Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Haziran '07

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
1077
 

Ferrarisini satan adamdan bilge mi olur?

Ferrarisini satan adamdan bilge mi olur?
 

—Konuşacaksın arkadaş doğru bildiğini savunacaksın.

— Ağzımı bile açmam, şimdiye kadar konuştum da ne oldu. Ne geçti elime? Hiç. Nerde taklacı varsa, dalkavuk varsa adam oldu. Ben oradan oraya itilip kakıldım. Ay sonunu nasıl getiriyorum biliyor musun sen? Benden 10 yıl sonra şirkete giren adamın altında çalışmak ne demek biliyor musun? Bilmiyorsun. Başıma ne geldiyse senin gibi adamların gazlamaları yüzünden geldi. Yok kendini ezdirmeyeceksin, toplumsal düşüneceksin, fikirlerini savunacaksın, Toplum bensel düşünüyor mu ya..Senin tuzun kuru tabii. Baban kurmuş şirketi seni koymuş başına. Bostan dört dönüm Osman yan gelmesinde ne yapsın.? İki kitap okuyup filozof kesiliyorsunuz.

— Değiştin sen kardeşim değiştin. Nerde benim haksızlık savaşçısı arkadaşım. Nerde benim cesur yüreğim, nerde benim yüreğinin götürdüğü yere gidenim?

— Filmin sonunda Cesur yüreğin kafasını kesmediler mi oğlum? Arkadaşları da seyretmedi mi? Yüreğinin götürdüğü yere giden dönüp dolaşıp kürkçü dükkânına dönmedi mi? Yok Aborjinler telepati kuruyormuş da, yok kırık bacak bir gecede iyileşiyormuş. Yam yam mıyım ulan ben. Boş vericen bu işleri. Sen bunları barlarda entelektüel takılan, karnı tok sırtı pek Hatunlara anlat.Gece de yatağa at.

— Yenildin demek, pes ettin sonunda. Bir hikaye var bilir misin “ Afrika’da her sabah bir aslan uyanır......

— Yerim aslanını da geyiğini de. Kim daha hızlı koşarsa koşsun kardeşim.Benim ayağım da ayakkabı yok.. Aha bak delik. Ben hadımım diyorum sen çoluk çocuk soruyorsun..

- Ne demiş büyük üstad Niche.?

Denizleri seviyorsan, dalgaları da seveceksin

Sevilmek istiyorsun, önce sevmeyi bileceksin

Uçmayı seviyorsan, düşmeyi de bileceksin...

—Arkadaş adam böyle demişte ne demeye yatırmışlar akıl hastanesine, Uçmayı mı becerememiş? Kı..nın üstüne mi düşememiş.

— Baydın bu gün beni, golf oynaya gidiyorum. Geliyor musun? Giderayak sana bir kitap önereyim Ferrarisini satan bilge okudun mu?

- Ferrarisini satan adamdan bilge mi olur lan... Tüp taktırsa neyse...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

kotu 1 kitapti...fikrimce okumaya degmez

narcis 
 24.07.2008 6:07
Cevap :
Birileri insanların zayıf taraflarını iyi belirliyor. Dünya kadar reklamını yaptılar bu kitabın, binlerce de sattılar... Avukat işi bırakacak da Hindistan’a gidecek de .....Okuduk ne yapalım : ))  24.07.2008 10:38
 

hayatın anlamını ne idüğü belirsiz yayınevlerinin , ne dediği belirsiz yazarlarının çok satan kitaplarında ararsak onlara yeni ferrarilerin kapısını açmış oluyoruz zaten..

basak mengü 
 24.06.2007 23:30
Cevap :
Kitapları çok iyi allayıp pulluyorlar insan ister istemez merak ediyor. Merak edince de ilk gördüğü raftan satın alıp, sokuşturuveriyor çantasının içine. Günümüz insanının arayışları bitmiyor, kimi kitaplarda arıyor, kimi sinema filmlerinde, şimdiye kadar bulanına rastlamadım. Ben gündemi takip etme adına okuyorum bu tür kitapları “ sosyeteye rezil olmayayım diye” bazılarından etkileniyorum da “ secret’i dört defa okudum mesela..Siz ne tür kitaplar okuyorsunuz?  25.06.2007 14:26
 

Ben şimdilerde en garez olduğum birkaç kişiye bu kitabı yollayacağım, Ferrari olmasa da bakarsınız Hondalarını, Fordlarını BURSA ARABA PAZARINA satarak Uludağ'ın sırtlarına vurmaya kalkarlar. (((. KEKİK KOKULARI GELİNCİK TARLALARI VE BİLGELİK. Gel de bu erdemlilikleri günü birlik yaşamın akışında okumayı bilmeyenlerle paylaş. APTAL derler insana...ha b -ha p ne var sanki sadce tek harf fark var... Ha abdal ha aptal sen kalk o canım arabanı malını mülkünü sat savur, vur çoban gibi dağlara bayırtlara,memleket aşırı, neymiş, iç huzuruymuş, sükunetmiş, kendinden kaçışmış, millet karnını doyuracak parayı kazanamıyor kardeşim, askeri ücretle tam otuz gün. Bunun başarıldığı memlekette dağa bayıra ne gerek var. BİLGELİK BU İŞTE.SUSUP KABULLENEBİLMEK, İSYAN ETMEDEN TEVAZU EDEBİLMEK. Bizim islam kültürümüz yeter sabır ve takva. İŞTE TEK REÇETEMİZ DE BU. Zaten ferrarimiz de olmadığına göre sorun da yok sayılır. Bizler de kendi çapımızda birer bilgeyiz. NİLGÜN ÇAKICI

NİLGÜN BURSA 
 09.06.2007 9:55
 

Bir kısım yazarların :) felsefe yapıp akıl satayım diye yazdığı kitaplara siz aklınızı alırım cevabını vermişsiniz. Mizahi yorumunuz çok keyifli olmuş. Saygılarımla.

Seyran Aksoy 
 06.06.2007 18:47
Cevap :
İnsanların bu tür yazılara ve kitaplara ihtiyacı olduğu sürece..Hayatımızda bir takım yazarlar olacak...SELAMLAR.  06.06.2007 19:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1280
Toplam yorum
: 7730
Toplam mesaj
: 187
Ort. okunma sayısı
: 1096
Kayıt tarihi
: 09.08.06
 
 

Deniz tutkunu.Amatör kıyı balıkçısı. Aynı Şarkı ve Ilık Havada Hoşça Kal adlı kitapların yazarı ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster