Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ağustos '11

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
1763
 

Fenerbahçe yıldızlarını satmamalıydı

Fenerbahçe yıldızlarını satmamalıydı
 

Bir TV kanalının geçen günkü bir spor programında, ekranın altındaki yazı dikkat çekiciydi;

‘’Fenerbahçe eve kapatıldı’’

ve devam ediyor

‘’Başkanı, yöneticileri hapiste, takımın dışarı çıkışı yasaklandı.’’

Buna karşılık, yerine getirilen ama aynı suçlamanın içinde olan takımın başkanının yurt dışı cezası kaldırıldı ve başkanın da, takımın da kupasız olarak yurt dışına çıkışı sağlandı!

Bu arada meydanı boş bulan, Fenerbahçe tarihinde adını parasını isteyen takımın Yugoslav kalecisi Lukovcan’ı boksörlere kovalatma, kalecinin de camdan atlayıp canını kurtardığı ve Türkiye’yi anında terk etmesi olayı ile tanınan Aziz Yılmaz adlı eski bir yönetici ekranlarda sallayıp dururken, sansasyon arayan medyaya konu olmaya başladı.

Aziz Yıldırım’ın 13 yıllık Başkanlık döneminde bu şahsın adını duyan oldu mu?. Aziz Yıldırım’ın en büyük başarılarından biride kulübü bu sayısız grupların elinden kurtarması olmuştu. Bakın Aziz Yılmaz Bey’in ünvanında ne yazıyor ;

Birleşik grup lideri! Fenerbahçe'den gruplar temizleneni 1000 yıl oldu.

Dün yine Sn. Aziz Yılmaz Erman Toroğlu’nun ruh çağırma yaptığı! o programa bağlandı. Hazır orada dinleyen varken bir sürü şey söyledi. Şimdi de yönetimden eski yöneticiler için af istiyormuş!. Pusuda başkanlık adaylığı olsa gerek.

Sn. Aziz Yılmaz’ın ne istediği ve söyledikleri kendini bağlar. Bana göre hiç biri inandırıcı değil. Fenerbahçe’nin onların zamanından bugüne kulüpte neler yapıldığını, neler kazanıldığını, ne başarılar elde edildiğini anlatmak için kitap yazmak gerekir.

Gelgelim sn.Yılmaz’ın söylediği bir şey var ki, insan üzülmeden ve düşünmeden edemiyor,

Nedir bu kampanyalar, oyuncu satmalar? Hatta o böyle de söylemiyor, diyor ki

‘’Nedir bu köprü başında mendil açmalar?’’ ‘’Yöneticiler neden elini cebine atmıyor?’’

İnternette ‘’Fenerbahçe’nin gelirleri’’ yazın bakın. Fenerbahçe’nin 2009 dan bu yana dünyanın en çok kazanan ilk 20 takımından biri olduğunu görürsünüz. (Yıllık 350 milyon TL)

Evet. Fenerbahçe’ye uygulanan ve ne zaman biteceği, ne olacağı belli olmayan bu ‘’süründürme’’ politikası ve yargısız infazların bu kadar etkili ve dramatik olacağını kimse beklemiyordu. ‘’Düşürün de bu belirsizlikten kurtulalım’’ diyen Fenerbahçe taraftarının ‘’Biz bize yetriz’’ sloganı da yetersiz kalıyor. Demek yetmiyor ki, bugüne kadar omuzlarda uğurlanan ve Fransa’da da yine Fenerbahçe taraftarınca omuzlara alınarak karşılanan belki de ilk yabancı Lugano’dan sonra Andre Santos’ta 7 milyon euro karşılığı Arsenal’e gönderiliyordu.. Sırada Niang olduğu söyleniyor ve hatta Gökhan Gönül ve hatta Semih Şentürk. Emenike’yi saymıyorum bile. Bu oyuncular kendi gitmiyor, hepsi sözleşmeli. Satılıyorlar.

Biz yani Fenerbahçe, maddi olarak bu kadar mı pamuk ipliğine bağlıydık?

Başkan içerde, yöneticiler içerde, takım eve hapsedildi tamam ama eldeki, hem de gözbebeğimiz futbolcularımıza ne oluyor? Neden satılıyorlar? Biz kiminle oynayacağız?

Yoksa 1 sene gözden çıkarıldı mı?.

Diyeceksiniz ki; takımın şampiyonlar ligindeki hakkı elinden alındı, kafadan 25 milyon gitti. E bir sürü amatör şube v.s falan. Bir sürü sebep. İyi de geçen sene biz Şampiyonlar liginde final mi oynamıştık? Avrupa ligine mi katıldık? Bütün her şey bu alınamayan 25 milyon lira ile mi oluyor?

Hani yayın gelirleri? Sponsorluk gelirleri, iç saha gelirleri, Fenerium gelirleri, taraftar kartı, Fenercell, loca gelirleri?

Fenerbahçe taraftarının çok güvendiği Nihat Özdemir ‘’artık faydalı olamıyorum’’ gibi anlamsız bir nedenle istifa ediyor. İstifası kabul olmasa bile gemiyi ilk terk edenler sınıfına girmekten kurtulması zor. Biz bu takımı sokakta bulmadık, kurda kuşa yedirmeyiz diyemiyor, kolayı seçiyor. Bayan voleybol takımının Acıbadem’le sponsorluğu bitiriliyor ama gerçekten çok sevdiğimiz ve büyük sorumluluğu neredeyse tek başına üstlenen Ali Koç ‘’merak etmeyin biz de Acıbadem gibi 50 şirket şirket var. Bundan sonra Arçelik Fenerbahçe olur, diyemiyor.

Bütün bunları düşünürken FB TV de Aziz Yıldırım’ın yaptıkları geçiyor ekrandan. Hayatını Fenerbahçe’ye harcadı yazıyor yanında. Doğru ve inanılmaz. Fenerbahçe tarihine bundan sonra bu kadar başarılı bir başkanın gelip gelmeyeceği bilinmez ama Fenerbahçe’nin gelmiş geçmiş en yapıcı, en faydalı, en çalışkan başkanı olduğu kesin. Tesisleşme yanında Fenerbahçe kulübünü saygın bir kurumsal şirkete dönüştüren Aziz Yıldırım’ın yokluğunda kulübün aniden ve bu denli en iyi ve sevilen futbolcularını gözden çıkaracak kadar bir maddi sıkıntıya girmesi üzüntü verici olduğu kadar da düşündürücü.

Yoksa bilinen ve korkulan başka bir şey mi var?.

Aykut Kocaman’ın ‘’SÜRÜNDÜRÜLÜYORUZ’’ ‘’SAĞLAM DURDUĞUMUZ MÜDDETÇE ÜZERİMİZE GELMEYE DEVAM EDECEKLER’’ sözündeki umutsuzluk belirtileri bile beni ikna edemiyor.

İddiasız bir sezon Fenerbahçe için hiç değil. Fenerbahçe taraftarı buna hiç alışkın değil. Lugano’nun, Santos’un, Niang’ın olmadığı Fenerbahçe için de başarı ne yazık ki pek mümkün değil.

Fenerbahçe’nin artık yeni bir yönetimle yoluna kaldığı yerden devam etmesi ise zor değil.

Yaz ortasında hazanı yaşatıyorlar buna katlanmak zor ve acı ama yıldızlarını satmak olmamalıydı bunun ilacı…

Aziz Yılmaz'ın hiç bir sözünü ciddiye almadım. Şu ''neden mendil açtılar?'' sözüne takıldım kaldım. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hiçbirşey olmamış gibi devam edmeyiz. Genel Kurulda herşey konuşulur ve ne şekilde devam edilecekse karar verilir. Önce tek madde oylanır: Liglerden çekilelimmi: evet/hayır...kalacak isek neler yapılacak, mali durum nedir. Nakit akışı nasıl sağlanacak? İddianame çıkıp etik kurul ve federasyon ne karar verecek beklemek gerekir. Açıkcası bence süperligde en az 3 seneyi kaybettik, inşallah bunula kalır düşüncesindeyim.

Mehmet Yaman 
 31.08.2011 12:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 434
Toplam yorum
: 146
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 943
Kayıt tarihi
: 15.01.09
 
 

İstanbul doğumluyum.. İstanbul'un  tramvaylı döneminden bu şehirde yaşıyorum. Gençlik yıllarında ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster