Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Temmuz '07

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
1451
 

Film Tavsiyesi: Köstebek

Film Tavsiyesi: Köstebek
 

Uzun zamandır izlemek istediğim ama bir türlü izleyemediğim bir yapımdı Köstebek(The Departed). Film oldukça uzun bir film 150 dakika; ama sizi kendisine çekmeyi başarıyor. Suçun ve suçlunun birbirine karıştığı Güney Boston' da polislerin ve suç örgütlerinin içindeki muhbirlerin yaşamını oldukça başarılı bir şekilde ele alan bir film.

Milliyet Blog üyelerinden izlemeyen varsa bu günlerde cd' sini edinip mutlaka izlesinler. Bu filmde bizden de kimi hikayelere denk geleceğinizi söyleyebilirim. Derin devlet ve kirli ilişkiler ağı. Aşağıda film hakkında bilgiyi bulabilirsiniz.
Hepinize iyi seyirler...
‘Köstebek’in hikayesi Asya’da büyük başarı kazanan ‘Infernal Affairs’ adlı Hong Kong filmine dayanıyor. Scorsese’nin cesur suç draması ‘Köstebek’ seyirciyi iki polisin hayatına tanık ettiriyor.Başrollerini Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Jack Nicholson, Mark Wahlberg, Martin Sheen, Ray Winstone, Vera Farmiga ve Alec Baldwin’in üstlendiği filmi Martin Scorsese yönetti.
William Monahan’ın senaryosunu yazdığı filme Brad Pitt, Brad Grey ve Graham King yapımcı, Roy Lee, Doug Davison, G. Mac Brown, Kristin Hahn ve Gianni Nunnari yönetici yapımcı, Joseph Reidy ise ortak yapımcı olarak imza attı.

FİLMİN ÖYKÜSÜ
“The Departed/Köstebek” Massachusetts Eyalet Polisi’nin şehrin en büyük suç organizasyonunu çökertmek için geniş çaplı bir mücadele başlattığı Güney Boston’da geçiyor.

Amaç, güçlü mafya babası Frank Costello’nun (Jack Nicholson) egemenliğine içeriden bir müdahaleyle son vermektir.
Güney Boston’da büyümüş olan genç çaylak Billy Costigan’a (Leonardo DiCaprio), Costello’nun çetesine sızma görevi verilir. Billy, Costello’nun güvenini kazanmaya çalışırken, “Güney Yakası”nın sokaklarından gelen bir başka genç polis Colin Sullivan (Matt Damon) da eyalet polis teşkilatında basamakları hızla tırmanmaktadır.

Özel Soruşturma Birimi’nde kendine yer bulan Colin, Costello’yu yakalamakla görevli az sayıdaki seçkin polis memurlarından biri olur. Üstlerinin bilmediği şey, Colin’in Costello için çalıştığı ve suç patronunun polisin hep bir adım önünde olmasını sağladığıdır.
Her iki adam da, içine sızdıkları organizasyonun planları ve karşı planları hakkında bilgi toplarken, sürdürdükleri çifte yaşamları yüzünden oldukça zorlanmaktadırlar. Ama hem gangsterler hem polisler aralarında bir köstebek olduğunu anlayınca, Billy ve Colin sürekli olarak düşman tarafından yakalanma tehlikesiyle karşı karşıya kalırlar. Dolayısıyla, kendilerini kurtarabilmek için karşı taraftaki köstebeğin kim olduğunu bulmak konusunda birbirleriyle yarışmaya başlarlar.

YAPIM HAKKINDA
Martin Scorsese’nin cesur suç draması “The Departed/Köstebek” bizi iki polisin hayatına tanık ediyor: Zeki ve iflah olmaz ölçüde hırslı Colin Sullivan, Massachusetts Eyalet Polis Teşkilatı’nın -başlıca hedefi İrlanda mafyasının güçlü babası Frank Costello olan- Özel Soruşturma Birimi’ne kabul edilir.
Sokakları yakından tanıyan, sert Billy Costigan ise haşin mizacıyla ünlüdür. Hatta bu yüzden sonunda rozetini kaybeder ve geri döndüğü Güney Boston sokaklarında Costello’nun çetesine girer.

Ama Colin de Billy de göründükleri gibi değildirler; farklı amaçları vardır ve çok tehlikeli bir kedi fare oyununa girişmiştirler.“The Departed/Köstebek”in hikayesi 2004 yılında ABD’ye varmadan önce, Asya’da büyük başarı kazanan “Infernal Affairs” adlı 2002 Hong Kong suç-gerilim filmine dayanıyor. Filmin ABD’ye gelmesinden kısa süre sonra, William Monahan yapımın Amerikan versiyonunun senaryosunu kaleme aldı.
(Alıntı:www.kostebek-film.com
Dağıtım: Warner Bros.)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Birikti seyretmediğim filmler, bunu da seyretmeliyim. Aramıza hoşgeldiniz. Saygılar.

Eşit Ağırlık 
 07.07.2007 11:23
Cevap :
Mutlaka seyret derim...Hoşbulduk..Yeni paylaşımlarda beraber olmak dileğiyle...  07.07.2007 13:17
 

ilk okuyan kişi olarak yazayım dedim. Gerçekten güzel bir filmdi... İzlemeyenlere tavsiye ettiğiniz için teşekkür ederim.

H@NDe 
 06.07.2007 10:12
Cevap :
Cevabınız için teşekkürler...Yeni paylaşımlarda beraber olmak dileğiyle..  06.07.2007 12:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 46
Toplam yorum
: 66
Toplam mesaj
: 37
Ort. okunma sayısı
: 1981
Kayıt tarihi
: 01.07.07
 
 

Edebiyat ilgi alanım... Şiir, kitaplar, denemeler ve lezzet durakları hakkında benim de bir çift ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster