Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Kasım '13

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
211
 

Filipinler: Sahipsiz ölüler ülkesi...

Filipinler, Güneydoğu Asya'da binlerce adadan oluşan bir ülkedir. Japonya ve benzeri birçok ülke gibi adalardan meydana gelmiştir. Başkenti Manila ile Ankara arası yaklaşık 9000 kilometredir.

Filipinler, coğrafi konumundan dolayı; bölgesinde genellikle Vietnam, çin, Tayvan, Hong Kong ve Japonya'yı da etkileyen ölümcül tayfunları ilk karşılayan talihsiz bir okyanus ülkesidir. Depremler ve yanardağlardan da sıkça etkilenen bir ateş çemberindedir. Birbiri ardına meydana gelen bunca felaketlere rağmen, orada acılarla içiçe yaşamaya devam etmekte insanlar...Dünya, hayat, insanlar ve insanlık soruları da; tam da burada başlar ve cevaplayabilen de olmaz. Çünkü insanlık öleli çok oldu ve insan insana; insanlar da insanlara kol kanat germiyor artık!..

Geçtiğimiz cuma günü (08.11.2013) "Haiyan Tayfunu" diye isimlendirilen  tayfun sebebiyle, Filipinler'in Tacloban kentinde on binden fazla can yitiminin yaşandığını dünya öğrendi. Bu ülke ve özellikle Tacloban kenti tam bir ölüler, cesetler diyarı halindedir. Sokakların tamamı, okyanus cesetlerle dolu. Köpekler bu ölü insanları parçalamaktadır. Dev dalgaların sürükleyip getirdiği sahipsiz cesetler kıyıya vuruyor. Ölenler de sahipsiz, hayatta kalanlar da... Filipinler halkı duvarlara; "Açız, yardım edin!.." diye yazıp, yardım çağrısında buluınuyorlar.

Ama kimin umurunda!..

Türkiye; bunca derdine ve uzaklığa karşın ancak altmış beş ton yardımda bulunabildi. İlk yardım eden ülke olması da takdire değer. Ancak bir gerçek var ki, Türkiye'de artık "nan'a muhtaç" halde ve bu muhtaçlık artarak devam ediyor. Bizim tayfunumuz da krediler, kredi kartları, üretimsizlik, işsizlik, iş bulamama, okuduktan sonra atanamama, çiftçinin darda olması ve daha pek çok dert!.. Ve bir de terör!.. Komşularımızı da koruyup kollamak yerine, düzenlerine çomak sokmayı marifet bildik. Biz darda kalsak bize kim yardım edecek!..

Dünyada coğrafi bakımdan iyi durumda olan ülkeler, felakete uğrayan ülkelere büyük yardımlarda bulunmalıdır. Bu bir insanlık borcudur. En başta da Allah'a olan şükürlerini yerine getirmiş olurlar, borçlarını ödemiş olurlar. Ülkelerinin sadakasını vermiş olurlar ve içtimai olarak da insanlıklarını göstermiş olurlar. Ülkem Türkiye için benim ütöpyam var: Anadolu, her darda kalan ülkenin buğday almaya, ekmek almaya, iyilik almaya, akıl-fikir almaya geleceği bir ülke olsun; tıpkı Yunus Emre'nin Tabduk Emre'den buğday almaya gidişi gibi...

Demek ki, bizim birliğimiz ve dirliğimiz sarsılmaz halde olmalı ve Türkiye de dünyanın en zengin ve bir o kadar da en merhametli ülkesi olmalıdır.

Filipinler'de; geçen ay da 7.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi ve 220'den fazla kişi öldü. Haiyan tayfunundan önce de ülkeyi vuran büyük tayfunlar olmuştur, bu acı durumun bir kısmı, yılları ve ölü sayısı şöyle:

Amy Tayfunu 1951'de yaşandı ve 991 kişinin ölümüne sebep oldu.

Trix Tayfunu 1952 yılında yaşandı ve 995 kişi bu felaket sonucu öldü.

1984 yılında yaşanan iki ayrı tayfunda; biri Ike Tayfunu, diğeri ise Agnes Tayfunu;  2659 kişi öldü.

Nina Tayfunu 1987 yılında yaşandı ve 979 kişi öldü.

Thelma Tropikal Fırtınası da 1991 yılında ülkeye musallat oldu ve 5101 kişinin ölümüne sebebiyet verdi.

Angela Tayfunu da 1995 yılında yaşandı ve 882 kişinin ölümüne yolaçtı.

Fenshen Tayfunu da 2008 yılında yaşandı ve 938 insanın canına maloldu.

2011 yılında Washi Tropikal fırtınası sonucu 1080 kişi öldü..

Bobha Tayfunu da 2012 yılında yaşandı ve 1900 insan öldü.

Filipinler ve komşu devletler, böylesine acıları; varolduklarından beri yaşamaktadırlar. Dünyanın her ülkesinde ayrı bir dert vardır, ama bazılarında dert hiç eksik olmuyor; ölüm hiç gitmiyor uzaklara... Bu haldeki ülkelere insanlığın yardım eli uzun olmalı... İyi haldeki insanlar çok cömert olmalı; insanlık için bir yoksul gibi yaşayıp çaresizlere ihtiyaç duyacakları herşeyi vermeli...

Günlerdir Filipinliler feryat ediyor: "Hiç olmazsa çocuklarımızı kurtarın" diye, insanlığa çaresizliklerini haykırıp, yalvarıyorlar.

Belki de ne yazsak nafile, insan ne zaman düşerse kendi derdine; o zaman anlar ve o çaresizlikte  ağlar kendi derdine ve insanlığın haline!..

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yusuf Bey, çok güzel bir yazı hazırlamışsınız, yürekten teşekkür ediyorum. "Komşusu açken tok yatan bizden değildir" demiş Hz.Muhammed. İnanın haberleri görünce yüreğim sızlıyor, bir çok kuruluşu aradım yardım yapmak için dönen olmadı. Aynı zamanda duyarsız mıyız ne? Biz sıcak evlerimizde oflanıp-poflanırken onlar aç ve açık. Ötesi yok bu işin. Bizim de tayfunumuz var yazdığınız gibi "kredi kartları, işsizlik vs " kaleminiz daim olsun...Selam ve saygılarımı sunuyorum.

Sündüs Akkaya 
 16.11.2013 18:47
Cevap :
Çok Kıymetli Sündüs Akkaya Hanımefendi,çok teşekkür ederim.Sayfanıza baktım,sizlerin de güzel yazılarınız var;okuyacağım ilk fırsatta inşallah.Merhametli olmak erdemdir.İnsanların hem kendilerine,hem de üzerinde yaşadıkları Allah'ın lütfu olan bu dünyaya kötülükleri artarak devam ediyor.Doğal afetler büyük sınavlardır.Filipinler halkı aç,perişan;hayatta kalanlar da kendilerinden vazgeçmişler,"hiç değilse çocuklarımızı kurtarın"diyorlar;ama ne duyan var,ne de el uzatan...Dünyanın neresinde olursa olsun,hayatta olan insanlar kendi akibetlerini düşünsünler.Montaigne de yüzyıllar önce uyarıp gitmiş bu fani dünyadan:"Ben bir insanın son gününü görmeden,ona mutlu yaşamış demem."İnsan ve insanlık odur ki,darda olana kol kanat gersin!..Gerisi bencilliktir,sadizmdir...Şen ve esen kalınız...  18.11.2013 9:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 39
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 348
Kayıt tarihi
: 16.08.12
 
 

Babam; okumaya, hele de gazete okumaya çok meraklıydı. Aldığı gazeteleri okur, sonra da masama bı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster