Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Sonsuzluk (Osman Özeker)

http://blog.milliyet.com.tr/yasev

11 Ocak '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1246
 

Filistin'nin çığlığı

Filistin'nin çığlığı
 

FİLİSTİN’İN ÇIĞLIĞI

Filistin Ortadoğu’nun kanayan yarası olmaya devam ediyor. Bütün evrensel dinlerin çıkıp yayıldığı, Müslümanların, Hıristiyanların kutsal saydıkları bu topraklar, yüzyıllardır hep kan ve göz yaşıyla sulanmış, bir türlü huzuru ve istikrarı bulamamış, terör ve kaos içersinde debelenip durmuştur.

Bir tarafta İslam âlemi ve Müslümanlar için kutsal sayılan bu topraklar uğruna kan dökülmüş, canlar verilmiş, diğer taraftan ise; Hıristiyanlar için de bu topraklar kutsal sayılmış, “ne pahasına olursa olsun” ele geçirilmek için mücadele verilmiştir.

Kutsal kitap Tevrat’a göre Allah Yahudi ırkına “Kenan Diyarını” vaat etmiştir. “Sınırınız çölden, Lübnan’dan, ırmaktan, Fırat ırmağından garp denizine kadar olacaktır. Önünüzde kimse duramayacaktır. Allahınız rab size söylediği gibi dehşetinizi ve korkunuzu ayak basacağınız bütün diyar üzerine koyacaktır.”(Tevrat, Yasanın tekrarı. 11/24)

İşte siyonizmin ve Yahudilerin hayat felsefeleri, gelecekleri ve tüm mücadele güçlerini “kendilerine vaat edilen” kutsal toprakları ele geçirmek, “dehşetini ve korkularını bütün diyar üzerine koymak” üzerine yoğunlaşmıştır.

Yüzyıllar öncesi dünyanın birçok bölgesine yayılan Yahudi irkı “kendilerine vaat edilen topraklardan” asla vazgeçmemişler, bu yolda asırlardır mücadelelerini sürdürmektedirler.

Osmanlı yönetimi zamanında Filistin topraklarını satın almak isteyen Yahudilere Osmanlı padişahı çok sert bir şekilde karşı çıkmasına rağmen, Osmanlının “parçalanma döneminde İngilizlerle işbirliği yapan Yahudi toplumunun bir bölümü Filistin topraklarına yerleşmeye başlamıştır. Yahudi toplumu kendileri için kutsal olan ve “vaat edilen topraklara” nihayet “kök atmışlar", 1947 yılında ise o dönemin emperyalist güçleri tarafından da İsrail devleti kurularak tarih sahnesinde yerlerini almışlardır.

Artık bir devleti olan Yahudiler Ortadoğu ve Müslümanların adeta “çıbanbaşı” olmuşlardır.

İsrail’e ve Yahudilere bu derece cesaret veren, masum halklara çekinmeden saldırmasına göz yumulmasının en büyük nedeni ise bugün dünya üzerinde bulunan 13, 2 milyon Yahudi’nin varlığıdır. Bu nüfusun 5, 3 milyonu İsrail’de yaşamakta, geri kalanlar ise başta ABD olmak üzere diğer ülkelerde yaşamaktadır.

İşte dünya üzerinde yaşayan Yahudiler bulundukları ülkelerde ekonomik ve politik yönden etkili olmuşlar, bu ülkelerin politik kararlarında söz sahibi olmuşlardır.

İsrail’e her anlamda “güç ve destek veren” ABD İsrail’in adeta “hamisi ve abisi” olmuş, İsrail’in Ortadoğu’da yaşattığı her türlü vahşete göz yummaktan geri kalmamıştır.

Dünyanın Jandarmalığına soyunan ABD arkasına alan İsrail hiç çekinmeden Tevrat’ta bahsedilen “Vaat edilen topraklara” ulaşmak için Ortadoğu’yu “kan gölüne çevirmekten, masum insanları katletmekten” geri durmamıştır.

İsrail’in bugün “Köpeksiz köy buldular, değneksiz geziyorlar” rahatlığına “dur” diyecek ne bölgede, nede dünyada güçlü bir devlet, etkin bir yaptırım güçü olmaması bu katliamların “daha çok” devam edeceğini göstermektedir.

İsrail vahşetinin ve sonu gelmez saldırılarının altında ise bu gerçekler yatmaktadır.

Müslümanlar için kutsal sayılan Filistin toprakları yıllardır işgal ediliyor, çoluk çocuk demeden Filistin halkı katledilirken, nüfusu 1.5 Milyarı bulan İslam âlemi ve özellikle Arap dünyası ise akıl almaz bir şekilde bu katliamları ve işgalleri seyretmektedir.

İslam âlemi Filistin’deki Müslüman kardeşlerinin katledilişini seyrederken, ”dünya ve insanlık da” İslam âlemiyle birlikte bu katliamları seyretmekte, Filistin halkının acı çığlıklarını duymazlıktan gelmektedir.

Ortadoğu’yu yeniden şekillendirmek isteyen ABD İsrail’e emellerine uygun bir misyon yüklemiş, İsrail’in bölgede uygulayacağı projelerinin vazgeçilmez bir parçası olarak görmektedir.

Toprakları işgal edilen, insanlık dışı katliamlara uğrayan Filistin halkı da kendi iç bünyesinde bütünlüğünü sağlayamamış, Hamas ve El fetih örgütleri birbirleriyle çatışmaktan vaz geçememiş, sonuçta ise olan masum Filistin halkına olmuştur.

Filistin halkının yükselen çığlığını insanlık âlemi duymamakta adeta inat etmektedir. Filistin’den “sonu gelmeyen çığlıklar” devam ederken İsrail yine bildiğini okumaktadır.

İsrail Filistin’le ilgili hazırladığı üç aşamalı planı uygulamaya koymuş, planın birinci ayağı olan “Gazze’nin havadan bombalanması” operasyonu gerçekleştirilerek ve yüzlerce masum insan katledilerek İkinci ayak operasyonlarını başlatmıştır.

Planın ikinci ayağında Gazze kuşatma altına alınmış, karadan ve denizden “tam bir ablukaya “alınmıştır. Abluka nedeniyle Gazze’ye ve Filistin halkına insani yardımların girmesine dahi izin verilmeyerek adeta bu halkın açlıktan, ilaçsızlıktan ve susuzluktan ölmesi istenmiştir.

Yıllardır zulme uğrayan ve yok edilmeye çalışılan Filistin halkı İsrail’in İşgali ile birlikte “esaret ve zulme” mahkûm edilecektir.

Filistin’de yaşanan bu zulme ve soykırıma seyirci kalan ve ellerindeki gücü kullanamayan İslam ülkeleri ve Arap milletini ise tarih asla affetmeyecek, bu vebalin altında ezileceklerdir.

İnsan haklarından, demokrasiden ve özgürlükten dem vuran, Batı ülkeleri ise Filistinlilerin çığlıklarını, Filistinlilerin insanlık dışı uğradıkları katliamları ise “seyretmenin vebalini taşıyacaklardır.

Bütün İslam âlemine, bütün insanlık âlemine buradan bir kez daha sesleniyor ve çığlık atıyoruz:

Çocukların ölümü masumiyetin ölümüdür,

Masumiyetin ölümü ise insanlığın ölümüdür.

Masumiyetin ölümüne ve insanlığın yok edilmesine kimse seyirçi kalmamalı, hiçbir günahı olmayan Filistinli anaların, Filistinli çocukların “Çığlıklarını” artık insanlık duymalı;

Dünyanın terörist devleti, Masum insanların katili İsrail’e “Dur” demenin ve haddini bildirmenin yolu mutlaka bulunmalıdır.


Sonsuzluk Osman Özeker.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

su yukardaki goruntu beni cok etkiledi, ben insanlara ,cani aciyan incinen o etten ,kemikten sudan ve kandan olusan canlilara kiyamam, su goruntuler yokmu insana kiyan iste o zaman ben bitiyorum,insan olmaktanda rahatsizlik duyuyorum,bu nasil insanliktir ya Rab.

Ben (deniz kabugu) 
 14.01.2009 22:00
 

İnsanlık ayaklar altında. Sokaklar kan içinde Yan yana çocuklar oyun oynarken vuruldular.

Yapukay 
 11.01.2009 21:13
Cevap :
Maalesef 21. yüzyılda yaşanan bu soykırıma insanlık seyirci kalıyor,seyrediyor.  12.01.2009 13:43
 

O günah dolu, kanlı topraklarda yetişenler mi? Sadece çıkarını düşünen Batılılar mı? Demokrasi havarisi kesilip, cellatlaşan Amerikalılar mı? Yoksa Araplarca arkadan hançerlenen ve hayaleti hala o topraklarda gezinen Osmanlının torunları mı? İsrail güvenliği için Massada'da yaşadıklarını(toplu intihar), topraklarını düşüncesizce ona satan zavallı Filistin halkına yeniden yaşatacak galiba... Zor bir süreç ve duyarsız kalanlar III.Dünya Savaşına adım adım yaklaşıyor... Kaleminiz daim olsun.

Ayten Dirier 
 11.01.2009 17:46
Cevap :
Ortadoğu ve Filistin dünyanın kanayan yarası 0olmaya devam edecek. Emperyalizmin ve küresel sermayenin eli çekilmedikce öyle görünüyor ki daha çok masum ve müslüman kanı akacak.  12.01.2009 13:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 282
Toplam yorum
: 232
Toplam mesaj
: 57
Ort. okunma sayısı
: 2951
Kayıt tarihi
: 11.07.08
 
 

1949 Konya Ereğli doğumlu olup, halen İzmir'de oturmaktayım. A.Ü. Eğitim Fakûltesi mezunuyum  Ata..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster