Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Eyüp Halit Türkyazıcı

http://blog.milliyet.com.tr/eyuphalit

18 Ekim '07

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
1159
 

Film Analiz / Le Petit Soldat - The Little Soldier

Film Analiz / Le Petit Soldat - The Little Soldier
 

<ı>Yönetmen: Jean-Luc Godard; Senaryo: Jean-Luc Godard; Oyuncular: Michel Subor, Anna Karina, Henri-Jacques Huet, Paul Beauvais, Laszlo Szabo, Georges de Beauregard; Tür: Dram; Yapım Yeri ve Yılı: Fransa, 1960; Süre: 88 dak. (Siyah-Beyaz)

Piyano eşliğinde süren bu film, anlatıcının "Aktif bir şeyler yapmak için yeterince yaşlıyım, şimdi herşeyi değerlendirme zamanı" lafıyla başlar. Aslında Godard ilk filmlerinde, karakterlerine aksiyon sonrası yaptırttığı uzun "durum değerlendirme" sahneleriyle ünlüdür. Dolayısıyla bu replik, filmin kuşbakışı cümlesi olarak başlangıçtaki yerini alır.

1959’daki Yeni Dalga akımının bildiri nitelikli filmi "A Bout de Souffle (Breathless)" dan hemen sonra 1960’da çekilen "Le Petit Soldat (The Little Soldier)", eylemden düşünceye dönen ve Fransız istihbaratı için çalışan Bruno (Michel Sobor) isimli bir ajanın iç ve dış dünyasında dolanır.

Arabasının kapısını pek kullanmayıp üstünden atlayan, neredeyse fırsat bulduğu her planda sigara yakan 26 yaşındaki Bruno, o sıralar hayatı Paul Klee üzerinden boyayan fotoğraf meraklısı bir tür ajandır. Filmin başlarında arabasını durdurup "birbirinizi seviniz" afişinin önünde öpüşen genç çiftin fotosunu çekerken, Bruno’nun arayış içinde olduğunu farkederiz. O sıralar, "yakından öldürme namusu"nun yok olduğu, tedirgin edici bombalı terör kol gezmektedir.

Godard, filmin üzerine kurulduğu şiddeti, seyirciye göstermekten ziyade onu besleyen nedenler üzerine durmaya çalışarak işlemiş; bunu yaparken, oyunculara söylettiği felsefi diyalogları, sürekli hareket eden kamerasıyla dengelemeye çalışmıştır.

Mayıs 58, Fransa’da hükümet bunalımının başgösterdiği zamandır. 13 Mayıs’ta Cezayir ayaklanması başlamış ve Cezayir’de Halk Kurtuluş Komitesi kurulmuştur. Zaten iki hafta sonra general De Gaulle hükümet başkanlığına getirilecektir. Film de işte bu karışıklık günlerinde başlar. Bruno’nun bağlı olduğu anti-terorist grup, "Pro-Vichy" olan eski bir parlementer tarafından finanse edilmektedir. Girdikleri ölümcül yolda, halkın bilmediği ama örgütlerin de ne kadar bildiği meçhul olan bu gizli savaş, insanları ve fikirleri anlamsızca birbirine karıştırmıştır.

İçinde yer aldığı bu savaşa inanmayan ve hayatı şimdiye değin bir ideali olmadan geçen Bruno’nun kafası estetik ve felsefi sorularla meşguldur. Hatta o kadar ki, elli dolarlık bir iddia üzerine aşık olduğu Rus kızı Veronica’nın gözlerinin “Velazques grisi” mi, “Renoir grisi” mi olduğunu merak edecek kadar...

Özgürlüğe inanmayan Veronicaya aşık Bruno, aslında Godard'ın 65’te çekeceği “Pierrot le fou” daki Belmondo karakterinin öncüsüdür (o filmde de Belmondo Anna Karina’ya aşık olur) ve Bruno, çoktan kaybetmiş politik sistemdeki sağ ve solun, birbirlerini gösteren birer ayna olduğuna inanmaktadır.

"Film kendini alıcı karşısında doğrulamak isteyen birinin özel günlüğü, not defteri ya da tek başına konuşmasıdır" diyen Godard’a dayanarak, işkence sonrasında Bruno’nun Veronica’ya söylediği şu laf dikkat çekicidir: “Kimindi hatırlayamıyorum, güzel bir söz vardı. Galiba Lenin’indi. ‘Geleceğin estetiği etiktir"

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şimdiki yaygın kitap ve flimler "kurgu hayaller" senfonisi, toplumun içinde yaşayan düşünce ve çözüm arayışları diye bir sorun yok. Belki düşünce hayalimizin ufkunu açabilir ama önünü görmeden hayale dalınca yürüyemeyiz. Selamlar.

Nariçi 
 31.10.2007 12:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 1990
Kayıt tarihi
: 15.10.07
 
 

1959 İstanbul doğumlu. Darüşşafaka Lisesi ve IDGSA Sinema - TV Enstitüsünden mezun oldu. Beyoğlu'nun..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster