Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Şubat '12

 
Kategori
Tiyatro
Okunma Sayısı
1158
 

Ferhan Şensoy ile çeyrek yüzyıl beraber çalışmıştı Baykal Kent

Ferhan Şensoy ile çeyrek yüzyıl beraber çalışmıştı Baykal Kent
 

Onu ilk, 80 yılında Beyoğlu İstiklal caddesende bulunan Orta Oyuncular Tiyatrosu'nda "Şahları da vururlar" adlı oyunda seyretmiştim. Hala gözlerimde canlandırabiliyorum oyun karakterlerini.

İran'ın yakın dönem tarihini anlatan, Ferhan Şensoy'un yazıp yönettiği ve oynadığı çok başarılı bir oyun ve muhteşem kadrosu vardı..

Oyun, 5 yıl aralıksız kapalı gişe oynadı.

Diğer oyuncuların hakkını yemek de istemem ama o oyunda Şensoy'dan sonra en başarılı oyuncu ve oyunu sürükleyen Baykal Kent'ti.

Baykal Kent, 25 yıl yani çeyrek yüzyıl Ferhan Şensoy'la birlikte çalıştı.

Serbest piyasa ekonomisi bir çok ilişkileri bozduğu gibi Şensoy ve Kent'in arası uzun yıllar sonra bozuldu, yolları ayrıldı, Kent Bursa'ya yerleşti ve dün kalp yetmezliğinden hayata veda etti..

Ferhan Şensoy, yaklaşık on yıldır tek başına "Ferhangi şeyler-Felek bir gün salakken-Fername" gibi oyunlarla dönüşümlü olarak kendi tiyatrosunda ve turnelerde sahne alıyor.

Geçmiş aylarda gişe gelirini Baykal Kent'e bağışlanmak üzere Bursa'da oyun sahneleyen Şensoy, Kent'e vefa borcunu mu ödemek istemiş yoksa vicdani bir bilanço yapmış bilemiyoruz ama bildiğimiz Baykal Kent'in sanattan kopup veya kopartılıp Bursa'ya yerleşmesi ve sanat özlemine dayanamayıp kalp yetersizliğinden vefat etmesidir.

Belli başlı bir kaç sanatçı hariç çoğu eski tiyatro ve sinema sanatçıları yaşamlarının en verimli yıllarında ilgisizlikten dolayı ne yazık ki yaşama veda ediyorlar.

Kumaşçı kumaşla, marangoz marangozluğuyla beslendiği gibi, sanatçı da sanatıyla beslenir. Alkışlar onu yüceltir. Sahnede güçlüdür o.

Veya ressam, yaptığı eserleriyle ayaktadır. Çizerse karikatürünü karikatürist, besler beyin hücrelerini..

Rahat uyu Baykal Kent..

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Baykal Kent alkolikti ve oyunculuğu sürdüremiyordu. Uzun yıllar önce Şensoy, bunu bir kitabında anlatır. Kör ölür, badem gözlü olur, takılmayın.

Reha Ülkü 
 08.02.2012 9:09
Cevap :
Alkolikliğini bilmiyorum. o onun özel yaşamıydı. beni zaten sanatı ilgilendirdiği için düşüncelerimi yazdım sadece..teşekkür ederim..  08.02.2012 17:02
 

Ben de sizin gibi düşünüyorum Mehmet bey. Ferhan şensoy sanırım vicdani bir bilanço yaptı. Yetti mi? Hayır. Daha iki hafta önce Okan Bayülgen'in programında Müjdat Gezen Baykal Kent için Büyükşehir belediyesindeki bir hanımdan destek sözü almıştı. İstanbul'daki merkeze getirilecekti. Yazık...

NURTEN DEMİREL 
 07.02.2012 18:23
Cevap :
çok yazık..selamlar  07.02.2012 20:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2256
Toplam yorum
: 1107
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 449
Kayıt tarihi
: 03.07.07
 
 

25.05.1960 doğumlu. Üniversite terk. Müzik, seyahat ve tiyatro sever. Antalya Devlet Tiyatrosu'nd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster