Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Mayıs '17

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
26
 

Fethiyeli gülüyor

Fethiyeli gülüyor
 

Suphi Tuncer'le bir toplantıda yanyanayız.


KÖYCEĞİZLİ ÖĞRETMEN  SUPHİ TUNCER YAZIYOR

.Fethiyeli Gülüyor için Suphi Tuncer'in yazdığı ve benim  FETHİYELİ GÜLÜYOR  isimli fıkra derlemelerim den sözeden yazıyı sunuyorum. Ben Aksu Köy Enstitiüsünde okudum. Suphi Tuncer bizden önce mezun olmuştu. Fethiye'de vapurdan indğinde açık araba ile İncirköy'e gittiğini, orada yatığını ve ertesi günü yaya olarak Nif köyü üzerinden Çöğmen'e kadar yürüdüğünü anlatır. Bu arada Köyceğiz gazetesinde devamlı yazmakta ve Ortaca'da, Köyceğiz'de ve Fethiye'de yapılan sanat etkinliklerine devamlı katılmaktadır.

Emekli öğretmen Suphi Tuncer şimdi Köyceğiz'de yaşıyor. Arada bir Fethiye'ye gelirse   buluşur eski günleri anarız.Onun benim "Fethiyeli  Gülüyor" isimli kitabım hakkındaki yazısını sunuyorum. Yazının sonunda benim değerlendirmem de yer alıyor.                                                                                                                                                                                                      Ünal Şöhret Dirlik

FETHİYELİ GÜLÜYOR

Başlıktaki “Fethiyeli Gülüyor” bir kitabın adıdır. Yazarı İncirköy’lü Köy Enstitülü emekli öğretmen Ünal Şöhret Dirlik’tir. Daha önce yedi kitabı yayınlandı. Çoğu elime geçti ve ilgiyle okudum. Oldukça üretken meslektaşımın bu sekizinci kitabıdır.

Adını önceden de duyuyordum. Ünal Şöhret’le ilk kez 1964 yazında, Muğla’da Öğretmenler Semineri’nde yüzyüze gelmiş, tanışıp söyleşmiştik. Sonra 1965 yazında Fethiye Semineri’nde yine birlikte olduk. Ondan sonra değişik yayın organlarında sık sık yazılarını okudum. 27 Ekim 1998 günü Köyceğiz’de düzenlenen “Sanatçılar Sergisi”ne : Sen Şimdi Güneyde, Fethiye’de Halk İnanışları ve Fethiye Bilmeceleri adlı kitaplarıyla katıldı. Bir kez daha yüzyüze geldik, sergide beraber olduk. En son 19 Kasım 1998’de gönderdiği “Fethiyeli Gülüyor” adlı yapıtını dikkatle ve ilgiyle okudum. Ötekiler gibi bu çalışması da yazarımızın derin sabrının, köy-köylü, yurt ve insan sevgisinin, her insanın bir dünya, her insanın bir değer oluşunun bilincini taşımanın ürünüdür.

Yazarımız araştırmış, soruşturmuş, konuşturmuş duyduklarını yabana atmamış, yazıya dökmüştür. Sonucunda da “FETHİYELİ GÜLÜYOR” ortaya çıkmıştır. Yakın yörenin insanı olduğum için yerel sözcükler ve deyişler bana hiçte yabancı gelmedi. İçeriğindeki fıkralar ve söylemler Nasreddin Hoca fıkralarından geri kalır değildir. Her bir insanı güldürmekte, düşündürmekte, kimi yerde de duygulandırmaktadır.

“FETHİYELİ GÜLÜYOR”u okurken çoğunu yakından tanıdığım köyleri sanki yeniden geziyor, görüyor gibi oldum. Adım adım, köy köy, kasaba kasaba, dağ-bayır, dere-tepe, yayla-sahil... Fethiye Coğrafyası ile yüzyüze getiriyor. Hangisinden söz edeyim, her birisi ayrı bir değer bu fıkraların. Hele bir Cahit Beğenç adı geçince onunla ilgili bir anımı yazmadan geçemeyeceğim.

Ünal Şöhret gibi rahmetli Cahit Beğenç’te İncirköylüdür. İncirköy ile benim köyüm Çöğmen kısmen komşu köy sayılır. Aramızda Arpacık Köyü vardır. İncirköy bize araba yoluyla 25 km, kuş uçuşu 15 km dolayındadır. Yıl: 1945, Aydın Ortaklar’da okuduğum yıllar. Ortaklar Köyü pazarında yayınan bir kitapçıda Cahit Beğenç’in Yolüstü adlı kitabını gördüm aldım. Ankara’dan köyüne doğru giden Beğenç, gözlemlerini yazmaya Menderes Irmağı’ndan başlar. Kıvrımlı Gökbel yolları, Çiçekli Tepesi, Dalaman ve Meğri Ovaları ve Düz Çamlık ile İncirköy’ün yaşamında bitirir. Üzerimde çok iz bırakan o kitabı, o yıllar çok dosta severek okumuştum. Sonra kaybettim, hala hatırlarım. Aksu’da okuduğum yıllarda Fethiye-Antalya arasında karayolu yoktu. Fethiye’ye gemi ile gelirdik. Oradan üstü çadır bezi ile örtülü kamyonla İncirköy’e varır, orada konuk olurdum. Ertesi gün Arpacık (Nif) üzerinden yürüyerek köyüme varırdım. O yıllardan beri üzerimde İncirköy’ün derin izleri vardır.

Ünal Şöhret, İncirköy’le birlikte bütün Fethiye yöresini beynimize, gönlümüze işliyor. Yazarımızın eline, diline sağlık, diyor, kutluyorum. Çalışmalarında başarılar dileyip yeni ürünlerini bekliyorum, bekliyoruz.

Her yaşta, her meslekte insanın sıkılmadan okuyup çok şeyler esinleneceği “Fethiyeli Gülüyor” adlı yapıtını özellikle öğretmen meslektaşlarımın, öğrencilerimize okuma zevki ve alışkanlığı kazandırmada çok yararlı olacağını gördüğüm bu kitabı çocuklarına tanıtmalarını, sınıf kitaplıklarında bulundurmalarını çok çok istiyorum. Umarım öteki kitaplarıyla birlikte FETHİYELİ GÜLÜYOR adlı eseri her meslektaşım sevgi ve ilgi ile karşılayıp yararlansınlar.

                                                                                               SUPHİ TUNCER

Değerlendirmem:

SUPHİ  Tuncer'in kitabım için yzdıklarını severek okudum. O katıldığımız toplantı ve dinletilerde benim kitaplarımı ön plana çıkarmaya çalışır. Derlemelerimden, şiirlerimden örnekler verir. Bir yerde yazar olarak beni kendisiyle eş tutar.Belki bu yaklaşımlar nedeniyle ikinci gülmece derlemelerimi de yayınladım. "Yaşar Faruk İnal'ın da yazdığı gibi sakın yeni kitabı:"Yüz Gülümlüğü ile yüz görümlüğünü karıştırmayın.".

Suphi Tuncer gibi eleştirilerin sahipleri gayret veriyor kişiye. Kendisine teşekkür ederim.

                                                                                    Ünal Şöhret Dirlik                                                                                                        

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3290
Toplam yorum
: 3078
Toplam mesaj
: 200
Ort. okunma sayısı
: 544
Kayıt tarihi
: 22.05.08
 
 

Önce kendimi tanıtayım: Ben Ünal Şöhret Dirlik, Aksu Köy Enstitüsü'nde üç yıl okudum. Dördüncü sı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster