Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Adem Güngör/FETHİYE KÜLTÜR ETKİNLİKLERİ

http://blog.milliyet.com.tr/ademgungor

12 Temmuz '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1692
 

Fethiye'de Girdev Gölü'ne 30 bin adet balık yavrusu bırakıldı

Fethiye'de Girdev Gölü'ne 30 bin adet balık yavrusu bırakıldı
 

Resim: Girdev Gölü


Muğla'nın Fethiye ilçesinde balıkçılık turizmini geliştirmek üzere Girdev Gölü'ne 30 bin adet balık yavrusu bırakıldı.

Muğla genelinde turizmin çeşitlendirilmesi amacıyla çalışmalar başlatıldı. Turizmin deniz, güneş ve kum üçgeninden çıkarılmaya çalışıldığı Muğla'da, balıkçılık turizminin ilk adımları atılmaya başlandı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın da desteği ile Muğla genelinde bulunan göllere toplam 80 bin adet canlı balık yavrusu bırakılması kararlaştırıldı. Bu bağlamda Antalya Batı Akdeniz Su Araştırma Merkezi'nden getirilen 30 bin adet pullu sazan balığı yavrusu törenle Fethiye'nin Seki beldesinde bulunan Girdev Gölü'ne bırakıldı. Torbalarla göle getirilen balıklar uzmanların denetim ve kontrolünde suyla buluşturuldu.

Törene katılan Fethiye İlçe Tarım Müdürü Fırat Erkal, her biri 1 gram ağırlığında olan toplam 30 bin balık yavrusunun göle bırakıldığını söyledi. Erkal, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın son 1 hafta içerisinde Dalaman Kocagöl, Ula Akarcadere ve Fethiye'nin Girdev Gölü'ne toplam 80 bin adet pullu sazan bıraktığını söyledi.

3-4 yıl sonra üremeye başlayacak olan balıkların bırakılmasındaki amacın bölgedeki turizm çeşitliliğini artırmak ve göllerin balıklandırılmasını sağlamak olduğunu belirten Fırat Erkal, "Bu balıkların bırakılması ile sportif balıkçılığın artırılması sağlanacak. Önümüzdeki turizm sezonunda insanlar bu göle balık avlama turları düzenleyebilecekler. İlçemize gelen turistler otellerine kapanıp kalmak yerine buralara düzenlenen turlara katılarak farklı bir tatil geçirme imkanına sahip olabilecekler." dedi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 320
Toplam yorum
: 156
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 1700
Kayıt tarihi
: 16.04.09
 
 

Muğla Fethiye doğumluyum. Sanat okulu elektrik bölümü mezunuyum. Tarih ve Kültüre çok önem veriyo..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster