Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Temmuz '06

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
19282
 

Filistinli Zehra' nın gözleri

Filistinli Zehra' nın gözleri
 

İsrail komutanı İscaak Qwen’ in Thedora adında bir oğlu vardır. Oğlu sakat olduğu için gelişen teknolojileri ile oğlunu baştan yaratma telaşındadır. Bunun için gerekli organları temin etme çabası içindedir.

Qwen oğlunun gözleri için Filistin’deki bir mülteci kampındaki okula heyet yollar. Heyet hemşire Zaynep’e ve öğretmene bir göz hastalığı salgını olduğunu ve çocukların muayene edilmeleri gerektiğini söyler. Çocukların resimleri çeker ve dönerler. Tabi Qwen oğlunun annesininkine benzettiği maviş gözlere sahip Zahra’yı ister.

Sonuçta beş çocuk seçilir ve okuldan çocukları alıp hastaneye götürürler. Çocuklar yolda hayretler içindeler. Çünkü hep kendi kamp yerleri gibi sanıyorlar dünyayı.

Nihayet Zahra muayeneye alınır. O kadar güzel maviş gözleri var ki. Yaklaşık bir saatlik muayene sonunda doktor çıkar ve diğer çocuklarda hastalık olmadığını Zahra’nın ise hasta olduğunu, Zahra’nın kendi karantinalarında kalması gerektiğini söyler. Tabiki Rahman Dededi onu yalnız bırakmaz. Qwen’in verdiği emirle Zahra ile Rahman Dede Qwen’in evinde kalırlar. Oranın bir karantina olduğunu düşünüyorlar.

Artık Rahman Dede olayların farkındadır. Qwen'in, torununun gözünü kendi oğluna nakil etmek istediğini anlamış ve kaçmak için plan yapmaya başlamıştır.

Bir gece pencerenin demirini kesip kaçmayı başarır. Yolda saman taşıyan kamyonetin içine gizlenirler. Kamyonet geçişte kontrol edilirken samanlar arasına saplanan silah Rahman Dedenin ayağına isabet eder ve Rahman Dede yaralanır. Kamyonetin sahibi samanları indirirken Zahra ile dedesinin farkına varır ve evinde tedaviye alır.

Rahman Dede ile Zahra’ya bakan Yahudi aileye ait çifliğin sahibi dedeyi görür ve askerlere bildirir. Bu sırada aile kendi motorunu artık orada güvende olamayacakları gerekçesi ile Dedeye verir. Yaralı Rahman Dede ve Zahra giderken motor yolda saplanır ve çıkaramazlar yaya kaçmak zorunda kalırlar. Ormanda ilerlerken birden bir asker dedeyi görür ve durmasını ister. O sırada Yasen (onları bulmaya çalışan Filistinli) askere silahı ile vurur ve bayıltır. Kendi arabası ile dede ve torununu ordan uzaklaştırır. Yolda denetim vardır ve Yasen (direğe bağlanmış beraber getirdiği arkadaşını da görür) arabadan inerek Rahman dedeye ordan uzaklaşmalarını söyler kendisi ise orda onlar ile savaşır. Rahman Dede yolda bir kamyonet görür ve şoförüne elindeki paralarını verip onları ordan uzaklaştırmalarını söyler. Şoför ise parayı alır ve Qwen’in evine götürür onları.

Artık kaçmak imkansız çünkü herşey ayarlamıştır. Sabah Zahra’nın gözleri Theodore’ye nakil edilecektir.

Rahman Dede ile Zahra’yı ayırırlar. Dedeyi bir mekana kapatırlar. Qwen ve askeri Rahman Dededen nasıl kaçtıklarını öğrenmeye çalışır. Fakat dede söylemez. Qwen’in ayağına eğilir ve torununun gözü yerine kendi gözünü alması için yalvarır. Fakat faydasız…

Zehra birşeyden habersiz giyinmiş ve hastaneye dedesinin yanına gittiğini zanneder.

Bu sırada Zahra’nın abisi Esma’il kardeşinin başına gelen olayları biliyor ve onu kurtarmaya çalışıyordur. Yanına hemşire Zaynep’i de alıp hastaneye giderler. Hastanede bulamayınca Qwen’in evine giderler. Onlar orada Zahra’yı ararlarken Zahra hastanededir.

Yeşil başlığı ve beyaz önlüğü giydirmişlerdir.

Zahra kendisine iğne yapmamaları için yalvarıyor abisi ve dedesini çağırıyor ve yardım istiyor. O sırada iğnenin etkisi ile bayılır. Ve korkunç ameliyat başlar.

Ameliyat bitti ve Zahra kendine geldi artık.

- Ben ne zamandır burdayım hemşire hanım

(Bu sırada abisi ile hemşire Zaynep onu hastanede bulmuş ve kapının önünde onunla hemşirenin konuşmasını dinlemektedirler.)

- Birkaç saat oluyor.

- Ben ne zaman görcem? Hiçbirşey göremiyorum. Herşey siyah oldu. Yeniden görebilecek miyim? Lütfen söyleyin görebilecek miyim? Söyleyin bana cevap verin. Yeniden görebilecek miyim?

- Biraz sabretmen lazım tatlım. Acele etme kendini üzme tamam mı?

- Gözlerime ne oldu yeniden görebilecek miyim?

Bu koku bunu tanıyorum. Esma’il’in kokusu

- Ne?

- Esma’il abim. Esma’il Esma’il abim

- Tamam tamam. Sakin ol. Acıkmış olmalısın. Sana yemek getireceğim şimdi.

- Hayır ben yanılmıyorum. Bu abimin kokusu. Esma’il abimin. Esma’il abiii. Benim abimin kokusu...

O sırada hemşire çıkar ve abisi içeri girip kardeşini kaçırır.

Artık Filistin’dedirler. Zahra arabadan iner. Öğretmenine artık gözlerinin görüp görmeyeceğini sorar. Öğretmeni ise artık onun gözünün kendileri olduğunu söyler.

Esma’il “Allah’u Ekber “diye bağırır. Onunla birlikte tüm halk bağırmaya başlar ve İsrail sınırına doğru yönelirler. Filistin’in taşlarına İsrail askerleri silahla karşılık verir. Fakat nafile…

Esma’il Şahadet Operasyonu ister. Hazırlıklar yapılır.

Qwen büyük başarısı için evinde parti vermektedir. Neden Filistinli bir kızın gözünü aldığını ise: “Filistin toprakları bize aittir ve burda ne varsa bizim malımızdır. Sahibi olduğumuz bu değerleri Allah bizim için bizim kullanmamız için yarattı. Bizim seçilmiş kavmimize verdi ve bizde bunları kullanmayı haklı görüyoruz. Filistinlilerin gözleri ve kalpleri bize aittir. Buna Hristiyanlar da dahil. Hepsi bizim bahçede yetişen ağaç gibidirler. Biz bu ağaçtan istifade etmek istiyoruz. Ne gerekirse alacağız. Çünkü Allah onları bizim kullanmamız için verdi. Hepsi bize aittir ve kavmimize verilen bu hediyeyi istisna bırakmadan sonuna kadar kullanacağız” sözleri ile açıklar.

Bu sırada Esma’il patlayıcı yerleştirilmiş aracı tekbir getirerek Qwen’in evine sürer ve orda patlar.

Ey benim topraklarım

Birgün senin üzerinde aydınlıklar vardı

Şimdi üzerine karanlıklar çöktü

Zulmün elleri zeytinlerini kırdı.

Ey Kudüs ben geliyorum

Kırık kalbine mutluluk halısı sermeye…

Ey benim topraklarım.

Aydınlık çok yakın

Ey benim annem

Gözlerim feda olsun sana

Ey Allah’ım bizim taşlarımızı mübarek kıl.

Bizim ateşimizi alevlendir.

Allah’ım bizim taşlarımızı mübarek kıl.

Bizim ateşimizi de alevlendir.

Bu filmi bana öneren arkadaşıma çok ama çok teşekkür ederim. Hepiniz umarım izler ve beğenirsiniz. Özellikle şu günlerde….

Hepinize iyi seyirler.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Teşekkür ederim tam internette bu filmi arıyordum arkadaşıma göstermek için senin yazın çıktı karşıma onlarada okumuş oldum.Etkileyici bir film bende izlemenizi tavsiye ederim.

ades 
 22.04.2008 16:02
Cevap :
Gerçekten çok etkileyici bir filmdi.Filmin sonunda gözyaşlarını tutabilmek zorlaşıyor hatta imkansızlaşıyor.Sevgilerimle  22.04.2008 16:45
 

keşke zahranın gözleriyle dünyaya bakan Thedora babasını canavar olarak görüp,onu yoketseymiş filmde...Sonrada Zahra nın gözü olsaymış...Güzel sonla biten filmleri seviyorum.Hayatta başarılar.Nice yazılarına.

adımın ne önemi var 
 31.07.2006 0:35
Cevap :
Bende güzel sonla biten filmleri seviyorum.Arkadaşıma filmi izlerken Zahra'nın gözlerinin alınıp alınmayacağını her sorduğumda alınacağını biliyordum.Fakat ondan hayır alınmayacak kelimelerini duymayı istiyordum.Filmin sonunda Zahra Mescidi Aksa'yı göreceğini söylüyordu(Onun artık gözleri yoktu oysa).Filmi izleyipte ağlamamak imkansız.Başarılar diliyorum.  31.07.2006 9:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 31
Toplam yorum
: 80
Toplam mesaj
: 47
Ort. okunma sayısı
: 2780
Kayıt tarihi
: 11.06.06
 
 

Bilgisayar Mühendisi arakibul.com site yöneticisi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster