Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Eylül '17

 
Kategori
Oyunlar
Okunma Sayısı
500
 

Fifa 18 Demo (İnceleme, İzlenim, Neler değişmiş, yine mi kral?)

Fifa 18 Demo (İnceleme, İzlenim, Neler değişmiş, yine mi kral?)
 

Rakibinin atılımlarını rağmen tahtı bırakmayan oyun serisinin 2018 versiyonu görücüye çıktı. Fifa 18 Demosu gün içerisinde yayınlanacak denmesine rağmen akşam saatlerine kadar bekletilerek oyuncuları sabırsızlandırmasına rağmen çıkışını gerçekleştirdi.  Oyunu gördükten sonra çoğu kişi yatışmıştır sanırım.

Demoda bir maç modu ve geçen senenin devamı niteliğindeki “Yolculuk” modundan kısa bir bölüm mevcut. Yolculuk modu pek doyurucu değil ama deneme niteliğindeki serbest maç yapılabilen alan tatmin edici. Öyle ki Barcelona haricinde üç aşağı beş yukarı iki kişi birbiriyle rekabete girecekse seçeceği takımlar var içerisinde. Hatta modları önemsemeden yalnızca arkadaşlarıyla müsabaka yapmayı sevenler için eğer 4 dakikalık devreler kâfi ise orijinal oyunu almadan da saatlerini geçirebilmeleri mümkün. Tabii harika modları denemeden de ne kadar olur bilemeyiz.

Futbol oyunları bilindiği üzere o sene içerisinde teknik bir değişime gireceğini açıklamadılarsa eski oyunun tabanı üzerine inşaa ediliyorlar. Fifa 18’de de aynı durum korunmuş. Menüler, oyuncu değiştirme ve sunum ekranları dâhil Fifa 17’nin aynısı. Sadece sarı fon yerine mor fon tercih edilerek oyuna aktarılmış. Alışılmışın dışına çıkmaması çoğu oyunsever için avantaj aslında. Yeniden özellikleri öğrenmekle uğraşmadan doğrudan oyunun keyfi çıkarılabilir. Bunlardan bahsederken tutup aynı kadroları güncelleyip aktarmışlar mı diyenler çıkacaktır, hayır, kesinlikle aynı oyunu aktarmamışlar. Oyunculardan gelen geri dönüşler doğrultusunda göze batan değişiklikler var. Ayrıca menülerin derinliklerinde de farklılıklar, ince ayarlar eklenmiş.

Bir kere oyuncular sahaya çıkarken grafiklerdeki iyileştirmeler rahatlıkla algılanabiliyor. Geçtiğimiz sene oyun motorunu değiştiren Fifa serisi sanki bu sene yeniden bir değişikliğe gitmiş gibi görünüyor. Tribünler farklılaştırılmış, daha canlı, daha coşkulu hale getirilmiş. Oyuncular ve formaları elden geçirilmiş. Kısacası grafiklerde 16’dan 17’ye geçerken yaşanandan daha fazla farklılık göze çarpıyor.

Oynanışta devrimsel bir yenilik yok zira iyi olan bir şeyi bozmanın da anlamı yoktu. Fifa 17’ye aşina olan oyuncular zorlanmadan Fifa 18 maceralarına devam edebilecekler. Tabii ki oynanış da bire bir aynısı değil. Animasyonlarda akıcı olan sistem daha akıcı hale getirilmiş, sistem yenilenmiş. Gerekli yerlere dokunuşlarda bulunmuşlar. Oyunun biraz daha ağırlaştığı gözlemlense de alışılmışı zorlaştırmıyor, pas sistemi keskinleştirilmiş, özellikle maç başladığında daha net paslar atmak mümkün, fiziksel olarak geliştirmeler var ve en önemlisi orta yapma mekaniklerinde farklılığa gidilmiş. Eski Fifa’larda tuşa biraz fazla basıldığında arka direği geçen ortalar yapılırdı. Genellikle tek dokunuşla orta açmak zorunda kalırdı oyuncular. Bu sene uzun basarak farklı türde ortalar yapılabiliyor. Top boşluk yerine orada bulunan oyuncuya doğru gidiyor. Dikine gelişmek zorunda kalan oyun da dolayısıyla kanatlara yayılmış olabiliyor. Bir de oyuncu değiştirme sisteminde bir kolaylık eklenmiş. Maçtan önce hangi oyuncuyu çıkarıp yerine hangi oyuncuyu oyuna sürmek istediğinizi atayabiliyor ve kısa yol tuşlarıyla bu değişikliği menüye girmeden gerçekleştirebiliyorsunuz. Aynı özelliğin bir de otomatik hali var, yorulan oyuncu yerine aynı bölgede oynayabilen bir oyuncu köşede beliriyor, PS4 için R2 ye basıp X tuşuyla onaylandığında hızlı değişiklik yapılıyor.

Oyunun tam versiyonu için uzunca bir inceleme gerekebilir zira özellikle Kariyer ve Ultimate Team Modları oyuncuların 100’lerce saatini gasp etmeye müsait. İkisinde de gelişmelerin yapıldığı söyleniyor. Ultimate Team modu zaten menüsüyle v.s. başlı başına bir oyun gibi. Menajerlik kariyeri için ise Yolculuk Moduna benzer sinamatikler ve seçilebilir diyaloglar eklendiği videolarda görüldü. Online maçlar menülerden görüldüğü kadarıyla aynı, istenilen takım seçilerek çevrimiçi rakiplerle mücadele edilebilecek.

Neticede Fifa 18 tahtını kaybedecek gibi görünmüyor aksine hayran kitlesini arttırabilir, PES serisinden oyuncu çalabilir bu sene. Açıkları daha fazla oynandıkça ortaya çıkacaktır ama ilk intibaaya bakıldığında dört dörtlük bir futbol oyunuyla karşı karşıyayız dinebilir. Rakibinin aksine lisans sorunuyla mücadele etmiyor Türkiye Süper Ligi dâhil pek çok lig ve takım Fifa 18’de yer alıyor. Oyun 29 Eylül’de çıkış yapacak, özel sürüm alanlar 3 gün kadar önce parayı verip düdüğü çalabilecekler. Herkese iyi eğlenceler…

Yazan: Emrah SUBAŞI 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 16
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2002
Kayıt tarihi
: 07.07.17
 
 

Tüm oyunseverlere merhabalar… Bir roman yazarı olarak en sevdiğim hobim hakkında yazılarımı payla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster