Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ekim '12

 
Kategori
Çalışma Yaşamı
Okunma Sayısı
894
 

Fikir hırsızlığı mücevher hırsızlığı gibi birşey...

Fikir hırsızlığı mücevher hırsızlığı gibi birşey...
 

Bu yazımın konusu hırsızlık...

Üniversite hazırlık sınıfındayken telaffuzunda en zorlandığım kelime "plagiarism" idi. Bence hakikaten söylenmesi zor bir kelime...Türkçe anlamı "intihal" yani akademik (fikir, düşünce, yazılı eser hırsızlığı) hırsızlık. Söylenmesi zor, yapılması kolay eylem!

Okuldayken yazdığımız her şey kontrol edilirdi, kompozisyonlar bile...Cezası ise... güm!!! Çalışma hayatında ise, maalesef internet kullanmaya başladığımızdan beri,  copy/paste komutu olmadan hiçbirşey yapamayan insanlar var.

Alışveriş/moda kategorisinde yazdığım için, aynı kategoride yazanların blog yazılarını takip ediyorum tabii ki. Aynı konuda yazanların bazen "fikren", bazen "cümleten" esinlenmiş olduklarını da görüyorum... Anlamadığım şey şu; bu yazıları zaten keyif ve bilgilendirme amaçlı yazıyoruz, fikri olmayan neden yazı yazıyor?

Yazılarımı, mücevher kullanıcılarının daha bilinçli olmaları ve bilinçli satınalma yapmaları için yayınlıyorum...Hatta bu bilgilerden daha fazlasını arayan, e-mail atan takipçilerimle paylaşıyorum.       Ancak dergilerde de aynı "esinlenme"nin sözkonusu olduğunu farkedince bir hatırlatma yapayım dedim. "5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu " diye bir kanun var, lütfen bununla ilgili bir araştırma yapın... Ben de bir dergide köşe yazmıştım. Dergi çalışanı değildim, dışardan yazı gönderiyordum. Herhalde o zamanlar insanlar bilmedikleri konular hakkında yazı yazmaya çalışmıyorlardı ki, dergi de bana telif ödüyordu!!! Biraz sağduyu lütfen...

Sanırım bu şekilde çalışanlar, internetten copy-paste yaparak ödev verip, ders geçip, okul bitirenler:))

http://lussostyle.blogspot.com/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 3504
Kayıt tarihi
: 08.07.12
 
 

Jeoloji yüksek mühendisi, Lusso Danışmanlık kurucusu, doktora öğrencisi, fotograf, moda, luks, mü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster