Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Kasım '09

 
Kategori
Tarım / Hayvancılık
Okunma Sayısı
2492
 

Fındık fiyatı neden düşüyor?

Fındık fiyatı neden düşüyor?
 

FINDIK DÜŞÜYOR NEDEN?


SERBEST PİYASADA, UZMANLAR VE ÜRETİCİLER FINDIĞIN YÜKSELECEĞİNİ BEKLERKEN ŞİMDİ DÜŞÜYOR NEDEN?

Bu yıl fındık rekoltesi oldukça düşük olduğundan fındık fiyatlarının birkaç misli yükseleceği konusunda hemfikir olan uzmanlar bu gün şoke olmuşlar.

Bırakın yükselmesini fiyat bir miktar geriye geldi. Kısa bir süre önce yerinde sayan fındık, halen bir aşağı bir yukarı oynayıp duruyor. Bugün 4 bin civarında olan fındığın, uzmanların görüşüne göre 7 bin civarında olacağı düşüncesi vardı. Fakat bu gün bu düşüşe hala akıl erdirilemiyor. Neden dersiniz acaba?

Bilindiği üzere geçen aylarda Samsun’da TMO’nun bir fındık deposu yanmıştı. Tabii biz üreticilerin de bunu yediğini sanıyorlar. TMO’nun deposunu boşalttılar ve sonra da yaktılar. Bu işten kârlı çıkanlar kim ise artık?

Nasıl olduysa piyasa o sıralar durulmuştu ve biz bu olayı duyduk. Az değil 2000 ton fındık. Piyasayı frenlemeye yeterdi ve de oldu. Şimdi ise fındık yine yaklaşık 4 kuruş geriledi. Kim bilir hangi TMO’nun deposu boşaltılıyor. Yakında duyarız.

Denetlesinler mi diyorsunuz? Kim? Devlet mi denetleyecek? Nasıl? Sonuçta bu bir yangın. Bir rapor, işi bitirir. Sermaye su taşkınına benzer, önünde durulmaz; arkasına geçmek lazım. Adam para için babasını öldürüyor!

SERBEST PİYASADA YÜKSELMESİ GEREKEN FINDIK BU GÜN NEDEN DÜŞÜŞE GEÇTİ?

Depoyu gizlice boşaltıp sonra da yangın süsü veriliyorlar ve halk da bunu yutuyor. Delilim var mı? Delilim yok ama aklım var! Hep söylerim “gözünüzün her gördüğüne ve kulağınızın her işittiğine değil, aklınıza inanın”. Ekonomide, arz-talep dengesine göre fındığın yükselmesi gerekirdi; ama maalesef yükselmiyor, düşüyor. Nasıl oluyor bu? Bu demektir ki tüccara bir yerlerden fındık sızıyor. Fiskobirlik’te fındık yok, üreticide çok az, ee TMO ‘da piyasaya fındık sürmeyeceğini kesin ifade etmiş. Peki, nereden bu piyasaya fındık giriyor?

Fiskobirlik sahipsiz kalmış. Bu durumda üretici de sahipsiz. Milli ürün olarak ilan edilen fındığın sahibi yok artık. Milletvekilleri seçime kadar rahattırlar. Ama bu millete de bu müstahaktır. Kendine sahip çıkmayana başkası sahip çıkmaz. Fındık üreticisi fındığın ağacına baka baka kafası da odunlaşmış.

Bir üretici olarak, devleti şu anda TMO’nun bütün depolarını basın önünde kontrol etmeye çağırıyorum. Hem de acilen.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

FİSKABİRLİK ACİLEN DEVREYE GİRİP PEŞİN FİYATLA FINDIK ALIMI YAPMALIDIR. PARAYI BULSUN… BU GÜNKÜ İKTİDARIN ADAMI, NASIL BULACAĞINI BİLMEYEN DE ORARA OTURMASIN VE OTURTULMASIN. ONU ORAYA OTURTANLAR DÜŞÜNSÜN…

FİKİRCİ 
 16.11.2009 16:20
 

450-500.000 ton fındık üretilen piyasada 2000 ton fındığın fiyatını düşüreceğini düşünmek hayali bir fikir bence. 200-240.000 ton iç fındık ihraç edileceğini düşünürsek rekolte piyasanın talp edeceğinden çok eksik değildir. 2006-2007 rekoltesinin geçen sezon piyasaya verildiğini düşünürsek, iç piyasa da buradan karşılanacak demektir. Dolayısıyla Arz ile talep yaklaşık olarak kafa kafayadır. Sezon başında Ferrero ve işbirlikçileri spekülasyon olacağını bildikleri için topladıkları fındığı piyasaya pompalayarak fiyat yükselişinin gazını kesti. Fiyatın 4.6 tl den sonra kırdılar. Spekülasyon yapanların içine korku serpildi. Ve herkes satıcı posizyonuna geçti. Buna ilave olarak TMO yılbaşına kadar piyasaya fındık vermeyeceğiz dedi. Gerkes bunu demek ki yılbaşından sonra piyasaya fındık verilecek olarak algıladı. bU durumda fındık fiyatının yükselmeye devam etme şansı bitti. Bana göre fındık 5.0 tl yi geçmeyecekti. 8-10 olacak diyenlerin gönlü öyle istiyordu. Sevgiler

Ayhan ÖZTÜRK 
 13.11.2009 14:01
Cevap :
Evet, bunlar da fındığın yükselişini frenleyebilecek etkenlerdir. Ancak feroo dediğin ne kadar fındık sürdü ki piyasa fren görevi yapabildi? 2000 ton az bir meblağ değildir. Bir 2000 daha başka bir yerlerden boşaltılabilir. Yorumunuz için teşekkür ederim. Selamlar.  13.11.2009 16:45
 

Fındığın yerlerde süründürmek bu hükümete nasip oldu!! TMO el altından tücaarlara fındık verdiği aşikar... Yoksa şu an fındık altın çağını yaşıyor olacaktı! Yine birilerinin cebine aç gözlülüğüne kurban gitti Fındık üreticisi! Artık isyan etsekte para etmiyor.

yekruseha 
 12.11.2009 6:58
Cevap :
yorumunuza teşekkür ederim... selamlar.  13.11.2009 22:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 356
Toplam yorum
: 404
Toplam mesaj
: 47
Ort. okunma sayısı
: 884
Kayıt tarihi
: 03.09.08
 
 

Ne elimde garantim var ikinci bir soluğu almaya Ne aklım erer dünyayı yıkıp da yeniden yapma..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster