Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ağustos '16

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
333
 

Filozofça

Filozofça
 

Düşünen filozof


Varlık nedenimiz nedir? Neden evrendeyiz? Burada ne arıyoruz? Nereden geldik? Nereye doğru yol almaktayız? Ölüm nedir? Yeniden bir yaşama dönecek miyiz? Belirgin bir yerden geldikse o yer bizim tüm davranışlarımızı daha önceden belirlemiş mi? Tüm soru ve sorulara ilişkin doğru ve kesin bilgiler elde edebilir miyiz? Davranışlarımızı belirleyen temel ilkeler var mıdır? Tüm bu soru ve sorunlar hepimizin zihninden zaman zaman geçer, bizleri düşünmeye iter. Çeşitli yanıtlar veririz. Kimimiz maddeci açıklama şemalarına sarılarak her şey maddedir, maddenin oluşturduğu ilişkiler vardır deriz. Kimimiz başka bir maddeci açıklama şeması ile maddeler arası ilişkilerde adeta akıl arar, oldukça yaygın ve ilgi gösterilen astroloji anlayışın ürününde olduğu gibi tüm evreni gök taşlarının geometrik ilişkileri içinde anlamaya çalışırız. Bir diğerimiz ise evreni soyut “ide” kavramıyla açıklayıp idealist oluruz; ideyi zihnimizde soyut bir kavram ya da Tanrı olarak beliririz.

Şu ya da bu şekilde hepimiz, şaşarak yaşadığımız bu dünya ve bu evreni anlamdırır, kökenini arar, çeşitli açıklama şemalarına sarılırız. Asıl ve önemli olan bu sorunların içine bilimsel olarak dalıp, bilimsel yaklaşımlarda bulunabilmektir. Sistemsiz bilgi edinmek ve onu kullanmak bizi yanlış sonuçlara götürür. Hepimiz çevremizdeki insanların arkadaşlarımızın şu veya bu davranışını “iyi-kötü” diye niteler, ahlaklı veya ahlaksız davrandığı konusunda değer yargılarında bulunuruz. Yalan söylediği, kalleşlik ettiği, düzenbaz olduğunu ileri sürer, onu ahlaken kötü olarak mahkum ederiz. Ama hangimiz iyi-kötü, ahlaklı-ahlaksız, mert-kalleş düalite kavramlarını üzerinde derinlemesine düşünürüz?

İyi nedir? Ahlaklı olan nedir? Evrensel, herkes için geçerliliğe sahip ahlak kurallarının varlığından söz edebilir miyiz? Yoksa bu kavramlar kişiden kişiye değişiyor mu? Hangimiz bu sorunlarla derinliğine uğraşırız? Aslında hepimiz bu sorunlarla karşı karşıyayız. Ama bilimsel sistemli bir şekilde değil, gelişigüzel yanlış ve doğruluğu tartışmaya açık, çevremizin değer yargıları ile koşullanmış olarak bu sorunları ele alır, değerlendiririz.

O halde bu ön yargılardan, stereotiplerden (kalıp yargı) arınmış bir şekilde, Evrenin içeriğini, esasını arayarak gerçek bilgiye nasıl ulaşacağız? İç dünyamızı nasıl temizleyeceğiz?, davranışlarımızı nasıl iyiye evireceğiz?, nasıl ahlaklı olacağız?

Sadece kuru soyut bilgi bize yeter mi? Davranışlarımızı kontrol etmeyi, akıllıca hareket etmeyi, aşırılıktan kaçınmayı, kendine egemen olmayı, zor durumlarda mücadele etmeyi nasıl başarabiliriz? Yaşamın anlamını bularak, bu anlama uygun biçimde nasıl yaşayabiliriz? Bilgi edinmeyi, aynı zamanda doğru davranmayı, ahlaklı yaşamayı nasıl başarabiliriz?

Evet, tüm bunlar için gerekli olan şey yeterli miktarda felsefe öğrenmektir.

Felsefenin amacı sağlam bilgiler elde etme çabası kadar doğru, ahlaklı ve mutlu olma çabasını da içerir. İnsanın bilme ihtiyacı, tinsel yaşamın, zihni yaratılışın doğal bir sonucu olduğunu biliyoruz. Her insan felsefe yapar ve biraz da filozoftur. İnsanın gerçeği bilme çabası için bilim gerekir, bilimde felsefeye hizmet eder.

Kesin bilgiye ya da salt gerçeğe ulaştığını sanan kişi filozof değildir. Yani “Benim inandığım, bildiğim doğrular gerçeği tanımlar, benim dediğim, doğrudur.” diyen kimse filozof olamaz. Bırakın filozofluğu, bu kişiler cahil, fanatik, acımasız, saplantılı kafalı, epistomolojisi bozuk, at gözlüğü ile dünyaya ve evrene bakan zavallılardır. Ama hiçbir şeyin de bilinemeyeceğini düşünerek koyu bir kuşkuculuğa düşen kişiyi de filozof olarak tanımlamak olanaksızdır.

Filozof, tüm bilgileri eleştirir; yani bilgiyi önce kuşku ile ele alır ve tartışır. Daha sonra kanıtlama işlemine girişir. Ancak ondan sonradır ki o bilgi gerçeği tanımlar. Buradaki kuşku, salt bir kuşku değil bilimsel, metodik bir kuşkudur.

Özetlersek eğer; ne fanatik, ne de kuşkucu, bilinmezci insan filozoftur.

Çevremizde yaşanan olayların nedenini araştırmak, ön yargılardan, stereotiplerden arınmak, kör inanç ve tutkulardan uzaklaşmak, alışkanlıkları yenebilmek, her şeyi eleştirip, sorgulamak irdelemek (ukalaca değil alçak gönüllü samimi bir tavırla) insan olmanın en temel özelliğidir.Nasıl filozof olunur meselesi ile ilgili ilk gerekli şeyin insanın düşünmesi için gerekli olan boş zamanının olması gerektiği, aylak olma hakkına sahip olmasıdır.

İsmi felsefe ile özdeşlemiş Sokrates’ten bildiğimiz üzere filozof olmak istiyorsanız sorular sormaktan geri durmayın ve kendinize zaman ayırıp, günlük yaşamı, dünyayı, genel kabulleri, doğruları ve yanlışları, iyileri ve kötüleri düşünün önerilerini dikkate almalıyız. Bunları yaptıktan bir süre sonra zihninizde beliren, dilinize yansıyan özlü sözleriniz ile etrafınızın ilgisini çekebilirsiniz. Kim bilir belki de 21. Yüzyıl filozofu sizsiniz. Filozof olmak insan olmak demek olduğuna göre;

Gelin hep beraber filozof olmayı deneyelim ne dersiniz?

Nizamettin BİBER

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok güzel bir yazı gerçekten, tek bir konu, hayat kolay olmalı, bu kadar hassasiyet zorlaştırır diye endişe ediyorum. 19 Ağustos Cuma günü ben, Kadri Kanpak, Rıza Üsküdarlı buluşmayı düşünüyoruz size uygun yer ve zaman olarak fikrinizi almak istiyorum.

Kerim Korkut 
 14.08.2016 17:11
Cevap :
Endişeye gerek yok, hayat kolay olacak diye yozlaşıp, dejenere olup, çürüyemeyiz. Erdemli olmak zorundayız, erdemde bilgi ile olur ve erdemsiz hiç bir şeyde insani değildir. Nazik davetiniz için teşekkür ederim. Bu ara oldukça yoğunum kafam da karışık uygun olan ilk zamanda size haber vereceğim, hoşça kalın.  15.08.2016 11:26
 

Sokrates, içerisinde bulunduğumuz yıllarda ve ülkemizde yaşıyor olsaydı asla bir filozof olarak anılamazdı gelecekte Nizamettin Bey. Milyonlarca soru sorardı kendisine de sağlıklı bir cevaba ulaşabilir miydi emin değilim inanın. Bu karmaşa içerisinde muhtemelen bir divane olarak ayrılırdı aramızdan. Allah aklımıza mukayyet olsun diyelim bari...Yazınız ise çok güzeldi...Selamlar, mutlu kalın.

Ayşegül HAYVAR 
 14.08.2016 10:58
Cevap :
Sanırım Ülkemiz ve Ülkemizde yaşananlar sizin de ifade ettiğiniz gibi Sokratesin bile aklını karıştıracaktı, dolayısı ile deli divane veya sıradan biri olarak tarihin derinliklerinde yerini alabilirdi. Salt bu koşullarda değil her zaman aklımız en değerli varlığımız, onu hassasiyetle korumalıyız Ayşegül hanım, yazıma gösterdiğiniz ilgiye ve övgüye çok teşekkür ederim, selam ve saygıları sunarım, esen kalın.  15.08.2016 13:01
 

İnsan düşünüp sorguladıkça ve cevapları buldukça kendi gerçeğinin felsefesine ulaşabilir;her şey o ana bilimin içinde duruyor öyle saklıca...Anlamlı ve oldukça düşündürücüydü yazınız!Elinize sağlık Nizamettin bey kardeş.Selam ve saygılrımla.

Abbas Oğuz 
 14.08.2016 8:17
Cevap :
Zira felsefe de Yunanca seviyorum, peşinden koşuyorum, arıyorum anlamına gelen "phileo" ve bilgi, bilgelik anlamına gelen "sophia" sözcüklerinden türeyen terimdir. Bilgiyi, gerçeği arama metodolojisi olarak felsefeye eğilen ve onunla ilgilenen her kişi filozoftur. ilginize ve yorumunuza teşekkür Abbas bey kardeş, benden de selam ve saygılar.  14.08.2016 10:21
 

Kıymetli Nizamettin Biber; Aslında dünyaya gelmemizin gayelerinden biri de insan olmaktır.İnsanlığın bütün vasıflarına haiz olmak her kese nasip olmuyor.Sizin Kütüphanenizden haberim var ve görmeyi de arzuluyordum. Kütüphanedeki bu önemli ve yararlı bilgileri insanlarla paylaşmak da insanlığın vasıflarından biridir.Bu önemli ve yararlı yazınızın yazılması gerekliydi.Sizde yazıp bizlerle paylaştınız.Saygılar sunuyorum.Hep sağlığınızı, daima mutluluğunuzu diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 13.08.2016 19:08
Cevap :
Sevgili Mehmet abim, insan olmak, insan olmayı başarabilmek sanırım ilk amaç ve ön koşul olmalı, tabii bu zor bir uğraşı çaba ve uğraşı gerekiyor. Bilgiyi, sevgiyi ve acıları paylaşmak hümanizmin olmazsa olmazlarıdır. Yararlı olabileceğine atıfta bulunduğunuz yazıma yönelik ilgine ve övgüne teşekkür ederim, selam ve saygılar sunuyor, esenlikle diliyorum bende.  13.08.2016 22:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 881
Toplam yorum
: 3742
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 2536
Kayıt tarihi
: 06.06.12
 
 

Yeni dünya düzensizliğinde insan olmaya çalışan ve okuyarak ne kadar cahil olduğunu gören, olayla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster