Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Mart '17

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
54
 

Fethiye'de ilk yayınlanan şiir kitabı: Yayla Çiçeği

Fethiye'de ilk yayınlanan şiir kitabı: Yayla Çiçeği
 

Fethiye’li şairler içinde ilk defa kitap yayınlayan Cahit Özkanlı’dır. Yayla çiçeği isimli, 48 sayfalık bu kitap, üçüncü hamur kağıda; İzmir’de “İzmir Kültür Gazetesi Matbaası'nda basılmıştır. Kapak kompozisyonunu Bülent Sel yapmıştır. Kitabın kaç adet basıldığını belirten bir bilgi yok.
 
1994/1996 yıllarından bu yana yeni, yeni yayınlara başlayan yerel televizyonlarda  “Kültür Sanat programları yapıyorum. Tanınmış şairlerden örnekler sunuyorum. Aralarda da Günlükbaşı’ndan saz ustası Hasan Yücel yerel türküler söylüyor. Türkü söyleyen konuklarımıza yer veriyoruz. Kameramanlarımızla uygun gördüğümüz köylere gidiyoruz.
 
Programları izleyen Eski Fethiye’liler zaman zaman “Neden kemancı Cahit’in şiirlerden okumuyorsun?”diyorlardı. Ama onun şiirlerine nasıl ulaşacağımı bilemiyorum. Hatta basılmış bir kitabı olduğunu bile bilmiyordum. Öğretmen Nuri Koyuncu, Tüccar Ziya Tombak ve eşi, Maliye’den emekli Sıtkı Bey, Nüfus Müdürü Gürsoy Orhun ve Fethiye’nin ilk fotoğrafhanesi sahibi İbrahim Selim Gürel’in oğlu Foto Kandiye sahibi Necati Gürel’in yol göstermelerine göre doğruca güzel bir kitap koleksiyonuna sahip olan ve her kitabım basıldığında mutlaka imzalayıp götürdüğüm dava vekili Osman Olgun’un yazıhanesinde aldım soluğu. Her zamanki sevecenliği ile karşıladı beni. Oturmadan önce”Ben Cahit Özkanlı’nın şiirleri için geldim” dedim.
 
Oturduğu yerden geriye dön dedi, döndüm, karşındaki rafların en üstündeki Beşkaza Postası gazetesinin ciltlerini bul dedi. Buldum. Onların solundan dördüncü veya beşinci kitap Cahit Özkanlı’nın “Yayla Çiçeği”dir. Uzan da bak dedi. Elime koymuş gibi buldum.. Osman Olgun şöyle dedi:”Başkası olsa vermezdim, şimdi gidip fotokopisini çıkart gel” diyerek kopyalanmasına izin verdi. Kırk dakika sonra üst fotoğrafta kapağını gördüğünüz kitabın bir nüshasıyla Osman Olgun’un bürosundaydım.
 
Osman Olgun iyi yetişmiş bir dava vekili idi. Köylülerle teması çok olduğu için Türk Dil Kurumuna sözcük ve atasözleri derlemeleri de yapardı. Osman Olgun’un kitaplığı  çok zengindi. Zamanın günlük gazetelerini biriktirir ciltlerdi. Yalnız kapağını matbaacılara yaptırırdı. Allah rahmet eylesin.
 
1914/1965 yılları arasında yaşayan Maliye Memuru ve aslen Fethiyeli olan Cahit Özkanlı’ın şiirlerini literetüre kazandıran Osman Olgun’dur. Daha sonra şiirleri okumaya başlayınca kitaptan birer nüsha Ahmet Günday, Cahit Özkanlı’nın ablası (Cahit Bğenç’in eşi Melahat Beğenç) birer nüsha istediler. Belediye başkanı Behçet  Saatçı’ya da ulaştırıldı. Belediye Kültür Hizmetleri arasında yeniden yayınlatan Saatçı’ya bu konuda ne kadar teşekkür edilse yeridir.
 
1943 yılından 1996 yılına kadar okunmadan, tanıtılmadan kalan Yayla Çiçeği” böylece gün yüzüne çıkarıldı. Cahit Özkanlı’nın Ankara’da maliye tahsil ederken keman kursları aldığı anlatılır. Fethiye’de grev yaptığı zamanlarda, Ortaokulda müzik derslerine girdiği, Halkevi gecelerine kemanıyla renk kattığı, yaz gecelerinde motorla denize açılıp liman içinde arkadaşları ile eğlendikleri, eserleri arasında Fethiye Gençlik Marşı’nın da bulunduğu kaynaklarda yer almıştır. Bu usta şairin 1965 yılında Ankara’da öldüğü kayıtlarda mevcuttur.
 
Bir başka Milliyet Blog yazımda Cahit Özkanlı ve yakınları hakkında geniş bilgiler vermiştim.,
Şimdi onun kitabına adını veren şiirini sunuyorum.
 
YAYLA ÇİÇEĞİ
 
Kekikli dağların serin yaylanın,
Baharı ve kışı yayla çiçeği.
Ardıçlı bellere renk renk saçılmış,
Dağların nakışı yayla çiçeği.
 
Serilmiş halısı çiçek kırların,
Oyalı yazması çiçek pınarın,
Kuşlarla söyleşen karlı suların,
Kokuşu akışı yayla çiçeği.
 
Uçuşan turnadan alır haberi,
Koç yiğit gurbete gideli beri,
Mor yazma bağlamış Yörük dilberi,
Gülüşü bakışı yayla çiçeği.
Cahit Özkanlı
 
NOT:21 Mart günü saat 20’de Fethiye Çağdaş Yaşamı Destekleme derneği salonunda”KAYBETTİĞİMİZ FETHİYELİ ŞAİRLER” anılacaktır. 1943 yılında ilk kitabını yayınlayan Cahit Özkanlı ,Mesut Savran, Yükselecek Demirel, Şükran Akannaç, Ercan Karadenizli, Sadettin Yalçın, Sadettin Yapıcı, Hamit Keskin, Oktay Kuşkonmaz, , Adem Güngör,  Osman Derin ve Zeynep Yalçınkaya.
Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Başta Cahit Özkanlı olmak üzere tüm vefat edenleri rahmetle anıyorum. Mekanları gülgülistan olsun...

Abdülkadir Güler 
 17.03.2017 9:39
Cevap :
Teşekkürler hocam, iyi günler diliyorum. ÜŞD  17.03.2017 10:32
 

Yayla çiçeği çok güzel bir şiir..Ozanın başka güzel şiirleri de varsa paylaşın..Selamlar..

mustafa semih arıcı 
 15.03.2017 14:52
Cevap :
Zaman zaman onun şiirlerine yer vereceğim.İlginize teşekkür ederim. ÜŞD  15.03.2017 19:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3263
Toplam yorum
: 3046
Toplam mesaj
: 199
Ort. okunma sayısı
: 540
Kayıt tarihi
: 22.05.08
 
 

Önce kendimi tanıtayım: Ben Ünal Şöhret Dirlik, Aksu Köy Enstitüsü'nde üç yıl okudum. Dördüncü sı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster