Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Haziran '19

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
141
 

Fikir Sahibi-Bilgi Sahibi?

Uğur Mumcu “bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi olunmaz” demiş, bence eksik söylemiş. Bilgi öyle bir silah ki; bilginin de türleri var. Bilgiler, belgelere dayanmazsa daha da ötesi belgeler de yanlış bilgiler içeriyorsa ne olacak? İnsanların günümüz dünyasında bırakın bu kadar bilgi arasında doğru yanlış arasında seçim yapabilmeyi, ulaşması dahi bu kadar zorken, bilginin doğruluğundan emin olmadan doldurulan beyinler, ikna edilen zihinlere bilgi birden çok şekillerde doğru şekillerde verilmeyebilir. Bilgi yanlışsa, belgeler yanlış şekillerde kurgusal olarak hazırlanmışsa bunu insan beyni nasıl ayırabilir ki?

Bu son derece zor, hatta bilginin doğrulanabilir olması, gerekir. Bilgi denilen şey; mevzu avantaj elde etmekse kardeşin, kardeşten saklayacağı kadar değerli bir mücevher gibidir.  Kim elindeki avantajı başkasına kaptırmak istesin ki?

İnanılan veya inanılmayan bilgiler, fikirler vardır; bu durumun kişilere göre değiştiği tabidir ancak arkasından gidilen hemen her fikir normalde akıl sahibi kişilerce yorumlanıp doğru yanlış diye ayırt edilmesi gerekir. Bu durumda dahi alışkanlıklar devreye girer, aileler sosyal yapılar devreye girer. Sigara içme alışkanlığı olan bir cerrah, biraz önce sigaradan ölen bir hastasını kesip biçtikten sonra mola arasında ya da yemekten sonra sigara yakabilir. Bu onun yaptığı işin doğru olduğunu göstermemekle birlikte az önceki hastanın durumuna düşeceğini en iyi şekilde bilebilecek kişiye bunu yaptıran şey başka bir şeydir. Aynı şekilde birbirinden nefret eden toplumların birbirlerinin en kötü insanları ile düşman topluluğun en iyi insanı ile tercihe zorlansa bu tercihler kişilerin tercihleri olmasına rağmen doğru olmayabilir.  İngiliz’e göre İngiliz güzeldir. Amerikalıya göre ise Amerikalı Türkiyeliye karşı tercih edilebilir. Gerçi bizde bu durum tam tersi olsa da bir Fransız, İngilizce bilse dahi tenezzül edip İngiliz’le dahi Fransızca dururken,   İngilizce konuşmak istemez. Bizse bayılırız… Medeniyet ölçüsüdür çünkü o dili bilmek ve konuşmak.

Medeniyet ve medeniyete dair tanımların bize ait olmadığını biliyoruz. Bize ait olmayan bilgilerin de bizimle ikincil bir ilişkisi olabileceği olabileceğini de biliriz. Fransız Devrimi hakkında “doğru” ki bu kesinlikle o zamanı yaşayanlar için dahi muammadır, bilgi sahibi olmadan Cumhuriyetçi, solcu veya sağcı olarak adlandırılmaları hakkında, söz konusu durumun dinamiklerini doğru anlamdan ona inanmak son derece yanlıştır. Sağcılar, Uğur Mumcu’yu solcu bildiler, pek üzülmemiş olabilirler, aynı şekilde solcular da Recep Yazıcıoğlu’nu, Muhsin Yazıcıoğlu’nu sağcı bildiklerinden fazla üzülmemiş olabilirler. Gelinen noktada hem Uğur Mumcu ve hem de diğer Yazıcıoğluların farklı yöntemlerle cinayete kurban gitmeleri, dinamikleri yöneten üst gücün bilgisi, yeteneği maharetiyle olmuştur. Cinayetlerin üstü örtülmüş, Uğur Mumcu hadisesi hariç, diğerleri kaza statüsündedir şeklinde bir yargı dahi kesin bir yargı değildir. Çünkü olaylar hakkında uzmanlık alanı olmayan kişiler, ancak belgeler ve basındaki haberlerden dolayı haber sahibidirler.  Toplumsal bölünmüşlük olaylar üzerinde toplumsal baskı kurulmasının önünde engel olmakla beraber, kökeni Fransız İhtilaline dayanan bir fikri kayıtsız şartsız kabul etmek ancak uygulamayı tersine çevirmek bize has bir durum olsa gerektir.

Bilgi önemlidir. Bilgi için çeşitli okullar kurulmuştur. Teknik okullar, pozitif bilim yaptıklarından doğru yanlış kanıtlanabilir özellikleri nedeniyle önemlidir. Bilginin ise kimden geldiği ise daha da önemlidir; bilgi üçüncü dünya ülkesinde batıyı referans alırken, batıda ise bilgi tecrübeyi, yanlışlanabilir olma özelliğini öne çıkarır.

Yanlış bilgi ile donatılmış bilgin, bir cahilden çok daha fazla zararlıdır. Aynı şekilde boş bir çöp tenekesi ile bir sürü farklı çöp atılmış insanların yanından geçerken burunlarını kapatmakta olduğu çöp karşılaştırması bu durumu belki bir nebze açıklamaya yardımcı olur…

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1200
Toplam yorum
: 202
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 201
Kayıt tarihi
: 15.10.14
 
 

Bugünün doğrusu yarının eğrisi, dost görünenler düşman ve herşey aslında zıddı olabilir. Büyük ih..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster