Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ağustos '12

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
396
 

Festivaller şehri Edinburgh

Festivaller şehri Edinburgh
 

Edinburgh Castle (Kale)


İskoçya' ya yolculuk yapmak için gerekli olan vize Büyük Britanya (United Kingdom) vizesidir. Büyük Britanya vizesiyle İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’ yı ziyaret edebilirisniz. Ülkeler arası sınır hattı bulunmamaktadır. Büyük Britanya vizesi halk arasında İngiltere vizesi olarak da bilinir. Edinburgh İskoçya' nın en büyük ikinci şehri ve başkentidir.

Şehri ziyaret ettiğim dönem Edinburgh Festival Fringe festivalinin olduğu (03 - 27 Aug 2008) dönemdir. Aynı zamanda The Edinburgh Military Tattoo gösterisini de izleme şansım oldu. Şans diyorum, izleyiciler aylar önce bilet almasına ve biletler tükenmesine rağmen kalabalık içinde bir tur şirketinin elinde kalan promosyon biletleri alarak içeri girebildim. Muhteşem bir gösteriydi. Edinburgh kalesine yansıtılan görseller ve çeşitli ülkelerden gelen orduların simetrik gösterileri harikaydı. Özellikle Norveç, tekrar izlemeye değer.

Unutamadığım bir diyaloğa pazar günü yaptığım kale ziyareti sırasında rastladım. Meşhur iskoç viskisi test etmek isteyen turistlere  kutsal gün olması sebebiyle  pazar günleri belli bir saat aralığında içki satışının yasak olduğu iletildi. Türkiye' de  bu işlem cuma günü yapılsa cumhuriyet elden gidiyor şeriat geliyor diye yer yerinden oynar. Eminim içkime karışma diye geceleri kalenin önünde çalgılı, alkollü eğlenceler yapılırdı.

Şehir old town ve new town diye ikiye ayrılır. Eski şehir Kale ile saray arasındaki eğimli yoldur.
Edinburgh Kalesinden başlayarak Holyroodhouse Sarayı' na kadar inen yürüme yolu sıkılmadan onlarca kez inip-çıkabileceğin bir sokak. Eski ve tipik mimarisi içinde çok sayıda kafe, müze ve hediyelik eşya dükkanı göreceksiniz. Yeni taraftaysa  bol bol mağazalarla karışalacaksınız. Şehrin modern tarafı karşısınıza çıkacaktır.

Fringe Festivali' nde farklı ülkelerden gelen sanatçıların neşeli, heyecanlı  ve tehlikeli  şovlarını ücretsiz olarak izleyebilirsiniz. Gösteri şehrin belirlenmiş bölgelerinde yapılır. Her şovmen gösterisini yaptıktan sonra diğer bölgeye geçekerek gösterisini tekrarlar. Bir şov 20 dakikadır. Sahneden ayrılmadan şapkalarını uzatarak bahşiş toplarlar.

İskoç halkının kendine özgü bir kıyafeti var. Biz bunu etek diye nitelendirsek de bu olayı basite indirgemek olur. Bu etek değil keltdir. Günlük hayatta giyilen bir kıyafet değil. Özel günlerde kullanılır ve fiyatları pahalıdır. Tartan adında desenlerden oluşan etekler bulunur. Her model ayrı bir klanı temsil eder.

Edinburgh küçük ve sempatik bir şehirdir. Çocuk müzesinden dünyanın en ünlü ressamlarının eserlerinin bulunduğu sergilere, hızlı gece hayatından şirin kafelerine ölmeden önce görmeniz gereken farklı seyahat durağıdır. İmkanınız varsa son durak olarak tercih edeceğinize eminim...

Şehirde Düzenlenen Festivaller:

Edinburgh Festival Fringe

Scottish International Storytelling Festival

Edinburgh International Science Festival

Edinburgh Mela Festival

Leith Festival

Jazz and Blues Festival - Edinburgh

Bank of Scotland Imaginate Festival

Festival of Politics

International Film Festival - Edinburgh

Edinburgh International Festival

Edinburgh International Book Festival

Edinburgh Art Festival 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 56
Toplam yorum
: 27
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 1222
Kayıt tarihi
: 14.11.11
 
 

30 ülke ve yüzlerce şehir gezisi için tatiliyet İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Tarih bölümü, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster