Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Temmuz '07

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
388
 

Filifilikler

Milliyet Blog sevmeyi sevenlerle (filifiliklerle) doldu taştı. Yakında, diğer yerli ve yabancı bloglara sevgi ihracatına başlayacağız.

Sevgili blogdaşlarım;
Faşizmin ve engizisyonun gırtlak boyu olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Böyle koşullarda sevgi olmaz. Olursa da, hastalıklı olur. Zaten ortamdaki sevgi de hastalıklı bir sevgi. Hani melodram romanlardaki imkansız aşklar gibi.

Sevgi, temel duygulardan biridir. Temel duyguların çoğu, öfke, nefret, korku, acı, üzüntü, vd olumsuzdur. Doğal olan da budur, çünkü insanlar olumsuz durumlardan öğrenerek evrilegeldiler. Yağmur suyu ve muzla, hiç mutsuz olmadan ve birbirini severek yaşayan insanlar da var ve 3 milyon yıldır aynı koşullarda yaşıyorlar. Bu durumda sevgiyi savunmak evrimsizliği savunmaktır.

Sevgi insanı daha zeki ve daha bilgili kılmaz. Daha iyi de kılmaz. MHP’liler ne diyor? ‘Ya sev, ya terket’.

Yani sevgi, bugün burada bu kültürde zararlı bir olgudur.

Ayrıca, sevmeyi sevenlerin sevmeyi değil de, sevilmeyi bekledikleri bilinen bir olgudur.

Sevgili filifiliklerim, burası arkadaş bulma sitesi değil, bir gazete sitesi.

Milliyet Blog’un son haftalardaki durumu, beni hem hayrete düşürüyor (editörler buna nasıl izin verdi, diye), hem de güldürüyor (buranın da modası geçeceği için, modaseverlerin yeni sitelere doğru kanat çırpmalarını seyrettiğim için).

Dilerim, gazetenin ve editörlerin değer yargılarının kırmızı çizgisini geçmemişimdir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İlk olarak bir yazınızı okudum ve hayretler içinde kaldım. Sevgisizliği savunan bir insansınız ve bunu da etrafınıza aşılamaya çalışıyorsunuz. Yani editörler de mi sevgisiz olsun? Yazıklar olsun! 2.500 yıl önce Konfüçyüs, 750 yıl önce Mevlana sevgi ve bilgelik üzerine yazarlarken tamamen sizin düşüncelerinizin aksini iddia etmişlerdi. Siz onlardan da bilge olsaydınız CAMBAZ kelimesinin yanlış CANBAZ kelimesinin doğru olduğunu yazmadan önce bir araştırırdınız. Burada yazan ve fırsat buldukça da birbirlerini tanımak isteyen kimselere bu kadar sevimsiz bakmanız üzücü. Madem öyle Mine Sevinçlioğlu hanımla niye özel muhabbet mesajlaşması yapıyorsunuz da hangi lisede okudunuz muhabbetine takılıyorsunuz? Dostluk ve sevgi insan yaşamının vazgeçilmez olgularıdır. Bunlarsız hayat çok zevksiz olur. Siz öyle yaşayın ama dostluklara, sevgiye, saygıya değer verenlari de kınamayın! En ciddi web sitelerinin hepsinde insanların birbirlerini tanımalarına imkân verilir. Uyumayın, bakın etrafınıza!

Mustafa Mumcu 
 22.07.2007 14:17
Cevap :
Seviye bayağı yeraltı. Sevgiyi bu biçimde savunacaksanız, filofiller yanmış.  10.08.2007 18:27
 

Yazınıza yaptığım yoruma verdiğiniz cevaba karşılık size cevaben dönmüştüm.. Size o seslenişimi (1.YORUMUM GİBİ!) yayına vermemişsiniz??? Yayınlayacakmısınız yoksa ben kendi sayfamda yayınlıyım mı hakkıma mahsuben????

Sabiha Rana Melekler Yüreğinizden Öpsün 
 18.07.2007 13:49
Cevap :
Bazı yorumlar ve yanıtlar editörlerden geçmiyor, daha önce oldu. Size nasıl uygun görünüyorsa, öyle yapın.  18.07.2007 15:18
 

Reha bey, insan sevgiden -varsayalım hastalıklı- neden rahatsız olur? Bir tek aklıma bu sevginin kendisine değil de başkalarına gösterilmesi durumu geliyor. Dediğiniz gibi sevgi veren insanı, akıllı kılmaz ama verilen insanı çok daha üretken bir hale getirir. Kapasitesini maximum seviyelere çıkartabilir. Günümüzde IQ'nun önüne geçen EQ denilen kavramı duymuşsunuzdur muhakkak sizde. Sanırım siz iyi niyet ve bizleri koruma iç güdüsüyle uyarmak istiyorsunuz ilerde -sizin bu günden tahmin ettiğiniz- başımıza gelecek muhtemel tehlikelere karşı. Rahat olun lütfen bizler başımıza ne gelecekse, geldiği takdirde çekmeye razıyız. Bu hep böyle olmuştur. Nasihatler hep kulak arkası yapılır. Tecrübe edilmeden hiç bir şey anlaşılmaz. Sevgi ve saygılarımla

o 
 18.07.2007 13:33
Cevap :
Sevgiden neden rahatsız olurum? İnsanı daha aptal ve daha cahil yaptığı için.  18.07.2007 14:39
 

Katılıyorum, hatta sizinkinden hemen önce benzer bir bıkkınlıkla bir yazı da ben yazmıştım. Ve umuyorum ki katılanların sayısı artacak ve boş arkadaşlık muhabbetini bırakıp daha iyi yazmaya odaklanacağız. Her şeyde olduğu gibi sevgide de, arz fazlası değeri düşürecektir.

fegokce 
 18.07.2007 11:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2216
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 500
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster