Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Haziran '06

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
581
 

Fikri hürlük ve vicdani hürlük…

Bir kişi vicdanen hür olarak bir yazıyı yazmaya başlar, fikri hürlülüğün kendisine vermiş olduğu o kısıtlı imkânlarla yazısını bitirir. Şu anda ben de bu işlemi yapıyorum. Ülkemizdeki birçok yazarın da benim gibi düşündüğüne şüphem yoktur.

Yazı yazmak… Kolay. Herkes demokratik hakkı olan fikir ve beyanatlarını özgür ve bir hukuk devleti olan ülkemizde rahatlıkla yapabilir.

Ancak bir kesim, bu demokratik hakkını kötü amaçlar için kullansa da bir çok kesim halkın aydınlatılması, ülkenin gelişmesi ve demokratik anlamda daha da ilerlemesi için çaba serf etmektedir.

Yazarların her yazısını yazarken dakikalarca düşünmesi, birçok cümleyi içerisinden çıkarması, kelimeleri silmesi, ülkemizin yazarlar ve bu kesime üst düzey güvensizliğin vermiş olduğu bir göstergemi yoksa baskı altında tutulan bir yazarlar yığının bir uç noktası mı?

Bence baskı altında tutulan ve tutulmakta olan yazarlar yığını içerisinde çürümüşlüğe terk edilmektir.

Yazarların dahi kendi aralardın da gerçek anlamda bir birlikteliğinin olmaması birçok yazarın kendisi gibi aynı gazetede yazarlık yapan arkadaşını tanımaması hatta ismini hiç duymaması ise yazar kesiminin içinde bulunduğu vahim durumun bir göstergesidir.

Sözü bağlamam gerekirse yazarlarımızın her geçen gün sıkıştıkları bu camiada çıkış yolu bulmak adına tek adım atmamaları, yazdıkları her yazıdan korkarak ve ürkerek altına imza atmaları çok korkutucu ve ürkütücü bir görüntü sergilemektedir.

Bir yazara sırf kendi görüşleri için ülkenin bölünmez bütünlüğüne dokunuyor diye yazılarına engel konması, mahkemeye çağırılıp, saatlerce sorgulanması gerçekten daha AB yolunda çok adımlar atmamız gerektiğinin bir sonucudur.

Milliyetçi, milliyetsiz adı ne her neyse onun arkasına sığınmak istemiyorum ancak bu ülkenin bir evladı olarak bir Türk bir Türkiye’li olarak ben dahi yazılarımda dakikalarca düşüyorsam kendini tam anlamıyla özgür hissetmeyen bir yazarlar topluluğu nasıl yazı yazsın ve bizleri nasıl aydınlatsın.

Soruyorum nasıl aydınlatsın…

SAHAFÇA bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 11
Toplam yorum
: 9
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 637
Kayıt tarihi
: 08.06.06
 
 

04.06.1980 yılında Kocaeli Kandıra İlçesinde doğdum. 1996 yılına kadar Kandıra'da 1996 sonrası İzmit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster