Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Aralık '12

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
290
 

Filistin meselesi ne zaman çözülür?

Filistin meselesi ne zaman çözülür?
 

İsrail tankları kışlasına çekilmeden Filistin topraklarında huzur bulunamaz.


2.Dünya Savaşı sonrası, ağırlıklı olarak, Filistinli Araplardan satın alınan topraklar üzerine kurulan İsrail Devleti, nur topu gibi bir uluslararası meseleyi de koyuverdi Dünya kamuoyunun kucağına...

- İsrail Devleti, kurulduğu günden beri karıştırdığı Ortadoğu'nun, belki de en büyük yarası yapmayı başardığı! Filistin Meselesi'nin asla gönüllü bir çözüm arayıcısı, problem çözücüsü olmayacaktır. Bunu herkes böyle bilsin. İsrail, ancak tüm Dünya tarafından zorlandığında, çözüme ortak olabilir.

- İslam dininin farklı mezhepleri, makul bir bakış açısıyla birbirine daha anlayışlı biçimde yaklaşmadan, Ortadoğu'daki müslüman Arap devletleri birbirini yemekten vazgeçmeden, asla çözülemez Filistin Meselesi...

- Kuruluşunu: " Eninde sonunda müslümanların kendisini yok edeceği " türünden teokratik bir anlayışa ve korkuya dayandıran, koyu bir din devleti olan İsrail, kolay kolay ve kendi rızasıyla baskıya, zora dayanan yönetim biçiminden, siyasi felsefesinden vazgeçmeyecektir.

- İsrail'i Ortadoğu'nun şımarık çocuğu yapan, dünyanın siyasi ve askeri patronu A.B.D. bu gücünü kaybetmeden, o sınırsız güç, dünyanın başka ülkeleri tarafından dengelenip makul bir düzeye getirilmeden bu sorun çözülemez.

- Çin, Hindistan, Rusya gibi şu an için süper güç olmaya ancak aday olabilen ülkeler, en erken 20 yıl sonra, ancak 2030'larda A.B.D. ile baş edebilir hale gelebilir.

- Bu 20 yıllık süre, özellikle İslam coğrafyasındaki Arap devletlerinin de güçlerini birleştirmeleri, en azından güçlü ve ortak bir siyasi iradeye dönüşebilmeleri açısından yeterli olacaktır.

- Ancak, bu birliğin sağlanabilmesi için tüm Arap dünyasında saygınlığı olan güçlü, güvenilir akil adamların etkin olarak siyaset sahnesine çıkması gerekir.

- Ekonomik ve siyasi açıdan tek vücud haline gelmeyi başarmış bir Arap coğrafyası, Filistin Meselesi'ni çözebilmenin tartışmasız en temel şartıdır.

- BM ve Nato gibi askeri ve siyasi yapılarda A.B.D patronajı bittiği gün, Filistin Meselesi'nin çözüm yolu açılmış demektir.

- 100 yıl önce  emperyalist dünyaya karşı mazlum milletlerin makus talihini değiştiren Türkiye Modeli, Arap dünyasında da uygulanabilir peki ala...

- Cemal Abdün Nasır ve Enver Sedat gibi döneminin güçlü liderleri, İsrail karşısında tam ve güçlü bir Arap birliği sağlayamamışsa da; bu, gelecekte de böyle güçlü bir birliğin kurulamayacağı anlamına gelmez elbette... Bence günümüzde güçlü, karizmatik bir lidere sahip olmaması Arap dünyasının en büyük eksiğidir.

- Kurlabilecek gerçek bir Arap Birliği, ilk bakışta sınırsızmış gibi gözüken İsrail askeri gücünün de, o askerin dayandığı abartılı, egosu fazlasıyla şişirilmiş İsrail devletinin de korkulu rüyası olacaktır bence.

Tabi bütün bunların olabilmesi, bir tek şeyin başarılmış olmasıyla mümkün olabilir ancak. En başta Hamas ve El Fetih olmak üzere, Filistin siyasi sahnesinde etkin olan tüm siyasi aktörlerin, Filistin'in aydınlık geleceği için gerçek ve kalıcı barışı sağlaması gerekir.

Aksi halde, İsrail, Arap Yarımadası'nda da, tüm Ortadoğu ve Dünya'da da, dilediği gibi at oynatmaya devam edecek. Her geçen gün siyasi gücünü ve nüfuzunu katlaya katlaya büyütecektir.

Bölgede, her gün kendini tekrarlayan, alışılmış, söyleyecek yeni bir sözü kalmayan  siyaset anlayışının, uygulanan  teori ve sürdürülen uygulamaların bugün bu sorunu çözebilme olasılığı yoktur.

Taaa ki, yeni bir yol bulunana, yeni bir siyaset anlayışını, risk alarak cesur bir yol haritasıyla uygulamaya koyabilecek lider ruhlu politikacılar Arap ve Filistin coğrafyalarına egemen olana kadar.

Şimdi, Ortadoğu'da da, Filistin'de de, Dünya'da da yeni bir şeyler söyleme zamanı... Eski sözlerin hükmü bitti. Sözün bittiği yer de geçildi.

Daha cesurca yönetilen bir Dünya kurulmadan, eskinin kralları konuşmaya devam edecek. Bu sapıtmış, bu şaşırmış eskinin Dünya  düzeni devam ederse... 

Korkarım ki, böyle gelmiş İsrail, böyle gidecek Filistin.

Not: Yazıda kullanılan görsel www.haber.ekolay.net adresinden alınmıştır. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

israil bütün toprakları eline geçirdiği zaman çözülmüş olacak maalesef

Ali Karakas 
 12.12.2012 13:13
Cevap :
Bu kadar karamsar olmaya, enseyi karartmaya hiç gerek yok bence; sevgili Ali kardeşim. Her yeni gün, yeni bir umutla doğar çünkü. Hiçbir zalimin zulmü, sonsuza kadar süremez. Buna kul izin verse, Allah izin vermez. Sen gönlünü ferah tut. Cemce sevgilerimle...  12.12.2012 16:17
 

Değerli kardeşim, hiç bir zaman çözülmez.Haklısıız, dünyada sömürücü patronlar var olduğu sürece ve dinimizdeki farklı mezhepten olan insanların görüş açıları değişmediği sürce çözülmez.Selamlar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 06.12.2012 18:55
Cevap :
Aynı fikirdeyiz sevgili Nahide hocam... Yorumunuza teşekkür ederim. Cemce sevgilerimle...  10.12.2012 12:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1235
Toplam yorum
: 3506
Toplam mesaj
: 73
Ort. okunma sayısı
: 1688
Kayıt tarihi
: 30.01.11
 
 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım, A.Ö.F. Adalet Yüksek Meslek..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster