Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Şubat '14

 
Kategori
Futbol
 

Fenerbahçe’nin yolunu şimdi de “özel yetkili hakemler” kesiyor!..

Fenerbahçe’nin yolunu şimdi de “özel yetkili hakemler” kesiyor!..
 

Özel yetkili savcılar!...

Özel yetkili yargıçlar!.

Özel yetkili mahkemeler!..

Bunlara bir de polisleri ekle, kare tamamlansın!..
 
Ömrünü tamamlayanların yeri, o “özel yetkili”lerin yarattığı boşluk, öyle mi kalacaktı?

Doğa, boşluk kabul etmez ya!..

O boşluk, doluyor!.

Hem de açıktan açığa, öyle gizli kapaklı, kılıfına uydurarak değil!

Bugün Sivas’ta...

Nasıl dolduğunu gördük de, 18. 11.2012  tarihli ve “Futbolda Özel Yetkili Hakem mi?” başlıklı yazımız aklımıza düştü:

“Özel”in “mağdur”u olan yok mu?

Son yıllara damgasını vuran Özel Yetkili Mahkemeler hiç unutulur mu?

Şimdi olmadığına göre, “balık hafızalı”lar çoktan unutmuştur. Evet, ÖYM’ler şimdi yok, ama ellerindeki dosyaları karara bağlayınca kadar olacak/lar. Onları ortadan kaldıran yasa, onlara bu hakkı verdi.

Özel yetkili savcılar!..

Tarih bunları da yazacak!

Biz de, olmayan, ama estirilen havaya, “görüntü”ye  bakarak “özel yetkili hakem mi?” diye soralım ve yazalım:

Başına gelen dirsek darbesiyle başını tutan, başını öne eğen futbolcudan 20 metre kadar uzakta, arkası futbolcuya dönük bir hakem, futbolcunun küfrettiğine hükmederek “kırmızı kart” gösteriyorsa, aklınıza ne gelebilir?

Hakem, futbolcunun ağzından çıkanı, el hareketiyle, “vücut dili”yle anlattığını değil de, içinden geçeni okuyorsa, buna bir ad/ sıfat bulmakta zorlanmaz mısınız?

Kendinize göre bulacaklarınız olacaktır. İşte “özel yetkili hakem”, bunlardan biri olabilir.

******

Bugün Sivas’ta Sivasspor-Fenerbahçe maçında, hem de açıktan açığa olanlar...

Önce bir soru:

“Çizgi hakemi” denen hakemler ne işe yarar?

Hiçbir işe yaramadığı, avantadan para almak için oraya dikildikleri görüldü. Daha 10. dakikada Sow’un ortaladığı topu Kadir, eliyle kesiyor. Orada duran, iki adım önünde olanı “es” geçiyor.

Diyelim ki, Fenerbahçe’nin akınlarını “yıldırım” hızıyla kesen Yunus Yıldırım ve yardımcı hakem olanı göremedi.

Ya o, “çizgi”de duran!..

Penaltı gitti!

*****

Yunus Yıldırım, Fenerbahçe’nin akınlarını “avantaj” kurallarını hiçe sayarak kesti.

İyi de, madem kestin, “sarı kart” nerede?

Fenerbahçe’nin akınlarını kesmekte “yıldırım” hızıyla davranan Yunus Yıldırım, Gökhan Gönül, Sivasspor ceza alanında sakatlanmasına karşın, Sivasspor’un akınını sürdürmesine fırsat tanıdı.

Sonra?

Sivasspor’un golü geldi.

Meiresles’in yaptığı faulle oyunu kesmeyen, avantaja bırakan Yunus Yıldırım,  pozisyon havaya gidince, Meireles’e kart çıkarttı.

Ümit, ceza alanında Sow’un omuzdan destek alıyor, kafaya çıkıyorlar, Yıldırım’ın yine gördüğü yok...

*****

Fenerbahçe, daha 21. dakika bir kişi eksiliyor.

Egemen, Sivasspor’un bir akınında, olduğu yerde durdu, arkası dönük, arkasında kalan futbolcu Burakvari bir hareketle Egemen’e çarptı, kendini yere attı.

Yunus Yıldırım, "yıldırım" misali koştu, hemen sarı kart...

Egemen, bir hışımla Yunus Yıldırım’a koştu, bir şeyler söylüyor.

Yıldırım, "yıldırım çarpmış" gibi, göğüs cebinden “kırmızı kart” çıkartıyor.

(Aziz Yıldırım, canlı yayında açıkladı, soyunma odasında Egemen’e soruyor:

“Hakeme ne dedin?”

Egemen’in yanıtı:

“Ben ne yaptım?”)


*****

Fenerbahçe’nin yolunu kesmenin, Fenerbahçe’yi doğramanın bundan daha açıkçası olamaz.

“Özel yetkili” hakemler iş başında.

Diyeceksiniz ki, resmiyette öyle bir unvan yok!..

Doğru, yok da, öyle bir “yetki”yi kendilerinde görenler var.

Son söz:

- .....

http://www.facebook.com/turgutcelik

https://twitter.com/#!/turgutcelik

turgutce@yandex.com


 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Turgut ÇELİK : Hocam yorum yazacak güç ve tahammül bende kalmadı.Bir şeyler yazacağım ekran ve yazınız güç durumda kalabilir.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 11.02.2014 9:52
Cevap :
Mehmet Bey... Yazacaklarınız sizde kalsın. "Özel yetkili"lerin ipliklere pazara çıkıyor, ama kimileri, hakemler, acaba kimden güç alıyorlar? Ben de, neyse, diyeyim. Saygılar, selamlar.  11.02.2014 23:16
 

Hocam; futboldan o denli soğuttular ki haklısınız. İzleme-yazma diyesi geliyor insanın içten içe. Bir de en çok dokunan şu ki toplumca adalete bakış açımız öyle küflenmiş sormayın. Emek hırsızlığına isyan ediyoruz. Rakip taraftarlardan iki tür abes tepki geliyor. 1-Hakemlerle aldıklarınıza sayın! 2-Bizim takımın başına hep geliyor, siz bir maçla ortalığı ayağa kaldırıyorsunuz!.. Hayır, eğer ki sadece Fenerbahçe'ye yapılan haksızlığa tepki gösteriyorsam, istediklerini söylesinler. Bizim tepkimiz haksızlığa, mağdurun kim olduğunun ne önemi var. Ne desek boş. Galip gelen toplumun çürümüş ama genel kabul görmüş yargıları... Saygılar.

Engin ALTUNISIK 
 10.02.2014 0:37
Cevap :
Engin Bey... Ersin Bey gibi siz de denecekleri demişsiniz. Bana da size katılmak düşüyor. Beklenen, istenen belli: Kendilerine bir kudret ve yetki verilenler adadetli olsunlar, yeter!.. Ama görülüyor ki, bu verilenler, başkalarına "hizmet" olarak sunuluyor. Kim demişse iyi demiş: Türkiye'de futbol Fenerbahçe'ye karşı oynan bir oyundur. Fenerbahçe kimle yarışıyorsa, destek hep o yarışandan yana oluyor. Hakemler, birer "görevli"... Şimdi açıktan açığa "doğrama" yapıyorlar. Yunus Yıldırım, yarın öbür gün düdüğü bıraksın, hiç kuşkunuz olmasın, aç ve açıkta kalmaz, hemen bir "köşe" ya da "pencere" verilir. Ona buna ahlak, doğruluk... dersi verir. Saygılar, selamlar.  10.02.2014 10:48
 

3 Temmuz süreci yeraltına çekilerek gizliden gizliye sürerken, yedi gün öncesine kadar 10'u bulan puan farkı da bence tüm Fenerbahçe hasımlarına çok geldi. Sen bal gibi penaltıyı verme, ortada hiç bir temas yokken önce sarıyı ardından kırmızıyı defansın ejderine çek! Caner'e de bir sarı (ki haftaya Kasımpaşa karşısında oynamasın!). Fener'e yapılan tüm faullerde avantaj kuralını işletme, kritik akınları kes... Karşı tarafa tüm avantajları kullandır ki gollük-faullü pozisyon dönsün gol olsun. En az yedi dakikalık uzatmayı dört dak.'ya indir, onun yarısında da yerde yatışlara ses çıkartma. Daha ne olsun! SAHİ YA LİG NİYE OYNANIYOR Kİ? Oturup karar versinler, "GS Şampiyondur!" densin. Olsun bitsin. Hüzün ve selamlarımla...

Ersin Kabaoglu 
 09.02.2014 20:02
Cevap :
Ersin Bey... Denecekleri siz de demişsiniz. Aslında söylenecekler daha çok. Yazım, milliyet.com.tr’de de yayımlanmasıydı, söyleyeceklerim farklı olacaktı. Çünkü ben sözcükleri severim, sözcükler de beni çok sever. Onların anlam kıvraklığı bana yeter. İşte, bazen gönlünce yazmak olmuyor. Fenerbahçe’yi başkalarının adına doğrama sürüp gidiyor. Hangi takımın taraftarı olursa olsun, çağdaş kafalı olan herkes, saha içinde ve dışında bu yapınlara tepki göstermelidir. Milletin gözü öününde tetikçilik görevi yapanlara gereken ceza verilmelidir. Ama nerede? “Hakem insandır, hata yapabilir” diyerek, böyle insanlar korunduğu sürece, koruyanlar da, doğal olarak, tezgahın bir parçası oluyor. Gel de futboldan soğuma. Bu sabah, biri Galatasaraylı, öbürü Beşiktaşlı iki dost aileyle kahvatıdaydık. Lig TV’yi kapattıklarını söylediler. Niye? Futboldan soğudukları için. Benim yazı yazma işi olmasa, ben de vazgeçeceğim. Aynı hüzünle... Saygılar, selamlar.   09.02.2014 21:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2459
Toplam yorum
: 2830
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2286
Kayıt tarihi
: 10.11.08
 
 

İspir, hem doğum yerim, hem memleketim. Emekli Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim. Dil ve Tarih-..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster