Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Mart '18

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
179
 

Fidanboy’dan Aruz Çiçekleri

Fidanboy’dan Aruz Çiçekleri
 

Her kelime, şiirin diğer kelimelerine anlam kazandıracak şekilde yerini bulmuştur. Şiirde kelimeler, ne hak ettiklerinden az, ne hak ettiklerinden çok yer işgâl ederler.

Yeni ve eski kelimeler, hiçbir zorlama olmaksızın birbirleriyle anlam alışverişindedirler; günlük kelimeler kabalaşmadan, resmî kelimeler gösterişsiz ve eksiksiz bir şekilde anlamlarını bulur ve tam bir ahenk içinde ortak bir musikinin temposuna ayak uydururlar.

Şiirde her kelime grubu ve her cümle, hem bir başlangıç, hem de bir sondur. Her şiir bir âbide, zaman ve mekân içinde bir ölüş ve diriliştir.”   T. S. Eliot

İnsan tükenir, şiir tükenmez. Gökteki bazı yıldızlar gibi yerde henüz nuru insanlara vasıl olmamış şiirler vardır.” Cenap Şahabeddin

***

İnternet ortamında değerli hemşerim, soyadının anılarımda izi olan Vedat Fidanboy’un aşağıdaki içten duyurusu ilgimi çekti!

Çok değerli bestekârlarım ve şiir sever dostlarım,

Aruz vezniyle yazdığım şarkı sözü olabilecek onlarca şiirin ve dörtlüğün yer aldığı şiirlerimi besteleyen bestekârlarımın edinebildiğim resimleriyle taçlandırılmış 231 sayfalık 8.şiir kitabım olan “ARUZ ÇIÇEKLERİM” adlı eserim “Fidanboy Yayıncılık” tarafından yayınlanmıştır.

Çalışmalarınızda başarılar diliyor; en kalbi selam, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Telefonla aradım. Karşıma kültürlü, bilinçli ve sesi sevecen gelen bir genç çıktı. Adının  Adının C. Öcal Fidanboy olduğunu ve Vedat Fidanboy'un oğlu olduğunu söyledi. Adı geçen yapıttan istedim. Kısa süre sonra elime geçti.

Vedat Fidanboy'un özenle kalemlediği sözcükleri de şiirleri gibi etkili… Nasıl mı? Aktarayım: “Çok değerli şair dostum, Sn Muhsin DUNUCAN’A EL KALBİ SEVGİLERİMLE. Vedat Fidanboy 05.03.2018” Mutlu oldum ve telefonla arayarak teşekkürlerimi sundum.

Yapıt, özenle basılmış olup 232 sayfa içerikli… Ön ve arka kapak, oldukça albenili! Adından da anlaşılacağı üzere aruz vezni ile yazılmış ürünler… Ürünlerin altında vezni ve kimler tarafından bestelendiği notları okunmaktadır. Sayfalara kimi fotoğraflar eklenerek anıların ölümsüzleştirilmesi de gerçekleşmiştir!

İlk sayfalardaki kimi belli bilgiler yanında Vedat Fidanboy’u anlatan ayrıntılı sayfaları okudum. Şiirlerini besteleyen 70 kadar bestekârlarımızın adını okudum. Bu onur herkese nasip olmaz, diye düşündüm.

Eğitimci yazar kardeşim Abdülkadir Güler,  bir yazısında Fidanboy’u özgün tümceleriyle değerlendirmiştir: “Şair Vedat Fidanboy, şairlerin harman olduğu Kırşehir'den geliyor. Âşık Paşa'nın, Ahi Evran'ın, Muharrem Ertaş'ın, Çekiç Ali'nin, Şemsi Yastıman'ın ve Neşet Ertaş'ın hemşerisidir.”

Kimdir Vedat Fidanboy?

1944 yılında Kırşehir’de doğdu. Kırşehir Lisesi mezunudur. 1964 yılında, o günkü adıyla, “Erzurum Nenehatun Kız İlköğretmen Okulu”nu dışarıdan bitirerek öğretmen oldu. Çeşitli köy okullarında bir süre öğretmenlik yaptı. 1968 yılında öğretmenlikten ayrılarak Ankara’ya yerleşti. Sırasıyla Ankara İmar Limited Şirketi, Akbank Ankara Şubesi, PTT Posta Çekleri Merkezi ve Barış Hafriyat ve Madencilik Anonim Şirketi’nde çalıştı. 

Sanata lise yıllarında şiir ve öykü yazarak başladı. Kırşehir ve Yeni Kırşehir gazetesinde zaman zaman köşe yazıları yazdı. 1964 yılında birkaç arkadaşıyla birlikte, Kırşehir halkevi yayın organı olarak “Kervansaray” adlı aylık sanat ve kültür dergisini çıkardı. Bu derginin mesul müdürlüğünü üstlendi. 

1974 yılında “Sefil Savaşçılar”, 1998 yılında “Sevda Ayları” ve 2004 yılında "A'dan Öncesi" adlı üç şiir kitabı yayınladı. Bazı şiirleri: Kervansaray, Çele, Sanat Dünyası, PTT Dergisi, Ana, Eflatun, Müzik Magazin, Müzik Dünyası, Hisler Bulvarı, Simav Anadolu, Ra Sanat, Mavi Nil, İremcik… Dergilerinde ve birçok gazetede yayınlandı. 1966 Yılı Şairler Antolojisi, Resimli Genç Şairler Antolojisi (1967), Ana, Eflatun, Yürüyen Merdiven Şiir Antolojilerinde ve Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi’nde yer aldı. Ayrıca Akçay III. Geleneksel Şairler ve Bestekârlar Festivali’nde şiir dalında birincilik, Şairler ve Yazarlar Derneği’nin düzenlediği yarışmada ise, şiir dalında ikincilik ödülüne layık görüldü. 

Birçok şiiri bestekârlar tarafından bestelenen Vedat Fidanboy’un, TRT Türk Sanat Müziği repertuarında, bestelenmiş şiirleri de bulunmaktadır. Evli olup, biri erkek, biri kız iki çocuk babası olan şair, MESAM ve İLESAM üyesidir.

Vedat Fidanboy’u kutluyor ve başarılarının sürmesini diliyorum. Bir şiiriyle yazımı noktalıyorum. Hem de 8 Mart gününün anlam ve önemine özen göstererek…

 

ÖYLE BİR KADINSIN Kİ,
TARİFİN MÜMKÜN DEĞİL


Öyle bir kadınsın ki, tarifin mümkün değil,
Yine de anlat beni, anlat diyor gözlerin!
Yüzüne her baktıkça, temmuz güneşi gibi;
Buz tutan şu kalbimi, eritiyor gözlerin!

Öyle bir kadınsın ki, tarifin mümkün değil,
Kokun, rengin, duruşun kıskandırır gülleri…
Tek sözlükte toplanıp anlatmaya kalksalar;
Âciz kalır bilirim, dünyanın tüm dilleri!

Öyle bir kadınsın ki, tarifin mümkün değil,
Görenleri vuruyor sanki kurşun her yerin…
Bir ben dertli değilim, herkes senden muzdarip;
Hâli hâlimden beter, kalbine girenlerin!

Öyle bir kadınsın ki, tarifin mümkün değil,
Hiçbir güzelde yoktur, o göz, o bel, o dudak!
Senin için ne kadar şiir yazsam boşuna;
Tanrı yaratmış seni, Tanrı anlatır ancak!


Vedat FİDANBOY


 

papatya altı yüz elli bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 762
Toplam yorum
: 491
Toplam mesaj
: 45
Ort. okunma sayısı
: 1281
Kayıt tarihi
: 18.08.08
 
 

Kırşehir Erkek İlköğretmen Okulu'nu, İzmir Buca Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü, İstanbul Çapa M..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster