Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ağustos '08

 
Kategori
Teknoloji
Okunma Sayısı
1536
 

Firefox’u neden övüp övüştürdüler?

Firefox’u neden övüp övüştürdüler?
 

Firefox’u neden övüp övüştürüyorlar?


İnternet’in ilk tarayıcısı İnternet Explorer’a yani Microsoft’a rakip olarak piyasaya çıkan Mozilla firmasının Firefox isimli tarayıcısını özellikle Türk medyası övüp övüştürüyor. Peki, neden?

Türklerde güçsüz olanı destekleme güdüsü vardır. Mozilla’nın güçsüz olduğunu biliyorduk. Ancak bütün teknoloji dergilerinde ve program indirmemizi sağlayan örnek sitelerde bu programın reklamlarına rastlıyoruz. Ancak garip olan, reklamı şirketin kendisi yapmıyor. Yok editörün seçimi, yok bunun seçimi, yok şunun seçimi diye bölümler oluşturdular. Çok güzel. Ama neden hep Firefox’u övüyorlar, bir tahmininiz var mı? Benim var ve sizlerle paylaşmak istedim…

Aslında tahmin etmeyip, direkt bildiklerimi söyleyeceğim…

Firefox, daha çocuk…
Az önce de belirttiğim gibi, Türklerde güçsüz olana sahip çıkma güdüsü var. Ve güçlü olan taşlanır. Avrupa’da ise tam tersi vardır. Güçlünün yanında olurlar. Ben bu ölçüde Microsoft’u haklı buluyorum. Tamam, Firefox’u da kullanmak durumundayım. Yayındığım web siteleri birçok tarayıcıda test etmem gerekiyor. Ama genel olarak İnternet Explorer 7’yi kullanırım. İleride de 8’i kullanacağım.

Firefox, güçlüye rakip çıktı.
Microsoft’un tabii ki rakipleri vardı. Mesela Opera. Ancak özellikle Türkiye’de onu rakip sayan yoktu. İnternet Explorer, piyasada tek sayılırdı. Ve bütün millet bir alternatif bulma çabası içerisindeydi. Derken, Firefox çıkageldi. Ve dengeler onun üzerinde kurulmaya başlandı. Medya haykırıyordu:’Denediniz mi, Microsoft’a rakip çıktı.’ Çıktı da ne oldu? Peki, Firefox daha mı iyi? Bakalım.

Firefox’un artıları, eksileri…
Artılarından başlayalım. Bir yazılımcı olarak söylüyorum, sitede yazılımsal bir hata varsa, bu yüzden site açılamıyorsa hataları gösteriyor. Görünümü gayet şık. O kadar. Daha ne bekliyorsun diyebilirsiniz. Eksilerine geçelim… Bazı sitelerin javascript uygulamalarını çalıştıramıyor. Bazen javascript uygulamalar çalışıyor bu sefer de başka kodları okumuyor. ‘Tamam, İnternet Explorer yıllardır gelişiyor. O da gelişecek.’ diye savunma yapılabilir mi? Hayır. Çünkü sen bu programı övüp övüştürmedin mi? Hani çok iyiydi. Hatta bir sitede şöyle başlık atılmış:’En iyi internet tarayıcıyı indirmek için tıkla’ Tamam iyi olabilir. Ancak en iyi değil. Daha internet Explorer 7’ye yaklaşamıyor, açık kaynak kodlu program bir de internet Explorer 8’e mi yaklaşacakmış! Kendinize gelin beyler…

‘Peki, daha hızlı diyorlar’
Tamamen psikolojik bir durum. Ve tedavisi zor. Hızlı falan değil. Normal internet hızınız neyse ondan yükseğini almanız mümkün değil. Zaten belirtilen internet hızımızın dahi tamamını kullanamıyorken, pat bir program. Ben daha hızlıyım diyen bir program. Bir de bu halk arasında yayılmış, buna acıyorum.
Sanırım İnternet Explorer’ı övüyor gibi oldum. Az önce de belirttiğim gibi Firefox’u da kullanıyorum. Ancak ‘varsayılan’ olarak değil.

Başka bir makalemde görüşmek dileğiyle…

Saygılar, sevgiler…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazılımdan aldığı telifler ile geçinen biri olmama rağmen açık kaynak kodunu gönülden destekliyorum. 1991 de linux'un ücretsiz dağıtılması ve bilgisayar sistemlerinde yavaş yavaş yerleşmesi sonucunda açık kaynak kodu da gelişmesini zirveye çıkardı. Bu gün artık işletim sistemleri, ofis programları ve en önemlisi otomasyon programları açık kodla yazılıyor. linux ve açık kodun en önemli etkisi büyük kartellerin yazılım fiyatları üzerindeki astronomik ücretlendirmelerini engellemesidir. 1993 yılında 256 kullanıcılı NT lisansı 100 bin $ civarındaydı. Bugün XP ile bunu yapabilirsin. 1990 yılında bir muhasebeci 25-30 bin $ yazılım (mali müşavir paketi) almak zorundaydı. Şimdi 600 YTL lik yazılımla işini çözüyor. Yada 2000 yılında bir fabrika yönetimi ERP/MRP-II kurmak 70-80 bin $'dan aşağı değildi. Şu anda 3-4 bin $. En önemlisi de bunu yapabilen onlarca firma var. İşte bunları sağlayan en önemli sebep rekabet. Mikrosoftun da piyasada tek olmaması bu yüzden önemli. Teşekkürler.

Murat SEVGİ 
 10.08.2008 15:12
Cevap :
Ben Microsoft tek kalsın demiyorum. Ama Microsoft'un rakiplerinin bu kadar övülerek göklere çıkarılmasına karşıyım. Saçma. Yorumunuz için teşekkürler...  10.08.2008 16:02
 

Tarayıcıların ilk çıktıkları günlerden bu yana (hatta daha da öncesinde) internetin içinde profesyonel olarak varım. Birincisi Microsoft bu tarayıcı işine epey sonra girdi. Yani ilk değil. Gopher'ı ayrı bir protokol olarak sayarsak. Tarayıcı pazarının ilk hakimi NetScape ti ve halen de unix kullanıcılarının gözdesidir. Mikrosoft o dönemde internet işinde yoktu. W95 ile birlikte ilk Explorerini geliştirdi ve hakim duruma geldi. İşte o yıllarda biz de tıpkı senin dediğin gibi: "NetScape'le mi yarışacakmış!" diyorduk. Gördüğün gibi Windows tabanlı sistemlerde NetScape adı unutuldu. MS Explorer iyi bir pazar elde etti. Bunda; işletim sistemi ile birlikte verilmesinin de büyük etkisi var. FireFox'a gelince bunu incelerken iyi makineların yanında 4-5 yıllık makineleri de göz önüne almak lazım. Vista ile birlikte gelen birçok özellik yavaş yavaş benimsenirken Firefox un bunu taklit etmesi güzel. Açık kodla ilgili sözlerine de epey bir gocundum. Bunu ayrıca belirtecem. :)

Murat SEVGİ 
 10.08.2008 14:57
Cevap :
Netscape'i hatırlıyorum. Bir dönem alternatif olarak görmüş ve denemiştim. Ancak ben İnternet Explorer için başta da öyle düşünmüyordum. Microsoft'un piyasaya sürdüğü bir yazılımdan söz ediyoruz. Microsoft o zamanlar kullanıcılar için bu kadar önem arz etmiyordu. Ancak yine de itibarlı bir şirketti. Firefox bu gidişle İnternet Explorer'dan çok da kullanılacak olabilir. Ancak haksız bir şekilde olacak bu. Yorumunuz için Teşekkürler...  10.08.2008 16:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 89
Toplam yorum
: 37
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 3120
Kayıt tarihi
: 10.11.07
 
 

Tesekkurler ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster