Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ekim '09

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
668
 

Fenerin farkı nedir?

Fenerin farkı nedir?
 

en büyük fener


Bir zamanlar takımlar arasındaki farkın sadece renk farkı olduğunu sanırdım. Sonra General Harrington Kupası' nı duyunca Fenerbahçe' nin farkını anlamaya başladım. Vatanseverliğinden kuşku duyamayacağımız Atatürk' ün de neden Fenerbahçe' li olduğunu anladım.

Sonra yıllar geçti. Anelka kaleciye faul yaparak -dikkat edin o gol elle atılmadı- bir gol attı. Sonrasındaki olaylar dizisi iyi ki Fenerbahçeliyim dedirtti. Önce 3 büyük takımın -Gs, Bjk, Ts- aynı pankartla sahaya çıktıklarına şahit oldum: "El değmemiş temiz bir lig istiyoruz". Soruyorum size bu birliği takımınıza yakıştırabildiniz mi? Eğer Fenerbahçe bir gün bu şekilde bir birliğin içinde olursa -söylenti değil bu olaydaki gibi resmi olacak- bir daha Fenerbahçeliyim demem utancımdan. O yıl Beşiktaş ve Galatasaray önderliğinde tüm Anadolu takımlarının Fenerbahçe' ye kin kustuğu bir yıldı. Her maçımız ölüm kalım maçıydı. Her maçımız kıran kıranaydı. Galatasaraysa güle oynaya maçlar kazandı. Zaten o yıl Galatasaray sadece 1 maçta yenildi Fenerbahçe maçları hariç. Sonra bir Bjk-Gs maçı öncesi Adnan Polat' la Yıldırım Demirören bir yemekte birlikte poz verdiler. Belli ki maç staış pazarlığındalar mı diye düşündük hepimiz. Yine söylüyorum böyle bir buluşmayı Fb yapsın ve o maçı kaybetsin bir daha Fenerliyim demem. O maçı Galatasaray kazanmalıydı ama şike yaptıklarını düşündürmemeliydiler. Nasıl olacaktı bu: son dakika golüyle. Oldu da. Herkes yedi mi bilmiyorum ama biz Fenerliler yemedik. Beşiktaş o maçtan sonra Cordoba' yı kovdu. Acaba maçı biz satmadık Cordoba sattı imajı mı vermek istediler. Biz yine yemedik. Sonunda Denizli' de biz organizasyon oldu. Maç değil organizasyon diyorum. Çünkü o maç değildi. Zaten maç dediğini 16 dakika uzatmak gerekmez. Ve Gs Fenere gol bile atamadan şampiyon oldu. Bizim böyle bir şampiyonluğumuz yoktur umarım. En azından rakibimizi bir kere yenmiş olmak isterim. Sonuçta tezgah tamamlandı ve şampiyon oldu Beşiksaray artı Anadolu takımları. O maçtan sonra Beşiktaş' taydım ve Gslilerle Bjklıların birlikte şampiyonluğu kutladıklarına şahit oldum. Benim takımımı başka bir takımın taraftarı kutlasa tuttuğum takımdan utanırım. Benim takımım tek olmalı birlik olmamalı. İşte o gün takımımla gurur duydum. Ve şunu anladım. Fenerbahçe' nin 17 tane rakibi var ligde Galatasaray' ın ise 1 tane. O da Fenerbahçe. İşte o yüzden bizim 17 şampiyonluğumuz onların 17 şampiyonluğuyla kıyaslanamayacak kadar değerlidir.

O yıl bir de Galatasaraylılar parasızlıktan kırılıyorlardı güya. Hergün bir futbolcu çıkıyordu açlıktan ölmek üzereyiz yardım edin diye. Yok Hakan Şükür cebinden gençlere para ödüyormuş yok bilmem ne. Ama biz inanmadık paralarının olmadığına. Bizim düşüncemizi Nihat Özdemir dile getirdi: "fakir fukara edebiyatı yapıyorlar" dedi. Demesiyle tüm Türkiye' nin üzerine çullanması bir oldu. Birlikleri daha da arttı ve sonuçta zaferlerini kazandılar. Aynı Galatasaray daha sonra Kewell, Baroş, Lincöln, Elano, Keita gibi yıldızları transfer etti. Heralde Adnan Poat' a milli piyangodan para çıktı ya da İMF' den yardım alıp bir yıl içinde 220 milyon dolarlık borçlarını ödediler. Hani paranız yoktu. Daha bir yıl önce ağlamıyor muydunuz? Tabi bu ağlama yılına devlet de kayıtsız kalamadı bir yardım eli de onlar uzattılar. Bedavadan bir de stadları oldu. Yahu bir takımın stad yapma tarzı bu mu olmalı? Oysa biz taraftarımızın gücü sayesinde kimseden medet ummadan yaptık stadımızı.

Galatasaray' ın Kayserispor, Beşiktaş, Trabzonspor ile oynadığı maçlarının yıllardır ne kolay geçtiğini farkettiniz mi hiç. Bu maçlarda Galatasaray avaraj yapıyor. Bu maçlar bizim en zor maçlarımız. Tabi bir de Diyarbakır maçımız var. Yani bizim yaptığımız maçlar çok daha zor oluyor. 1 Fenerbahçe şampiyonluğu bir Galatasaray şampiyonluğundan daha büyüktür.

Anlatabiliyor muyum farkı? Kupalar önemsiz kalıyor benim için bunların yanında. Biz tekiz. Bizde yalan yok. Kimseden yardım istemiyoruz. Kimse sevmesin bizi. Biz bize yeteriz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Arkadaş be. Ben de Fenerliyim ve bu yazınızdan sonra bende takımımdan gurur duymaya başladım. Bende diyorum bizleri kimse sevmesin. Hatta Avrupa Kupalarında ki maçlarımızı hiç desteklemesinler. "Ne mutlu Fenerbahçeliyim diyene!" "Fenerbahçeli olmak bir ayrıcalıktır."

Ahmet Üstündağ 
 17.11.2009 12:31
Cevap :
teşekkür ederim yazdıkların için.takımınla gurur duy.  17.11.2009 12:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 56
Toplam yorum
: 148
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1480
Kayıt tarihi
: 18.11.08
 
 

Doktorum. Tıpla ilgilendiğim kadar sporla da ilgileniyorum diyebilirim. Yazılarımı beğeneceğinizi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster