Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Eylül '12

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
2384
 

Fenerbahçe partisi mi kuruluyor?

Fenerbahçe partisi mi kuruluyor?
 

Hep düşünmüşümdür, çok taraftarlı kulüpler bir siyasi parti kursalar ne kadar oy alırlar?

Öyleye ağzını açın 10 milyon, 20 milyon, 30 milyon taraftardan bahsediyor…

Bu kadar taraftarı olan bir kulüp, yöneticileri tarafından bir parti kurulsa, o partiye oy verirler mi?

Sporla siyaseti birbirine karıştırmak gibi görünse de benim zaman zaman kafamı karıştıran bir konudur. Gerçi parti başkanlarının tuttuğu takımlar var. Ancak parti başkanının tuttuğu takım ile seçmenin tuttuğu takımın farklı olmasına rağmen seçmen rakip takımı tutan genel başkanın partisine oy verebiliyor.

Buna en güzel örnek; AKP’ye oy veren Galatasaraylı,  Beşiktaşlı ve Trabzonsporlu taraftarlar…

Neyse ben bu işlere kafa yorarken, böyle bir haber Yurt Gazetesinde Aslı Yıldırım imzası ile yer aldı.

İşte o haberin detayları ve yorumumuz.

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın yakında açıklayacağını duyurduğu iki dev projenin ilki belli oldu. Sarı-Lacivertli kulübü gayrı menkul ve gelir zengini yapıp, dünya markası haline getiren Başkan Aziz Yıldırım’ın bu muhteşem projesini ortaya çıkmış.

Fenerbahçe, dünyada ilk defa uygulanacak bu dev projeyle  bir defa daha tarihe geçecekmiş. Başkan Aziz Yıldırım’ın son anda vazgeçmemesi halinde Pazar akşamı bir televizyon kanalında açıklayacağı tarihi proje şöyle:

Taraftarının gücüne inanan Aziz Yıldırım, bu sebeple taraftar gücünü, yapacağı bir örgütlenme ile kulübün lehine organize edecekmiş. Hazırlanan projeye göre Fenerbahçe taraftarları Türkiye’nin her il ve talep gelmesi halinde ilçelerde kulüp teşkilatları kuracakmış. Bu teşkilatlar, taraftar üyeleri toplayacaklarmış. Kayıt olan üyeler en az 50 TL yıllık aidat ödeyeceklermiş. Yıldırım’ın üye sayısındaki hedefi 1 milyon taraftar üyeymiş…

1 Milyon üyenin kulübe yıllık aidat geliri ise 50 milyon TL olacakmış. Kasaya nakit olarak girecek bu para, Sarı-Lacivertli kulübün futbolcu transferini rahat rahat ve de fazlasıyla karşılayacak bir miktar olacakmış. Yani Fenerbahçe, kulübün en büyük gider kalemi olan transfer harcamasını işte bu şeklide çözerek en kısa zamanda borçsuz ve dev hamlelere hazır bir hale gelebilecekmiş. Sarı-Lacivertliler, dünya devleriyle sahada ve finans anlamında rahatça baş edebilecekmiş.

Üye olmanın, yani yıldı 50 TL ödemenin, taraftar üyelere geri dönüşümü ise şöyle olacakmış. Hazırlanan projeye göre kulüp genel kurulunda iki tip üye profili oluşacakmış.

Üst üyeler ve taraftar üyeler.

Üst üyeler mevcut üye sistemiyle kulübe yüksek miktarlı üyelik bedeli ödeyerek üye olup, doğrudan Genel Kurul delegesi olma hakkını elde edecekmiş. Taraftar üyeler ise ilçe ve il teşkilatlarından seçimle gelecek üyelerden oluşacakmış.

Bu sistem tıpkı bir parti örgütlenmesinin kopyası gibi çalışacakmış. İl ve ilçe teşkilatları aynı zamanda taraftarın organize edilme ve kontrol edilmesinde sorumlu olacak, düzenleyecekleri çeşitli organizasyonlarla taraftarların sosyal anlamda birlikteliğine de büyük katkı sağlayacaklarmış. Başkan Aziz Yıldırım’ın bu projesi hayata geçince, Fenerbahçe tüm dünya kulüplerine de örnek olacak.

Böylesi bir projenin ve kazanımlarının büyüklüğü, ‘çılgın proje’ ismiyle anılmasına yol açacak.

Fenerbahçe yaparsa, her zaman en iyisini yapar diyerek, şimdiden taraftarlara hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah ileride bir siyasi partiye dönüşür ve benim merakım da giderilir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Mesut KARİP:Bu kardeşimizin haberi mutlaka doğrudur ki siz ekranlara taşıdınız, Bu İnsanın Adı Aziz Yıldırım,Türk sporu için bütün yeni icatların mimarı odur,Ben ona ona dememişim Fenerbahçenin Kahraman Başkanı Aziz Yıldırım.Selam ve saygılar sunuyorum..

Mehmet Burakgazi 
 05.09.2012 16:14
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Aslında halk adına iyi bir şeyler yapabilecek parti kurulabilir. Selamlar, saygılar...  07.09.2012 10:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3005
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster