Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Mart '16

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
710
 

Ferahlatan sure, İnşirah Suresi!

Ferahlatan sure, İnşirah Suresi!
 

inşirah suresi


İnşirah suresi Mekke'de Peygamber efendimize nazil olmuştur. Sekiz ayetten oluşan İnşirah suresi, insanların iç huzurunu büyütmeyi ve Allah-u Teala ile yakınlaşmasını sağlıyor. İnşirah, genişletme, bıçakla genişletme, açma veya çıkarma anlamına geliyor. Peygamber efendimiz (sav) yaylada uzanırken Cebrail a.s geldi, Efendimizin kalbini çıkardı ve yıkadı. Sonra yerine geri koydu, yani peygamberimiz inşirah yaşadı. İnşirah Suresi okumanın fazileti büyüktür.

Kanıtlanmış ve yaşanmış birçok olay vardır. İndirildiği günden bu yana İnşirah suresinin okunmasının birçok faydasının olduğu belirlenmiştir. Nasıl ki bir hastalıktan kurtulabilmek için ilaçlar kullanıyoruz, ameliyatlar oluyoruz, işte bu ayeti okuyanın da içindeki bütün sıkıntıları, kötülükleri, hastalıkları sanki ameliyatla alınmış gibi tertemiz oluyor.

Cuma Günleri İnşirah Suresi Okunmasının Fazileti

İnşirah Suresi 6. ayetinde "muhakkak ki zorluk ve kolaylık beraberdir", 7. ayetinde de surenin her vakit, boş kaldığınız her zaman okuyun anlamı taşımaktadır. O halde diğer günler ve geceler ayetin okunduğunda, sıkıntılarınızdan arınacağınız, ferahlayacağınız bildiriliyor.

Cuma günü İnşirah Suresi'nin okumasının mükafatı daha büyüktür. Mübarek günde bu ayet okunursa, Allah'tan dilediğiniz her şey kabul olunur. Tövbeler kabul ve makbul olur. Ne sıkıntınız varsa Allah-u Teala sıkıntılarınıza derman verir.

İnşirah Suresi Ne Anlatıyor?

İnsan psikolojisini apaçık meydana koyan İnşirah suresi, kelime anlamıyla hiç şüphesiz içinizdeki bütün sıkıntıları söküp alıyor. 1. ayetinde anlatıldığı gibi, yaradanın bize bahşettiği güzellikler söz konusudur.

Rabbimiz bizlere öyle çok güzellikler ihsan etti ki, kalbimiz bunun en güzel ispatıdır. Yerde gökte olan yaratılmış her şeyi sevmeyi, kalbimize dilediğimiz kadar iyiliği veya kötülüğü yüklemeyi bahşetti. Öyleyse kalbimizde Allah sevgisi daha çok olmalı. Göğsümüze kötülük değil iyilik, doğruluk sığdırmak değil mi. Siz dua edin okuyun, Allah sizi her şeyden İnşirah eder.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Evet, İnşirâh Suresi, Kuran- Kerim’in 94’üncü suresidir. Belki de 1994 yılında iyice azanların zulmüdür insanlığın yaşadığı, zorlukta bu zorluk olmalı. Sekiz ayetten oluşan sürenin 5’inci ve 6’ıncı ayetlerinde tekrar edilen “Demek ki, zorlukla beraber bir kolaylık var.(ayet, 5), Evet o zorlukla beraber bir kolaylık var!(ayet, 6)” böylesi bir sürecin zorluğunu da anlatıyor sanki, 1999 ve 2000 yılını vurgularcasına. Ama insanlığa bu zulmü reva görenlerin bu kolaycılığı da bir karşılık bulacaktır elbette. İnşirâh Suresi sekiz ayetten oluştuğu için, aslında mağlup oldular 2002 yılında; ama o günden bugüne zulümlerini artırarak mağlubiyetten kurtulacaklarını sanıyorlar. Tabiî ki böylesi bir süreçte İslam toplumlarını da test ediyorlar. Görüşmek üzere, sevgi ve saygılar.

Rıza Üsküdar 
 08.03.2016 20:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 22
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 948
Kayıt tarihi
: 29.06.14
 
 

Merhaba, Vatanımı seven biriyim. Boş zamanlarımı siyasi yazıları okuyarak veya yorumlayarak g..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster