Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Efsane FB 1907 Baterist Metin

http://blog.milliyet.com.tr/efsanefb1907

02 Mayıs '08

 
Kategori
Ekolojik Yaşam
Okunma Sayısı
1418
 

Finali Hazin Bir Öykü

Finali Hazin Bir Öykü
 


İnsanoğlu belli bir yere yerleşmeye başladığı zamanlar etinden, sütünden ve gücünden faydalanmak amacıyle bazı hayvanları da evcilleştirmişti. Bundan 8 - 10 bin yıl evvelki bu dönemde, Asya' nın Akdeniz' e yakın bir bölgesinde büyük bir aşama yapmıştı. Ne yazık ki dünya, o zaman hatırı sayılır bir tehlikeyle karşı karşıya kalmıştı.

Çünkü, çobanlığa başlayan insanoğlu aynı zamanda çiftçilik de yapmaya başlamıştır. Lâkin toprağı işleme yöntemi uzun zaman çok ilkel kalmıştır... Önce ormanın bir kısmı yakılmakta ve ekim işlemi geriye kalan çotukların arasında yapılmaktaydı. Zaten başka türlü yapmaya da olanak yoktu. Zira o zamanlar yeryüzünde ormanlar her tarafı kaplamaktaydı. Üstelik denemeler neticesinde, küllerin toprağı verimli kıldığı anlaşılmıştı.

Fakat birkaç defa ürün verdikten sonra toprağın verimi azalır, sonunda biter. Ayrıca ağaçların koruyucu etkisinden de yoksun kalan hümüs tabakası yağmurlar yüzünden kısa sürede yok olur. O zaman insanoğlu, ne yazık ki ormanın başka bir bölümünü yakar. Ama yağmurlar, tarlaları aşındırmaktan geri kalmaz. İnsan toplulukları günden güne kalabalıklaştığından, giderek daha fazla orman yakılmaya başlanır.

Sıcak ülkelerde, yerin üzerinde, kalın bir bitkisel toprak tabakası yoktur. Bu sebeple oralarda büyük ağaçlar yakılıp yıkıldı mı, zaten o bölgelerde, özellikle çok şiddetli yağan yağmurlar, toprağın asıl bereketli olan o ince tabakasını kısa zamanda alıp götürür.

Daha kötüsü; orman yangınlarında bazen ateş insanların amaçladıklarından daha geniş bir alana yayılır. Ekim alanı olarak kullanılmayacak çalılıkları da kül eder, hatta daha da kötü olaylar cereyan eder. Birkaç defa yandıkları için bu çalılıkların yerinde artık yangına dayanıklı, en sert otlar bitmeye başlar. Bunun akabinde, hayvan sürüleri yenebilecek yumuşak hiçbir şey bulamazlar.

Sıcak ülkeler başka bir felâketle daha karşı karşıyadır... Buralarda toprak çıplak kaldığı takdirde birkaç sene sonra sertleşir, demir oksidi yüzünden kırmızı bir renge bürünür. Bu topraklarda hiçbir şey ekilemediği gibi yere saban demiri bile işlemez. Kuzey Afrika ve buna benzer bölgelerde hüküm süren kuraklığın ve toprak verimsizliğinin sebebi büyük bir ihtimâlle birbiri ardından gelen felâketlerdir. Ancak ormanlar, herhalde çok eskiden yok edilmiş olmalı ki, bugün kimse onları hatırlamıyor. Şimdiyse bu bölgelerde toprağın son gücünü tüketenler, hayvan sürüleridir.

Günümüzde birçok ülkede, bilhassa da yurdumuzda, insanların bilerek ve isteyerek orman yangını çıkarttığı görülmektedir. Bunun iyi bir örneği de Madagaskar Adası' dır. Oradaki insanlar bin yıldan daha az bir süreden beri adanın ortalarında oturmaktadır. Adanın batısındaki ormanlar birkaç yüzyılda tamamıyle ortadan kaybolduğu gibi, geri kalan bölgelerdeki orman kalıntıları da sırası geldikçe kül olup gitmektedir.

Bitkiler için gerekli koşullar ne kadar elverişli olursa, yeryüzünde her şey o kadar daha yolunda gider. Eğer bunun aksi olursa, yeryüzünde de yaşam git gide kötüleşir ve sevimli bir keçi ile başlayan öykünün devamı daha da kötüleşecektir.

Bir bölgede ormanlar azaldıkça topraktaki nem de azalacak, gökyüzünde bulut kalmayacak ve daha az bereket yağmurları yağacaktır! Maalesef böyle hazin bir öykünün finalinde de karşılaşacağımız ÇÖL olacaktır.

YEŞİLİMİZ SOLMASIN, DÜNYAMIZ ÇÖL OLMASIN!.. Saygılarımla...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Her yaz biraz daha susuz kalmaya başladık bile, yavaş yavaş çölleşiyoruz. Sevgilerimle.

Baterist Kızı Melisa 
 02.05.2008 17:48
Cevap :
Ormansız bir dünya tabii ki çöl olmaya mahkum olacaktır... Teşekkürler, sevgiler...  02.05.2008 23:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1907
Toplam yorum
: 4304
Toplam mesaj
: 437
Ort. okunma sayısı
: 3352
Kayıt tarihi
: 28.07.07
 
 

03 Şubat 1967 İstanbul doğumlu, romantik bir müzisyenim işte... Müzik, bateri, spor, Fenerbahçe, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster