Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Şubat '18

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
288
 

Filyosta Ücretsiz Kültür Hizmeti Veriliyor

Filyosta Ücretsiz Kültür Hizmeti Veriliyor
 

Filyos Batı Karadenizde bir sahil beldesi. Akçakoca ve Amasra turizm sektöründe tanındığı halde Filyos daha keşfedilmeyi bekliyor. Sahili yaklaşık iki kilometre uzunluğunda, kumsalı da aynı uzunlukta. Denizi temiz. Yeni 450 yataklı otel inşaatı devam ediyor. Pansiyonculuk ise emekleme aşamasında. Genelde çevre yerleşim birimlerinden günü birlik denize girmeye geliyorlar. Yeni konutlara da yerleşmek amacıyla emekliler sahip olmuşlar. Filyos bir emekli beldesi olmuş.

Filyos'un nüfusu beş bin civarında. Ara ara giderim memleketim olduğundan. Dikkatimi çeken kahvehane sayısının fazla olması. Erkekler buralarda vakit geçiriyorlar. Son gittiğimde içerisinde kitaplıklar olan bir yer gördüm. Binanın rahmetli Kadir hocanın olduğunu biliyordum. İlgimi çekti, içeri girdim,selam verdim,uzaktan tanıdığım, bizden sonraki dönemlerden emekli öğretmen Hürriyet Yıldız beni karşıladı. Odaya göz attım, duvardan duvara kitaplar yerleştirilmiş, konularına göre ayrılmış, dört adet darbuka, saz ve bağlama gördüm.Yazı tahtası vardı, tahtada nota işaretleri yazılıydı.

Hürriyet Yıldız ile sohbete başladık. Beni tanıdığını söyledi. Emekli olduktan sonra üst kattaki babadan kalan dairelerine gelmişler.Annesi de yanlarında imiş.Kütüphanedeki kitapları isteyene ücretsiz verdiklerini söyledi. Odaya iki lise öğrencisi kız girdi. Ödünç aldıkları kitapları iade etmeye gelmişler. Büyük bir defteri açtı,notunu kaydetti. Kitapları yapılan bağışlarla sağladıklarını söyledi. Takriben beş binin üzerinde kitap vardı. Müzik dersi verdiğini, müzik bilgisini babasından öğrendiğini söyledi.Zonguldak ve Çaycuma'ya tiyatro geldiğinde bilet siparişi verdiğini, grup olarak tiyatroya gittiklerini anlattı. Tiyatro biletlerini önce kendisinin aldığını, sonra bunları sattığını anlattı. Satamadıkların ne oluyor diye sorduğumda, cepten gidiyor dedi. Hayretle dinlemekteydim. Kendisinin paraya ihtiyacı olmadığını,eşinin de  emekli olduğunu söyledi.

Filyos gibi küçük bir beldede böyle karşılıksız kültür hizmetini takdirle karşıladım. Babası Kadir Yıldız da ortaokuldan öğretmenimdi. Böyle babanın böyle oğlu olur dedim kendi kendime.

Yemek yemek nasıl bir ihtiyaç ise kitap okumak da kültürel gıda için ihtiyaçtır. O kadar zamanlarımız heba oluyor ki, keşke bir kitap okuma alışkanlığı edinebilsek. İki arkadaşıma okuduğum kitaplardan on adet seçtim, Filyos'a gittiğimdeokusunlar diye verdim. Tekrar gittiğimde kitapları okudunuz mu diye sorduğumda, vakit bulamadık dediler. İkisi de emekli.

Filyos'a verdiği bu kültür hizmetinden dolayı Hürriyet Yıldız hocamı tebrik ve takdir ediyorum. Kullandığı yeri dükkan olarak kiraya verebilirdi. Harikasın Hürriyet Yıldız.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 491
Toplam yorum
: 350
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 214
Kayıt tarihi
: 15.03.11
 
 

A.İ.T.İ.A Yönetim Bilimleri Fakültesini bitirdim. Kütüphaneci ve Maliyeciyim. Emekli oldum. İlgi al..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster