Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Aralık '17

 
Kategori
Hayvan Psikolojisi
Okunma Sayısı
3742
 

Filler Hakkında

Filler Hakkında
 

filler hortumları ile birbirlerine sevgilerini gösterir.


Filler yunuslardan sonra en sevdiğim canlı türüdür. Filler hakkında son okuduğum roman olan,ayrılık vaktinden sonra bir yazı yazmaya karar verdim.Romanı okurken onlar hakkında ne kadar az şey bildiğimi ve onlara ne kadar haksızlık edildiğini düşünerek üzüldüm.Canlılar aleminin en büyük memeli hayvan olan filleri sizde benim gibi seviyorsanız onlar hakkında az bilinen 10 özelliği okumaya ne dersiniz?

1. Fillerin aile bağları çok kuvvetlidir. Ailenin reisi erkek değil dişidir. Sürüler halinde yaşarlar başka bir filin doğurduğu bebek file sürüdeki diğer dişilerde annelik eder. Erkek fil 16 yaşında ergen olur ve ergen olduktan sonra sürüden ayrılır. Hafızaları da son derece iyi olduğundan yıllar sonra sürüden ayrılan bir fili kolaylıkla tanırlar.Yunuslar gibi birbirlerini tanır ve hortumlarıyla da selamlaşırlar.

2. Filler duygusal hayvanlardır. Mutlu olma, keyif alma, kızgınlık, üzülmek, küsmek gibi duygular yaşadıkları gözlemlenmiştir. Bir hayvanat bahçesinde yeri değiştiren fil bakıcılarına küserek ölümü seçmiştir.Ayrıca sevdikleri için yas tutarlar.

3. İnsan vahşetinden ve aç gözlülüğünden en ne yazık ki çok çeken türdür. Her gün ortalama  en az 100 filin dişleri yüzünden insanlar tarafından öldürüldüğü düşünülmektedir.

4. Filler ayaklarıyla çok düşük frekanstaki sesleri duyabilirler ve ilginç bir şekilde arılardan korkarlar.

Filler resim yapabilir

5. İnsanlar haricinde çeneleri olan tek memeli türüdür.Ortalama 2-3 saat arası uyurlar.Yiyecek ihtiyacı 300 kg, su ihtiyacı ise 160 litredir.Pek bilinmese de otçuldurlar. Yetişkin bir filin ağırlığı 5 ton civarıdır.

6. Yağışlı havalarda çiftleşirler. Filler aynı zamanda en uzun süre hamilelik yaşayan türdür. Hamilelikleri tam 22 ay sürer.

7. İnsanların ırklarını, cinsiyetlerini, yaşlarını ve konuştukları dilleri ayırt edebilme farkındalığına sahipler.

8. Duyuları ve hisleri oldukça gelişmiştir.Suyun kokusun yaklaşık 20 km den, yağmuru ise 240 km uzaklıktan hissedebilirler

9. Filler de köpekler gibi içgüdüsel olarak işaretleri anlayabilen canlılardır.Sirklerde ve hayvanat bahçesinde alıkonulan filler bir süre sonra komut alıp uygulayabilir.

10. 5 kg yakın beyin ağırlığı olan tek kara canlısıdır.Hortumlu canlıların ise son örneğidirler. Hortum sadece bir burun değil çok daha hayati bir organdır öyle ki hortumu bir nedenden zarar gören bir fil kısa bir süre içinde ölür.

Onlar hakkında az bilinen gerçekleri yazdım .Peki ya sizin bildiğiniz ve  bu listede olmayanlar neler var?

Benimle paylaşmak için;

http://www.elifsel.com/filler/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 16
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2568
Kayıt tarihi
: 23.11.17
 
 

Tarih mezunu...belkide bu yüzden manga okurken, anime izlerken dinlenen, bulunduğu coğrafyadan pe..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster