Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Mart '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
190
 

Festival mi katliam mı? (İlgililere açık mektup...)

Festival mi katliam mı? (İlgililere açık mektup...)
 

Aydın ilimizde; Didim ilçemiz dâhil olmak üzere çok sayıda ilçede iyice araştırılmadan, planlanmadan, çevre sorunu yaratıp yaratmayacağını bilmeden bir takım festivaller yapılıyor. Süreç içinde de bunların bazılarından vazgeçiliyor, bazıları da devam ediyor. Bir ölçüde Aydın ilimiz festivaller çöplüğüne dönüşüyor. İşte bu kötü örneklerden birisi de çevreye- eko sisteme büyük zarar verecek olan “Serçin Yılan Balığı Şenliği”dir. Bu şenlik: Söke ilçemizin  sınırlarındaki Bafa Gölü yakınındaki Serçin Köyünde yapılacak olan 3. Serçin Yılan Balığı Şenliğidir. Bu bir şenlik değil, nesli tükenmekte olan hazin, ilginç, mucizevî ve romantik bir yaşam öyküsü olan yılan balığının neslini tüketmeye yönelik bir festivaldir.

Birinci ve ikinci festivalde 1 ton yılan balığı avlanıp; festivallere katılanlara ızgara olarak sunulmuştu. Bu yıl da; 26 Mart 2017 tarihinde yapılacak 3. Serçin Yılan Balığı Festivalinde 1 ton yılan balığı ızgara yapılarak festivale katılanlara sunulacakmış…

Bu şenliğin bir katliama dönüşmüş olduğunu düşünerek yılan balıklarının hazin, romantik ve mucizevî öyküsüne kısaca değinmek istiyorum.

Büyük Menderes Nehri, Ege Deniziyle kucaklaşmasına doğru yaklaşırken Söke ilçemizin Serçin köyü ve Bafa Gölü çevresinde canlılar için bir yaşam alanı oluşturuyor. Bu yaşam alanının önemli bir canlısı da yılan balığıdır. Yılan balığı deyip gelip geçmeyin… Onların sırları henüz çözülememiş ama çok ilginç bir yaşam öyküleri vardır…

Üreme çağına gelen 7-14 yaşındaki yılan balıkları Şubat- Mart aylarında Bafa Gölünden Büyük Menderes aracılığıyla Ege Denizi’ne ulaşırlar. Ege’den, Akdenize, Cebelitarık Boğazını geçerek 6 bin kilometrelik yolun sonunda Meksika Körfezindeki Sagasso Denizine ulaşırlar.

Buraya ulaşan balıklar 300- 500 metre derinliğe dalarak yumurtalarını bırakırlar.

Larva olarak yaşama merhaba diyen yılan balığının yavruları, yaklaşık üç yıl süren bir yolculuktan sonra atalarının yurduna yani Büyük Menderes ve Bafa Gölüne ulaşıyorlar. Burada erginleşene kadar kalıyorlar. Erginleşince üremek ve çiftleşmek için tekrar 6 bin kilometrelik bir yolculukla Meksika Körfezine ulaşıyorlar. Bu, doğanın bir yaşam döngüsü olarak devam ediyor… Ha, şimdi diyeceksiniz ki; Meksika körfezinde çiftleşen ve yumurtlayan ergin yılan balıklarına ne oluyor? Onların yaşamı yumurtladıktan sonra son buluyor… Yılan Balıklarına yönelik bilimsel çalışmalar devam ediyor ama bu balıkların, gizemleri, sırları henüz çözülememiş olduğunu da belirtmek isterim.

Şimdi gelelim hangi akla hizmet ettiği pek belli olmayan Büyük Menderes ve Bafa Gölünde “Yılan Balığı” neslini tüketecek şenlik dedikleri festivale…

Yılan Balıkları yaşamları boyunca sadece bir kez yumurtlamak için, yaşamlarındaki asıl hedefe ulaşmak için Mart ayında 6 bin kilometre yüzerek Meksika Körfezi Sargasso Denizine ulaşıyorlar.

Serçin’de ise, bu kutsal yolculuğa başlamak için hazırlanan yılan balıkları şenlik adıyla şenliğe katılanlara ızgara olarak sunulmak isteniyor. Bunun adına da şenlik diyorlar. Bunun adı olsa olsa katliam olur.

Avrupa, yılan balığının soyunun tükenmesini “kritik tehlike altında” olarak sınıflandırıyor. Nehirlerden denize göç sırasında HES türbinlerine takılma, hastalık, parazitler, insanlar tarafından avlanma ve ticaret, kirlilik ve büyük balıklar tarafından avlanma nedeniyle neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu raporluyor.

Ne yazık ki ülkemizde yılan balığı avcılığı serbest olduğu gibi bir de Belediyeler tarafından şenlik aracı olarak kullanılıyor.

Buradan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Özlem Çerçioğlu'na seslenmek istiyorum. Lütfen, bir çevre felaketi yaratacak, bir önemli romantik canlının neslini tüketecek bu festivali – şenliği- iptal edin…Sayın Başkanımızdan bunu bekliyoruz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1400
Toplam yorum
: 1905
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1032
Kayıt tarihi
: 04.11.06
 
 

Emekli öğretmenim ve  emeklemeye devam ediyorum.  Emeklilik yaşamın sonu değil, yaşama yeni amaçl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster