Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Kasım '11

 
Kategori
Halkla İlişkiler
Okunma Sayısı
782
 

Fetav (Fethiye Turizm Tanıtım Kültür Çevre ve Eğitim Vakfı)

Fetav (Fethiye Turizm Tanıtım Kültür Çevre ve Eğitim Vakfı)
 

Fetav salonu


           12-18 Ekim 2011 tarihlerindeki 3.Ölüdeniz Edebiyat Günleri zaman çizgisinde iki günde Fethiye DSİ Sosyal Tesisleri’nde kaldım. Yakın ilgisini gördüğüm tesis sorumlusu Kutlay Papuşçu’nun odasında çayını içtim. Söyleştik ve sabah oradan ayrıldım.

*

Fetav’a geldim (Fethiye Turizm Tanıtım Kültür Çevre ve Eğitim Vakfı). Yönetici Dilek Dinçer ve görevli Kadriye Çayçı, oradaydı. Toplum kalkınması olarak nitelendirdiğim görevlerini coşkuyla ve kararlılıkla sürdürüyorlardı. Kısa süre sonra yine oranın bir başka gönüllüsü, heyecanı eksilmeyen dostum arkadaşım ve meslektaşım Ünal Şöhret Dirlik ve asker arkadaşım Recai Şahin ile buluştuk. Belediye Başkanı Behçet Saatci’yi makamında ziyaret ettik.

Bir süre sonra Fetav’a döndük. Recai, mazeret belirterek ayrıldı. Ölüdeniz Belediyesi sanat yönetmeni Şair-Yazar Coşkun Karabulut, Gözde Yaşam Dergisi sahibi Leyla Metin, emekli öğretmen ve tur tercümanı Bircan Dönmez ile ayrı ayrı görüştük ve kimi değerlendirmelerde bulunduk.  Kimi başkaca gelen gidenler oldu.

Yakın olan FKM sergi salonundaki Alime ve Esra İrten’in resim sergisini ziyaret ettik. Çok çok güzel tablolar karşısında mutlu olduk! İşte somut sanat budur, demeden edemedim.

Özellikle merkezi konumuyla uygun yerde olan, oturup görüşmelerimizi sürdürdüğümüz Fetav; gözlemlediğim kadarı ile geçmişin halk eğitimi merkezi ve köylü derneği yaklaşımıyla vatandaş için hizmet üretme işlevini sürdürüyor. Şaşırdım doğrusu ve ilgilileri kutladım!

Gözlemlediğim kadarı ile geçmişte yürüttüğüm Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ve devamındaki Halk Eğitimi Başkanlığı görevlerime özlem duyduğum (Senirkent, Isparta ve Bilecik) yıllarıma götürdü! (Burada birlikte halk eğitimi görevini yürüttüğümüz mülkiyeli amirlerim ve dostlarım İlhan Atış ile şimdilerde rahmetli olan Mevlüt  Duman, Cemal Orhan Mirkelem ve Bedri Nazlıoğlu'nu saygı ile anmadan geçemiyorum!)

Halk eğitimi, mesai saatlerine bağlı kalmaksızın severek yaptığım görevimdi! Genel Müdürlüğün ‘Halk Eğitimi’ dergisinde yer alan aşağıdaki Halk Eğitimi Marşı adlı coşkuyla kaleme aldığım şiirimi, okurlarımla paylaşmadan edemedim!     (http://www.antoloji.com/halk-egitimi-marsi-siiri/)

*

Fetav’ın Web sitesinde şu tümceleri okudum: “Fethiye Turizm, Tanıtım, Eğitim, Kültür ve Çevre Vakfının temelleri 1994 yılında atıldı. Fethiye sevdalısı 103 kişinin bir araya gelerek gelecek kuşaklara doğası bozulmamış, kültürü korunmuş ve turizmde kaliteyi yakalamış örnek bir kent bırakma özlemiyle kurdukları Fetçev,(Fethiye Turizm Kültür ve Çevre Eğitim Vakfı ) çok önemli projeler başlattı.

Özverili çalışmalar sayesinde ilçemizin önemli çevre ve toplum sorunlarıyla ilgili pek çok etkinlikler düzenlendi, proje önerileri hazırlandı. 2001 yılında turizm ve tanıtım etkinliklerine biraz daha fazla katkı sağlamak üzere, Vakıf senedi değişikliğiyle yeniden yapılanıp  Fetav(Turizm Tanıtım Eğitim Kültür ve Çevre Vakfı) adı ile yola devam kararı alındı. Bu güçlü yapı, kısa zamanda ilçemizdeki sivil toplum kuruluşlarının ve gönüllülerin katkı ve katılımlarıyla tüm ilçeyi sarmalayan, kucaklayan bir oluşum haline geldi.

Fetav,örnek vakıf senedi, amaçları, gerçekleştirdiği projeleri ve Fethiye'nin yaşamına sağladığı katkılarıyla Fethiyelilerin Vakfı olarak hizmet vermeye devam ediyor.”

*

Tüm kentlerimizde Fetav örneği toplum kalkınmasına yönelik çalışmalar üstlenen ve gerçekleştiren dernek ya da vakıfların yanısıra bunlara destek veren yöneticilerin olmasını dilerim.  

                  Halk Eğitimi Marşı

Köy köy giden bu kervanın bir eriyiz, bir eri
Eğitimciyiz, ' Halk Okulu ' bu yurdun her yeri
Kalkınmada eğitimdir ilk aşama, besbelli
Düşüncem bu, bu nedenle çok mutluyum, çok mutlu.

Bilgiyi, beceriyi 'Halk Eğitimi' dağıtır
Ne hoş yankı, aygıtlarla tüm yöreye yayılır
Yurttaş eğitilirse ancak yokluktan kurtulur
Düşüncem bu, bu nedenle çok mutluyum, çok mutlu.

Doğrultumuz hep ileri, Kemalizm’in yoludur
Raflar ve dolaplar eğitici yayın doludur
Salon dolu, özenli gözler aygıta doğrulur
Ben mutluyum, sen mutlusun, besbelli ki o mutlu.

Öbek öbek birleşir, kooperatif kurarız
Kurslar açar, çağımızın akışına uyarız
El emeği ve göz nurundan sergiler açarız
Halk inceler, gelen gezer, biz geride çok mutlu.

Folklor, spor, müzik, çıraklık ve yayın işimiz
Amacımız hizmet vermek, öncelikli köyümüz
Hizmetin alan alan yayılması dileğimiz
İlmek ilmek sevgi, saygı, kardeşliktir örgümüz.

                 Muhsin DURUCAN

                               *

    muhsindurucan@hotmail.com

 

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 686
Toplam yorum
: 482
Toplam mesaj
: 45
Ort. okunma sayısı
: 1364
Kayıt tarihi
: 18.08.08
 
 

Kırşehir Erkek İlköğretmen Okulu'nu, İzmir Buca Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü, İstanbul Çapa M..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster