı farklı demekki. Fenerbahçe uluslarası arenada bir kupa falan aldı da ben mi atladım diye araştırma yapmam gerekecek sanırım. Sizlerede iyi akşamlar...  27.11.2008 23:03
 

Bak ben sesimi çıkarıyormuyum hiç:-) Biz ne zaman göğsümüzü gere gere Fenerliyiz diyebildik ki? Bir takıma kardeşlik ve savaş ruhunu enjekte edemezsen başarı beklenebilir mi? İstersen dünyanın en süperlerini getir, dünya karmasını kur, ortak bir ülkü belirlemeden başarı olabilir mi? Abi beni aşıyor bu kampanyalar. Bizim memleket adam olduğunda Fener de adam olur... Selamlar gönderiyorum sana ve tüm aileye...

yeşilsoğan 
 27.11.2008 11:15
Cevap :
Baktım Fenerbahçe'li yeşilsoğan dostumdan bir hareketlenme yok ben yazayım dedim .-)) Tespitlerine sonuna kadar katılıyorum. Benden de sana ve ailene selamlar ve hürmetler. Sağlıcakla kal...  27.11.2008 20:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 262
Toplam yorum
: 1320
Toplam mesaj
: 253
Ort. okunma sayısı
: 1554
Kayıt tarihi
: 27.09.07
 
 

Anadolu'nun doğusunda sonradan ismi değiştirilen köylerden birinde zemheri zamanına denk gelen bi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster