Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Haziran '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
798
 

Fillerle dans

Fillerle dans
 

Fil gibi iri yaratıklarla dostluk her zaman özel dikkat ister... resim:Google


Kutsal bir amaç için Akdeniz’de yol alan Mavi Marmara yardım gemisi ile İskenderun ve Türkiye’nin bağrında yer yer sıkılan kurşunların tetiğini çeken eller farklı görünse de, aslında aynıdır.

Bu saldırıların eş zamanlı oluşu tesadüf değil, uzun vadeye dayalı kin ve husumetle bağlantılıdır.

Saldırı buyruğu aynı yerden çıkmıştır: ABD...

Gelişmeler, Fillerle Dansın doğal bir sonucudur…

Ritme uyum sağlamazsan ezer geçer!

1 Mart tezkeresinden sonra bunları yaşadık.

Tam değişen yönetimle durumu düzelttik derken, dış siyasette uzlaşmacı davranmaya kalkışınca yine fili kızdırdık.

ABD’nde yönetim değişse de, devlet siyasetinin aynı olduğu gerçeğini unuttuk.

*

ABD sıkıntılı…

Süper gücüne meydan okuyanlarla başı belâda!

Güneyini etkileyen petrol sızıntısı milyonların geçimini yok eden bir doğal felâkete dönüştü.

Uzak Doğu’da baş belâsı Kuzey Kore gemi torpilleyip, nükleer sopayla meydan okuyor. Çin-ABD ortak zılgıtlarına nanik çekiyor.

Afganistan ikinci Vietnam’a dönüşmüş.

Pakistan ve Irak’ta kıyım derecesinde saldırılar tansiyonu fırlatmış.

Avrupa ekonomik sıkıntının derdine düşmüş.

Gelişmeler Borsayı diken üstüne oturtmuş.

Anlayacağınız ABD halkının beyni kanlanmış!

*

ABD bunca sorunla boğuşurken, İsrail’in telkinleriyle köşeye sıkıştırdığı İran’ı, güvendiği iki yakın dostu Brezilya ve Türkiye çıkmazdan kurtardı!

Rakipleri Çin ve Rusya ile uzun çabalardan sonra anlaşıp; İran’a ekonomik ve askerî yaptırımlar uygulama kararı çıkartmaya hazırlanırken, BM Güvenlik Konseyi geçici üyeleri Brezilya ve Türkiye, plânlarına limon sıktı… İki ülkenin yaptırımların siyasî meşruiyetini gölgelercesine Tahran’a krediler açması, bu konuda Çin ile Rusya’nın elini güçlendirmesi, ABD yönetiminin dış politikadaki zaafının bir belgesi gibi Amerikan kamuoyuna sunuldu.

Dış ilişkilerde uzlaşmaya önem veren Obama’nın bu tutumu şahinleri çileden çıkardı ve asıl öfke her zamanki gibi Türkiye’ye yöneldi.

İlk önce Orta Doğu, ardından İskenderun’daki Cerberus’ları(*) harekete geçirip, Türkiye’ye haddini bildirdi. Ermeni iddiasını tez zamanda gündeme getireceği unutulmasın.

Tüm bu gelişmeler, görünüşte İran yüzünden başladı. Asıl gerekçesi ise; Türkiye’nin Atatürk Dönemi dış politikasıyla örtüşen; komşularla sıfır sorunlu, bölgesel bir dayanışma siyaseti izlemesidir.

Komşuların yanı sıra Türk Dünyası ile ilişkilerin yoğunlaşması Rusya ve Çin’in işine gelmediğinden, İran konusunda Brezilya-Türkiye tezine arka çıkmadılar.

Özetle emperyal güçler, başka bir güç istemiyor. Ortaya çıkanların başına, çuval misali çoraplar geçiriyor.

Fillerle dans ederken, tüm olasılıkları gözden geçirip öyle başlamak gerek…

Başbakan ve Genelkurmay Başkanı yurt dışındayken harekete geçilmesi, bu konudaki eksikliği işaret ediyor.

Benzer bir durumda İran’ın bizim için aynı çabayı göstermeyeceğini, geçmişteki olaylardan biliyoruz.İran her zaman Türkiye’nin ilerlemesini engelleyip, bir çok projesini baltalamıştır.Yine de girişimimiz insanî ve bölgesel açıdan gerekli ve doğru… Ama sıkıntılı fille dans etmenin, tehlike ve tehditlerini göz ardı etmeden …

*

ABD doğrudan değil, dolaylı yoldan cerberusları harekete geçirerek Türkiye'yi cezalandırdı. Yaptığı her kötülüğün doğal yollardan döndüğünü unutarak, bu kez 28 ananın yeri göğü inleten, titreten "ah"ını aldı. O ah'ların yerini bulacağından emin olabiliriz.

Kutsal bir amaç uğruna ölüme yürüyüp şehit düşen kardeşlerimize rahmet, ailelerine sabır dilerim. Aynı elden çıkan kurşunlarla vatanın bağrına düşen kınalı kuzulara minnet ninnisini iletirim…

Yüreğime kar yağıyor

Bağrın gibi delik deşik

Kanın vatanı kutsuyor

Rahat uyu can Mehmetçik

Ayten DİRİER

***

*Hades(cehennem)in bekçisi

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ayten hanim elinize saglik, konu bana ismet pasanin bir sozunu hatirlatti, 1964'de Johnson mektubuna verdigi cevap malumunuzdur fakat o cevabi verdigi gunun gecesi aksam yemeginde damadi Metin toker'e sunu soylemisitir // buyuk devletlerle siyaset gutmek FIL ile ayni yatagi paylasmak gibidir // sanirim ki, disaridaki "dinamiklerin" amaci vazifesi bellide , icerideki 'FILLERI'' ne yapacagiz ? on yillarca yiye yiye FIL gibi oldular ) galiba bize cok maharetli bir IC HASTALIKLARI mutehassisi lazim yoksa dis cildiyecileri suclamak kolayimiza kacar hep.. )) size selam ve muhabetlerimi iletirim.. saygilar hocam..

PuPaYelken 
 15.06.2010 18:26
Cevap :
Hoş geldiniz! Epeydir yoksunuz. Değerli katkınız için teşekkür ederim. Haklısınız içteki filler de bir alem, ama onlar suni irilikte İnönü'nün dediği gibi... Esenlikler dilerim...  17.06.2010 1:57
 

içte ve dışta bir savaş çıkması için tırnak kaşıyanlar hayli çok. USA Silah Sanayi devleri sanırım krizdeler. Türkiye'de kimse söylemek istemiyorsa da iç savaş başladı ufak ufak. Alıştıra alıştıra uygulamalar başladı. Hâlâ Avrupa Uyum Yasası'na bağlılıktan, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesine saygıdan, yıllarca süren bu çete savaşının diplomatik yolla masa üstünde çözülmesi gerektiğinden bahsediyoruz. Şu Kuzey Irak'ta terörist arattırılan Mehmetlerime boşa kürek çektirilmesini anlamıyorum. Teröristlerle dirsek dirseğe yaşayan ey politikacılar! Nöbetinizin bitmesini beklersen çok şey bitti bu topraklarda.

Yüksel ÖNAÇAN 
 12.06.2010 15:57
Cevap :
Unuttuğum bölümü eklediğiniz için teşekkür ederim. Şu ekonomik krizde en çok etkilenen elbette USA silah sanayiidir. Hele Yunanistan ve Türkiye'nin anlaşıp alımı azaltması durumlarını daha çok sarsacaktır. Teröristlerin aklı başına gelir de boş yere öldüklerini anlarlar inşallah... Bu aralar dengeler altüst olmuş vaziyette ve bazıları gereksiz yere bir şeyleri kaşıyor. Fillerle dans edenler çok dikkatli olmalı... Esen kalınız.  15.06.2010 1:45
 

Ve rahmetli İsmet İnönü'nün bir sözünü anımsıyorum -affınıza sığınarak- " Büyük güçlerle müttefik olmak ayı ile birlikte aynı yatağa girmeye benzer". Nitekim siz de fil imgesini kullanmışsınız. Yalnız burada küreselleşme ve abartılı "sivil toplum örgütü" olgularının da getirdiği asimetrik bir durum da var. İnsanlar, ne kadar ulvi ve haklı olursa olsun, ulus devletin -açık, net- tavrı dışında, "sivil toplum örgütü" olarak -ya da görüntüsü altında- son derece riskli bir eyleme girişiyorlar. Fatura onlara 9 can kaybı olarak çıkarken "ulus devlete" çıkan fatura ise çok daha ağır: Tüm dış politika ve savunma politikalarını değiştirtebilecek boyutta. Bu asimetriye de dikkat etmek gerekir. Değerli analiz ve paylaşımınız için içten teşekkürler, saygı ve selamlarımla. Esenlikler dilerim.

Ersin Kabaoglu 
 12.06.2010 12:47
Cevap :
Öngörü yüklü değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Konu İsrail olunca bir yerine birkaç kez düşünmek gerekirdi, ama uluslararası sularda ve farklı ülke vatandaşlarıyla yüklü gemiye saldırması, gözü karalığını bir daha kanıtladı. ABD vatandaşı olduğu halde 19 yaşındaki Türk gencinin öldürülmesi de düşündürücü. Şimdi de özür dilemeyeceklerini açıkladılar. Demek toprağa gömülü savaş baltaları çıkarılmak isteniyor arkasındaki güç tarafından... Dengeler değişeceğe benziyor, geçen yüzyılların başında olduğu gibi... Görelim mevlâm neyler... Esenlikler dilerim.  14.06.2010 15:24
 

Ağır başlı, derli toplu, bilgilendirici bir makale. Bu yazı dış ülkelerin medyasında, TV'lerinde yorum olarak ve bloglarında veya internetlerinde yer alsaydı, bu makaleden özetler aktaranlar, bizi bilgilendirenler çok olurdu. Şimdi? Burada, "sen, ben, bizim oğlan " misali kendimiz çalıp, kendimiz oynuyoruz.

Muzaffer Cellek 
 09.06.2010 22:07
Cevap :
Değer bilir yorumunuz için teşekkür eder, esenlikler dilerim. Birgün belki sesimizi duyan olur...  11.06.2010 17:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 214
Toplam yorum
: 1200
Toplam mesaj
: 138
Ort. okunma sayısı
: 5336
Kayıt tarihi
: 03.08.08
 
 

Emekli eğitimci, araştırmacı yazar, şairim. Ülkemin cennet ile cehennemi bir arada yaşadığı bir zama..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster