Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ağustos '20

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
31
 

Filyos'da Bir Görüşme

Filyos'da tatildeydim. Facebook sayfa arkadaşım Gerçek Ülker de tatildeymiş. Ben Filyosla ilgili bir yorum yapmıştım. Bu yorumum üzerine Gerçek Ülker benden görüşme talebinde bulundu. Gerçek Ülker son belediye başkanlığı seçimlerinde Filyos'da CHP adaıyıdı. Az farkla seçimleri kaybetti. Kendisi avukat olup 39 yaşındadır. Ankara'da serbest avukatkık yapmaktadır. Filyos Cumayanı mahallesindendir. Babası enekli yüksek yargıçtır. Ankara'da oturur. Görüşme saatini 16.00 olarak belirledik. Denizden çıktım, giyindim, Günbatımı balık lokantasına gitmeye başladım. Kendisini fiziken tanımıyordum. Seçim konuşmalarında videoda gördüm. Lokantanın kapalı bölümüne doğru yürürken kapıdan Gerçek Ülker çıktı, benikarşıladı, benden erken gelmiş. Bir masada iki arkadaşı oturuyor, boşmasaya yöneldim, teke tek görüşmeydi programımız.

Sohbetimiz başladı. Sordum kendisine beni tanıyor musun diye. Facebook'tan tanıyorum dedi. Ne görev yaptığımı bilmiyormuş. Ben maliyeden emekliyim dedim.Lokantaların yakınında bulunan oto park yeri hakkında konuşmaya başladı. Ben kendisine, o otoparkı yazmadım, çimenli ağaçlı oto park yerinden bahsettim dedim. Bir yanlış anlaşılma olmuş dedi. Biralar da geldi.Bahse konu oto park yerinin mülkiyetinin kendi ailesine ait olduğunu, hisseli olduğunu, dava açtıklarını, henüz davanın sonuçlanmadığını söyledi. Bize orayı ücretli oto park işletmemize izin vermiyorlar dedi. Filyos belediyesi hisseli boş arsayı kaldırım taşlarıyla döşemiş, arabalar park yapıyorlar, ücretsiz,halka açık.

Gerçek hızlı konuşuyor, bir cümle bitmeden ikinci cümleye başlıyor, ne demek istediğini net anlayamıyorum. Kendisine de söyledim, hızlı çabuk konuşuyorsun diye.Avukatlık mesleğinden bahsetti, bazı gazete köşe yazarlarının avukatlığını yapıyormuş.

Gerçek Ülker'in Filyos belediyesi ile yer davaları, sorunları var, Kendisine sordum,Ankara'da avukatlık yaparken Filyos gibi küçük bir beldede niye başkan olmak istedin diye. Cevap vermedi, ya da cevap vermek istemedi.

Bu Gerçek ismi nasıl verdiler dedim.Anlattı ama tam anlayamadım. Babası adını koymuş. Babasına karşı aşırı bağlılığı ve hayranlığı var. Haliyle hukukçuluk baba mesleği. Konu vergi sistemine geldi. Babası da Yargıtay'da veri ile ilgili davalara bakıyormuş. Babası Cumhuriyet Savcısı olarak başlamıştı göreve. Ben de görevim gereği Türk Vergi Sisteminde otoriteyimdir dedim.Pek ciddiye almadı, babasının mevzuat bilgisini övdü.Vergi mevzuatı çok geniş bir mevzuattır. Ezberden hiç kimse her konuyu bilemez. Ancak araştırılması gereken bir vergi konusunu en kısa sürede bulabilmektir önemli olan. Bunu da herkes bulamaz. Bizim mesleğimiz gereği en detaya bile ulaşabiliriz.

Gerçek yazlık spor bir kıyafet giymişti. Basketbolculara benziyordu. Uzun boylu, sportmen bir vücudu vardı.Şehirde doğmuş, büyümüştü. Babasının izin hallerinde Cumayanı'na gelmiştir tabi. Ben yıllardırizinlerimi Filyos'da geçiririm. Gerçek Ülker'i hiç görmedim. Seçimde rakibiAK partiliydi.3.dönem seçime giriyordu ve kazandı.Küçük beldelerde siyaset daha çok çevre, tanısık eş dost ön plana çıkar.

Seçimden önce diksiyon ve hitabet dersi almalıydı. Bana hazırlıksız gibi geldi.Filyos'da son yıllarda müteahhitler yoğun faaliyette bulunmaya başladılar. Rant her şeyden önce geliyor. Vatandaş da  . Filyos'un bir tane güzel bir parkı vardı,ağaçlar,yeşillikler içinde. Parkın tam ortasına belediye idare binası yapılmış, yazık etmişler Filyos'a.Ankara'da oturup Filyos'da seçime girmek de dez avantajıydı.

Gerçek Ülker konuşmayı çok seviyor. Hep kendisinin konuşmasını istiyor. Karşısındakinin fikrini pek önemsemiyor. Kendi fikir ve düşüncesinden emin görünüyor. Bu tip insanlarla bir fikir tartışması yapmak zordur.Bir ara benim kurmuş olduğum konut yapı kooperatifinde yaşadığım hukuki sıkıntıyı anlatmaya başlayacaktım. Sözümü kesti başka bir konuda konuşmaya başladı. İlk tanışmamız nedeniyle bir şey söylemedim. Ben ondan 25 yaş büyük bir insanım. Olsun önemli değil.Yine de güzel bir sohbet oldu, tanışmış olduk. Sosyal demokrat Atatürkçü olması yeterli benim için zaten.

Hem sohbet ediyor hem de ağır ağır biramı yudumluyordum. Biram bitti, bir müddet daha sohbet ettik. Ben kendim söyleyebilirdim biramı ama söylemedim. Gerçek de teklifte bulunmayınca teşekkür edip görüşmemiz sona erdi. Kendi arkadaşim da az ilerdekimasada bira içiyordu.Yanına gittim, hemen biramı söyledi.

Gerçek Ülker ile hem tanışmış olduk, hem de bir saat sohbet ettik. Yolu açık olsun, genç daha, fizik mükemmel, Zonguldak Milletvekili olarak meclis kürsüsüne yakışır doğrusu. Şoförler gidiyor da hukukçu niye gitmesin.

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 452
Toplam yorum
: 336
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 221
Kayıt tarihi
: 15.03.11
 
 

A.İ.T.İ.A Yönetim Bilimleri Fakültesini bitirdim. Kütüphaneci ve Maliyeciyim. Emekli oldum. İlgi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster