Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger

http://blog.milliyet.com.tr/diyetisyen_ipek

26 Nisan '08

 
Kategori
Beslenme / Diyet
Okunma Sayısı
4216
 

Fındık sadece bireyleri değil, ülkemizi de besliyor

Fındık sadece bireyleri değil, ülkemizi de besliyor
 

Fındık


Türkiye ve fındık açısından sevindirici verilere rastladım; hem bu verileri sizlerle paylaşma isteği duydum; hem de bir Diyetisyen gözüyle fındık üzerinde durmak istedim.

Türkiye 2007’de 107 ülkeye fındık ihraç etti

Öncelikle “sevindirici veriler” diye bahsettiğim: Dünya fındık üretimi ve ihracatının % 75'inin Türkiye’nin elinde olduğu ve 2007 yılında 107 ülkeye fındık ihraç ettiğimizin haberi idi. Fındık üretiminde bu kadar gelişmiş olmamız gerçekten çok heyecanlandırıcı.

Fındık uzunca zamandır reklamlarıyla gündemde

Fındık uzun zamandır gündemde tutulmaya çalışılıyor; iyi de yapılıyor. Televizyonlarda dikkat çekici sloganlarıyla sunulan fındık reklâmlarını hepimiz defalarca kez seyretmişizdir. Fındığın sağlık üzerindeki etkilerini benimseten bu sloganlar pek çoğumuzun kafalarına kazındı. “Her gün 1 avuç fındık iyi gelir yersen.” , “Aganigi-naganigi” gibi.

Esprili sloganlarıyla fındık reklamları fındık tüketimini etkilemiş

Yapılan bu reklamların fındık tüketimine olan etkilerinin rakamsal verilerini görmek güzel olurdu diye düşünüyordum ki; fındık tanıtım grubunun web sayfasında bilgiyi edindim. Bu reklamlar, Türkiye’de fındık tüketiminin %30 oranında artmasına sebep olmuş.

Fındık tanıtımı yurtiçi ve yurtdışında tüm hızıyla devam ediyor

Fındıkla ilgili reklamlar, yazılar, afişler, ve çeşitli kampanyalar uzunca bir zamandır devam ediyor. Örneğin; dün Cumhuriyet gazetesinde “Yes Fındık no problem” sloganıyla Fındık Tanıtım Grubu ilanına rastladım; bugünlerde 4 ayrı filmden oluşan yeni fındık reklamları da yayınlanmaya başlamış. Bu reklamlarda sadece fındık değil; fındıklı besinler (çikolata, kek, pide, güllaç, sütlaç, baklava, vb.) de hedef alınmış. İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere duraklarda dahi fındık reklamları mevcut. Fındıkla ilgili faaliyetlere daha da pek çok yerde rastlamak pek mümkün. Fındık tanıtım grubu fındığımızı tanıtmak, Türk halkının fındık tüketimini arttırmak için çok iyi çalışıyor.

“Dünya Fındık Lezzetleri” adında bir kitap bile mevcut. Hem Türkçe, hem İngilizce baskısı olan bu kitap özellikle tanıtımlarda kullanılıyor imiş.

Fındık tanıtım grubunun faaliyetleri yurtiçinde olduğu kadar yurtdışında da hızla devam ediyor. Örneğin; bazı reklamlar, Türkçenin yanı sıra İngilizce, Almanca, Çince, Japonca ve İspanyolcaya çevrilerek yurtdışı tanıtım faaliyetlerinde de kullanılmış.

Fındık Tanıtım grubu (FTG)

Fındık tanıtım grubunun internet sitesini çok faydalı buldum; siz de mutlaka ziyaret etmelisiniz. Fındığın tarihi kullanım alanları, üretimi, çeşitleri hakkında, kısaca fındık ile ilgili her bilgiyi bulabileceğimiz bir kaynak. Türkiye’deki fındığın ihracatının tarihine ilişkin şu ibare beni şaşırttı: Türkiye’nin son 6 yüzyıldır fındık ihracatı yapıyor olması.

Fındıkla ilgili yapılmış bazı bilimsel makaler de mevcut. Değerli hocalarımız Prof.Dr.Perihan Arslan ve Doç.Dr.Seyit Mercanlıgil ‘in de içlerinde bulunduğu bir bilimsel kurul tarafından “Tekli Doymamış Yağ Asitlerinden Zengin Fındık İlaveli Diyetin Plazma Kolesterol ve Lipoproteinleri Üzerine Etkisi” konulu raporun özetine sitesinden ulaşabilirsiniz.

Projeler Tübitak MAM tarafından sürdürülmüş

"Fındıklarda Aflatoksin Oluşumuna Etki Eden Faktörlerin ve Önleyici Tedbirlerin Alınması" konusundaki proje, "Fındık ve Fındıklı Ürünlerin Raf Ömürlerinin Belirlenmesi ve Uzatılması Çalışmaları" projesi, “Aflatoksin Analizi İçin Fındık Örneklemesi” konusundaki projeLER FTG tarafından finanse edilerek Tübitak MAM tarafından yapılmış.

Şişli Belediyesi özel fındık araçları sağladı

Başta reklamlar olmak üzere yapılan fındık faaliyetlerinin etkisiyle birlikte fındık tüketimi artınca, sokaklardaki tezgahlarda da fındık satılmaya başlandı. Fındık satışı yapılan bu tezgahlar, sağlık için büyük tehdit oluşturuyor. Ama bir süredir sokaklarda Şişli Belediyesinin fındık satışı yapan araçları dikkatimi çekiyor. Bu araçlarda satılan fındıkların, belediye güvencesi altında temiz ve güvenli oluşu sebebiyle bu çalışma beni sevindirdi.

Fındık kafa karıştırıyor!

Fındık, gerçekten kafaları karıştıran bir besin. Hem yüksek miktarda enerji sağladığını biliyoruz. Hem de pek çok yerde her gün 1 avuç fındık yenmesi gerektiği söyleniyor veya duyuruluyor. Peki nedir bu iş? Fındık, başta kalp hastalıkları, tansiyon, kanser olmak üzere pek çok hastalık üzerinde olumlu etkiye sahip. Bu sonucu, yapılan çalışmalar da gösteriyor. Ama bunun yanında yüksek miktarda enerji(kalori) içermesi bakımından da dikkatli tüketilmesi gerek bir besin.

Fındığın besin değeri nedir?

Enerji: 100 gram fındık 640 kalori enerji verir. Fındık iyi bir enerji kaynağıdır.

Yağ: 100 gram fındık, 62, 4 gram yağ içerir. Toplam yağdan gelen enerjinin %91`ni tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri oluşturmaktadır. %77.7 ‘ini tekli doymamış yağlardan (oleik asit), %17’sini de çoklu doymamış yağlardan (%15 linoleik, %2 linolenik asit olmak üzere) oluşur.

Protein: 100 gram fındık, 12.6-19.6 gram protein içerir. Yani fındık zengin bir bitkisel protein kaynağıdır. Protein kalitesi de oldukça yüksektir (%66).

Karbonhidrat: 100 gram fındıkta 16.7 gram karbonhidrat bulunur.

Mineral: Fındık bitkisel kaynaklı besinler içinde en fazla demir içeren besindir.

100 gram fındık: 3.4-4.9 gram Demir, 337 mg. Fosfor, 704 mg. Potasyum, 2 mg. Sodyum, 209 mg. Kalsiyum içerir. Magnezyum açısından da iyi bir kaynaktır.

Vitamin: Fındık, E vitaminin çok iyi bir kaynağı olup günlük 25 gram fındık, günlük E vitamini gereksinmesinin %100`nu ve B6 vitamininin % 25`ni karşılar.

Posa: 100 gram fındık 3 gram posa içerir.

Fındığın diğer kuruyemişlerden farkı var mı?

Fındık, ceviz, badem gibi kuruyemişler arasından fındık, tekli doymamış yağ asitlerinden (MUFA) en zengin olanıdır.

Fındık Hastalıklarla ilişkisi

Yüksek miktarda MUFA içeren FINDIK, kan kolesterolü, LDL(Kötü huylu kolesterol), TG(Trigliserit) düzeylerini düşürmekte, HDL düzeyini ise yükseltmektedir. Bu da Koroner Kalp Damar Hastalıklarından korunmada.

Fındıkta yüksek miktarda bulunan E vitamini, fındığın kansere karşı koruyucu bir etmen olmasını sağlamıştır.

Tüketirken dikkat!

Fındığın enerji içeriği yüksek olduğundan gelişigüzel tüketilmemesi gerekir. Özellikle kilo vermek amaçlı beslenme programı uygulayan bireyler, fındık tüketirken dikkat etmeli, Diyetisyenlerinin önerdiği miktarlarda, beslenme programı dahilinde tüketim yapmalıdırlar.

Yeterli ve dengeli bir beslenme programı sağlanması halinde fındık da bu program dahilinde tüketilebilir.

Bir önemli nokta da; fındığın güvenilir yerlerden satın alınması gerektiğidir.

Diyetisyen İpek Ağaca

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 75
Toplam yorum
: 49
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 3468
Kayıt tarihi
: 10.09.07
 
 

Merhabaaalar ! Mesleğini çok ama çok seven bir Uzman Diyetisyenim. Hacettepe Üniversitesi 'Besl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster