Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Şubat '14

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
167
 

Fethiye bir kültür şehridir

Fethiye bir kültür şehridir
 

a. KADİR GÜLER


 FETHİYE DEYİNCE

Sökeli gönül dostum Abdülkadir Güler’den aşağıda sunacağım yazıyı aldım. Fethiyeli şair ve yazarlardan söz ediyor. Onunla çok uzun yıllardan beri tanışıyoruz. Tahir Kutsi Makal’ın Tarla’sında buluştuk. 1999’a kadar Tarla’nın ırgatları arasındaydık. Zaman zaman bazı etkinliklerde beraber oluruz. Fethiye’de HKAK tarafından düzenlenen 4 ve Egay- Der tarafından Fethiye düzenlenen bir ve Egay-Der’ın Denizli’de düzenlediği 4 sempozyumda beraber olup bildiriler sunduk.

Bu kez “Fethiye Bir Kültür Şehridir” başlıklı yazısını gönderdi. Benim ekleyeceğim Yunus Nadi, Nadir Nadi, Doğan Nadi, Ece Temelkuran, Salim Şengil ve Cumhuriyet gazetesi Yazı İşleri Müdürlerinden Sami Karaören’i de listenin baş taraflarına yazmak gerekir. İşte dostumun yazısı.

                                                      

                                                                                  Ünal Şöhret Dirlik              

******

FETHİYE BİR KÜLTÜR ŞEHRİDİR

                                                                                                                           Abdülkadir GÜLER

 

Egemizin güzel ve şirin ilçelerinden biri olan Fethiye bir kültür merkezidir. Birkaç kez çeşitli etkinlikler dolayısıyla Fethiye’ye gitmek kısmet oldu. Çok çalışkan ve mesleğinin hakkını veren Fethiye Belediye Başkanı Sayın Behçet Saatcı zaman zaman Fethiye’de kültür, sanat ve edebiyat etkiliklerini hazırlıyor, Beylediyenin özel işlerinin yanı sıra şair ve yazarcılarının kitaplarını da yayınlıyor. Onları destekliyor.

Ben son 4. Uluslararası Halk Kültürü Araştırmaları Genel Başkanı İrfan Ünver Nasrattınıoğlu ile birlikte hazırladıkları etkinliklerine (20-24 Mart 2013) tarihlerinde bu etkinliklere davetli idim. Yurtiçinde ve yurtdışından 100’e yakın bilim adamı ve araştırmacı yazarlar katılmıştı. Bunları daha önce Milliyet Blog’ta detaylarıyla anlatmaya çalışmıştım.( Bak Milliyet Blog )

 

Aşağı yukarı 1965’lerden beri Fethiyeli araştırmacı eğitimci yazar Ünal Şöhret Dirlikle tanışıyor ve birçok kez de çeşitli etkinliklerde bir araya geldik. En son Ekim 2013’te Denizli / Acıpayam’da Dr. Tahir  Kutsi Makal Anma törenlerinde bir araya gelmiştik.  Ünal Şöhret Dirlik başarılı öğretmenliğinin yanında bugüne değin 30’a yakın kitaba imza atmış ve Fethiye’nin adını Anadolu’ya taşımış bir   eğitimci yazarımıdır. Ondan aldığım bilgilere göre dünden bugüne Fethiye Kültürüne hizmet eden şair ve yazarlarımızın adlarını şöyle sıralardı: Ünlü ve ünsüz olanları hemen aklımıza gelenleri yazıyorum:

 

Ünal Şöhret Dirlik, Şengün Saatcı ( Alacaklı), Sami Gökmen, Birdal CanTüfekçi, Recai Şahin, Şükran Akannaç, Orhan Tez, Esat Tez, Cahit Beğenç, Şafak Ahmet Deniz, Muammer Deniz, Ahmet Günday, Musa Seyirci, Nahide Çelebi, Coşkun Karabulut, Osman Derin, Ramazan Kıvrak, Nurettin Göztepe, Nurettin Aktaş, Bülent Aksoy, Cahit beğenç, Cahit Yargıcı, Ercan Karadenizli,  Cahit Özkanlı, Safire Kaplan, Sadettin Yalçın, Şahsene Camız, Emin Akan, Selman Eksik, Sebahat Genç Akay, Sabri Kuşkonmaz, Naci Dinçer, İbrahim Malkoç, Özgür Devrim Kurt,  İlhan Koyuncu, Ümmü Gülsüm Çelik, Hasan Keçici, Hacer Özütok, Salim Şengil, Emine Çakır, Hamit Keskin, Birol Ganioğlu Hatice Kışlak, Zeynep Yalçınkaya, Feyzullah Arslan, Halil Dirmilli, Necati Ocakçı, Sadettin Yapıcı, Bekir Özkan,A.İlhan Özdilek.Pınar Gün, Davut Fen, Leyla Metin .Gazeteler ve Dergiler:Beşkaza, Gerçek,Gözde, Akdeniz, Dost, Günlük, Güncel, Fethiye, Fethiye Güncel, Mendos, Fethiye, Yaşam,Fethiye Aktüel. gibi dergiler ve gazetelerde yayınlanmıştır. Tabi yazdıklarım sanatçılar ve gazeteler ,dergiler sadece bunlardan ibaret değildir. Eksiklerimin sevgili dostum Ünal Şöhret Dirlik’in tamamlamasını dilerim.

 

 Adı andıklarımızın çoğu kısa adı “FETAV” olan ( Fethiye Eğitim veTanıtım, Kültür Vakfı) da toplanmışlar ve  çalışmalarına devam ediyorlar.

 

Şunu özetle vurgulamak istiyorum. Ege bölgemizin Muğla iline bağlı Fethiye ilçesi bir kültür merkezi olmakla birlikte; deniz, turizm ve orman güzelliklerinin yanı sıra sanat ve kültür alanında bağrında birçok değerli imzalar yetiştirmiştir. Bunları destekleyen çalışkan ve dürüst bir belediye başkanları vardır. Sayın Behçet Saatcı ile birlikte tüm emeği geçenlere buradan selam ve salgılar gönderiyor çalışmalarında sağlık ve başarılar diliyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kadir beyle de dostluğunuz ne güzel Ünal bey. Etkinliklerde bir araya gelip kültür ve sanata verdiğiniz katkılar taktire şayandır.Paylaşımınız için çok sağolunuz değerli dostum.Selamlarımla...

Abbas Oğuz 
 18.02.2014 20:50
Cevap :
Sevgili Oğuz:Abdülkadir Güler'le-60'lı yıllardan bu yana arkadaşız. Çoğu zaman aynı dergilerde bebaberdik. Katıldığım sempozyumlarda o da vardı.En çok Tarla'da buluştuk. TAHİR kUTSİ ÖLDÜ, TARLA KAPANDI. bİZ YİNE BERABERİZ. FETHİYR İÇİN YAZDIĞI YAZIYI BEN DE BEĞENDİM. YORUMUNUZ İÇİN TEŞEKKÜRLER. SELAMLAR, SAYGILAR. üşd  19.02.2014 13:22
 

Sayın Hocam! Abdülkadir Hocam sizin gibi sevdiğim değer verdiğim blok arkadaşlarımızdan sizlere sevgim ve saygım sonsuzdur.Selam ve saygılar, sağlık ve mutluluklar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 18.02.2014 18:40
Cevap :
Değerli hocam; Abdülkadir Bey'in yazısı çok güzel.Ona ve yorumunuz için size teşekkür ederim. ÜŞD  19.02.2014 13:24
 

Merhaba aziz dostum, yazımı köşenizde görmek beni bir kez daha mutlu etti. ilginize teşekkürler. Selam ve sevgilerimle.

Abdülkadir Güler 
 18.02.2014 18:03
Cevap :
Sağ olasın Abdülkadir bey. Fethiye'yi birçolarımızdan iyi tanıdığınızın kanıtıdır bu yazı.<<<<<< 19.02.2014 16:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam yorum
: 2685
Toplam mesaj
: 200
Kayıt tarihi
: 22.05.08
 
 

Önce kendimi tanıtayım: Ben Ünal Şöhret Dirlik, Aksu Köy Enstitüsü'nde üç yıl okudum. Dördüncü sı..