Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Eylül '14

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
393
 

Filyos'ta bir gün

Filyos'ta bir gün
 

köyde boş evimiz


Bir süredir blog yazmıyorum, nedenlerine girmeyeceğim ama yazma heyecanımı yitirdim diyebilirim. Pek çok konu oluştu aslında.

30 Ağustos'ta bir arkadaşımın oğlunun düğünü için Filyos'a gittim. Filyos Batı Karadeniz sahilinde doğal güzelliklere sahip, deniziyle uzun kumsalıyla şirin bir beldemiz. En son ne zaman gittim hatırlayamıyorum. Düğün salonunun yanına çimenlerin üzerine çay bahçeleri yapılmış. Daha doğrusu çimenlerin üzerine plastik masa sandalye atılmış, her çay bahçesinin başında derme çatma çay pişirme yerleri yapılmış, açık büfe gibi. Nasıl olur bu devirde böyle ilkellik diye hüzünlendim. Çay bardakları yıkanma şekli hijyen değil. Zemin ise düz değil, küçük toprak tepeleri var.

Okuduğum orta okulun bahçesine yeni küçük bir okul yapılmış. Okulun arkasındaki sıra sıra kavlan ağaçlarını yerden birbuçuk metre mesafeden kesmişler, küçük filiz vermiş ama kaç yıl sonra büyürler kim bilir. O kavlan ağaçlarından birini ben dikmiştim, büyük ağaç olmuşlardı. Üzüldüm doğrusu.

Düğün arasında arkadaşlar beni bira içmeye götürdü. Birahane de mahalle arasında yine ilkel denilebilecek bir yer. Bir bira içtikten sonra başımıza alkol sınırını aşmış bir adam geldi,bir şeyler anlatmaya başladı, rahatsız oldum bir bahaneyle kalktım.

Facebook'ta 'Filyos'u Sevenler' grubuna üyeydim. Çay bahçesinin hijyen olmadığını belirterek eleştirdim. İki bayan bana hak verdiler, diğer yorumlara hayretler içinde kaldım. Yorumlardan birkaç örnek vereyim:'Biz rahatız,sen de rahat ol','Beğenmeyen gelmesin' 'Bizim imkanımız bu kadar, sen maliyeciymişsin, sen yaptır', 'Orada kaç işçi çalışıyor, ekmekleriyle oynama','Öküz altında buzağı arama'.Ben de gönderimi sildim. Hayretler içinde kaldım.

Zonguldak'tan Filyos'a trenle gittim. Filyos'ta trenden indiğimde caddeye kadar demiryollarına dökülen taşların üzerinde zorlukla yürüdüm, bu insanlara bu çile reva mı diye düşündüm. Durumu BİMER'e internetten bildirdim. Bayan yolcular topuklu ayakkabılarla yürümekte daha fazla güçlük çekerler. Bakalım netice ne olacak.

Daha sonra öğrendim ki Belediye başkanı bu çay bahçelerini yandaşlarına dağıtmış. Umarım Filyos daha modern bir çay bahçesine kavuşur.

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 470
Toplam yorum
: 339
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 216
Kayıt tarihi
: 15.03.11
 
 

A.İ.T.İ.A Yönetim Bilimleri Fakültesini bitirdim. Kütüphaneci ve Maliyeciyim. Emekli oldum. İlgi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster