Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Şubat '12

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
1528
 

FETİH 1453

FETİH 1453
 

YA BEN İSTANBUL'U ALACAĞIM, YA iSTANBUL BENİ...


“Konstantiniyye elbet bir gün feth olunacaktır. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan, onun askeri ne güzel askerdir.”

Film Mekke’de Peygamber efendimizin (s.a.v.) bu sözlerini ümmetine söylemesiyle başlıyor.

Konu tarihimizin bir dönemini hem de çok önemli bir dönüm noktasını anlatıyor. Tarih dersinde okuduğumuz hepimizin bildiği bir konu olmasına rağmen herkesin aylardır merakla beklediği bir filmdi.

Zaten oldum olası tarihi filmlere aşırı derecede bir ilgim vardı. Sinema geçmişimizde de bu kadar bütçeli bir film henüz çekilmemişti.

Filmi her daim sinemada izlemekten yana ve bir sinema aşığı olan ben üstelik de merakla beklediğim bu filmi ilk gün ilk seansta yani tüm dünyada aynı anda vizyona girdiği saatte 14:53’te izledim.

Görsel bir şölendi film, efektler müthişti, çok beğendim, muhteşemdi diyebilirim. Bence bu film bir rekor kırarak on milyon izleyiciyi bulabilir diyorum.

Oyuncuların hepsi figüranlar dahil (bu kadar figüranı nasıl nereden buldular, böyle bir platoyu nasıl kurdular şaşırarak ve hayranlıkla izledim) tek kelimeyle rollerinin hakkını vermişlerdi.

Fatih Sultan Mehmet :  Devrim Evin, Ulubatlı Hasan: İbrahim Çelikkol (Karadağlar ve İffet dizilerinden tanıyoruz), imparator Konstantin: Recep Aktuğ filmin öne çıkan erkek ana karakterleri, çok iyi oynamışlar.

Yabancı tarihi filmleri izlerken kahramanı oynayan artistler kaslı vücutlarıyla dövüş sahnelerinde (ağır çekimli olur genelde) beğeni kazanırlar ya İbrahim Çelikkol “yıldızlı on” aldı benden. Özellikle filmin başında Sultan Mehmet’le sonlara doğru da şövalye Guistiniani ile yaptığı dövüş sahneleri olağanüstüydü. Tabii çekimler de efektler de çok ustaca yapıldığından böylesi güzel sahneler izlemiş olduk.  Filmin sonunda okları yedikçe ben yerimde duramadım, hatta yeter diye bağırdım. Ve o bayrağı burçlara dikip ölmesiyle bir hayli duygulandım gözlerim doldu.

Bu arada filmin artistlerinin ve yapımcısının imzasının olduğu film afişini de ilk seans hatırası olarak vermeleri güzel bir jestti.

Yapımcısından yönetmenine, oyuncusundan figüranına, senaristinden görüntü yönetmenine, dekorcusundan kostümcüsüne, müzikçisinden castingine yürekten teşekkürlerim ve tebriklerimle…

Dünya sinemalarındaki filmlerle boy ölçüşecek, gururlanacağımız bir film yaptıkları için yürekten kutluyorum…

Ve mutlaka izleyin diyorum, asla pişman olmayacaksınız, tabii sinemada izleyin derim…

Şimdiden iyi seyirler... Sevgilerimle…

Oyuncular :

Fatih Sultan Mehmet : Devrim Evin

Ulubatlı Hasan : İbrahim Çelikkol

İmparator Konstantin : Recep Aktuğ

Papa : Ali Rıza Soydan

Şovalye Guistiniani : Cengiz Coşkun

Zağanos Paşa : Sedat Mert

Era : Dilek Serbest

Gülbahar Hatun : Şahika Koldemir

Grandük Notaras : Naci Adıgüzel

Urban Usta : Erdoğan Aydemir

Çandarlı Halil Paşa : Erden Alkan

Yapımcı : Faruk Aksoy

Senaryo : Atilla Engin, İrfan Saruhan, Faruk Aksoy

Kostümler : Canan Göknil

Müzisyen : Benjamin Wallfisch

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Sinema sitesinde de yayınlanmaktadır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

O oklanan kişiler kağıt bebek değillerdi herhalde.İnsanın insanı boğazladığı bu tür filmler Roma dondurması gibi.Olayları onaylamasak da dayanamıyoruz; seyretmeden duramıyoruz. Seyrederim herhalde.Bilmiyorum ama sanki tarih biraz faşist duyguları depreştiriyor.Ama zaten olmuş bitmiş.Tarihi değiştirecek halimiz yok.Yine de filmin başarısını konuşmalıyız.

Kerim Korkut 
 11.03.2012 15:05
Cevap :
Bence izleyin, izledikten sonraki yorumunuzu merak ediyorum... Teşekkürler... Sevgiler...:))  11.03.2012 18:30
 

Size katılmasam bana kızmazsınız değil mi Sema Hanımcım...Ben de Ata Kemal Bey gibi düşünüyorum. Bizim çocukluk zamanlarımızın Kara Murat filmlerini andıran bir tema vardı sanki, fakat bir konuda haklısınız görsel şölen müthişti. Gişe rekorları kıracağı bizim küçük ilimizde bile günler sonrasına bilet bulunmamasından belliydi.Sevgilerimle...

Nuray Ors 
 05.03.2012 20:18
Cevap :
Lütfen kızmak ne kelime hepimiz biliriz ki zevkler, renkler, tercihler, beğeniler farklıdır. Ben diyorum ki bu tür tarihi filmlerde zaten bir kahraman ön planda olur. Ben izlerken keyif aldım mı aldım gerisiyle pek fazla ilgilenmiyorum açıkcası... Sevgiler benden de...:))  11.03.2012 19:03
 

Sinemalardaki kalabalık ve izdiham azalınca izleyeceğiz inşallah. Kalabalıktan bunalıyorum da :)) Sevgi ve muhabbetle

Murat HACIOĞLU 
 24.02.2012 15:58
Cevap :
Çok eleştiri yapıldı sevgili Murat ben keyifle izledim, beni hiç ilgilendirmiyor aslında şöyleymiş böyleymiş... Umarım size de keyif verir... Sevgi ve muhabbet benden de...:))  24.02.2012 20:43
 

Herkesin filmden beklediği farklı. Osmanlı Tarihi'ne meraklı biri olarak ben "tarih" izlemek için gittim ama tarih yoktu; aksine, sapmalar ve garip kurgular vardı! Hâl böyle olunca da filmden koptum. Zaten kopan kol-bacaklar da havada uçuşuyordu! Ben de kendimi görsel şölene bıraktım. Türk Sinemacılığı adına başarılı ama tarihi işleme konusunda özensiz buldum. Sevgiler.

Ata Kemal Şahin 
 22.02.2012 8:14
Cevap :
Merhabalar... Tarihi filmlere özel bir merakım vardır ama bilgim yetersiz... Yalnız şunu da sorgularım mutlaka bu filmi yapanlar bu kadar para ve emek harcayanlar mutlaka tarih uzmanları ile çalışırlar nasıl bu kadar polemik yaratacak durumlar oluşur bunu da anlamakta zorlanıyorum. Yine de güzeldi benim için... Teşekkür ediyorum yorumunuz için... Sevgiler...:))  22.02.2012 8:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 203
Toplam yorum
: 2287
Toplam mesaj
: 423
Ort. okunma sayısı
: 2000
Kayıt tarihi
: 23.10.06
 
 

İnsanların yapmaktan mutlu oldukları hobileri vardır. Benim de en severek yaptığım, hayatımda yen..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster