Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Mayıs '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
51
 

Fırka için siyaset!- Millet için siyaset!

Fırka için siyaset!- Millet için siyaset!
 

Özgün duruşuyla duran asıllar varken, gölgelerin kararlılığı olmaz. Çünkü, onu te’siriyle teslim alan güneş var!


Bir ülkeyi yönetenlerin batıl işlerine tahammül etmeye devam eden seçiciler, zulümlerin, adaletsizliklerin, yalanların, rüşvetlerin, iltimasların, fırkacı zihniyet ve siyasetin hem sermayesi hem de mimarı olurlar. Siyaset işiyle uğraşanların kendi fırkaları için siyaset yaptıklarının en önemli delili, söylemlerinde yalanların, icraatlarında iltimasın olmasıdır. İltimasiyatçılıkla yakın anlam ve ilişkisi bulunan popülist politikalar da bu konuda ki en belirgin göstergelerdendir. Millet için siyaset yapanlarda ise bu olumsuzlukların minimize olduğu veya tamamen yok olduğu görülür. Millet için siyaset yapanlar asla popülist politika yapmazlar. Çünkü bu tür politikalar milletin bekasını besleyen şeyler  değildir. Ancak fırkacıları kısmi bir toplum kesimi nazarında kısa bir süre için kurtarmak ve şık göstermek için yapılan şeyler sınıfındandırlar.

Sözlükte,  “halkçı” veya “halk yardakçılığı!” olarak tanımları bulunan ve  bize de Fransızca’dan geçmiş olan  “popülist” kelimesinin “halkçılık” gibi tüm toplum kesimlerine yönelik faziletli kavramlarla karıştırılır korkusuyla politikacılar tarafından  eleştirel bir politika ifadesi olarak kullanılması her ne kadar pek yaygın olmasa da, “popülist politika” denildiğinde…:

“ ya ülkenin belli bir yöresine ya da toplumun emekçi sınıfına veya orta direk diye tabir edilen halk kesimine veya köylüler, çiftçiler gibi belli bir sınıfına  hitap edilmesi, kullandıkları söylem ikilik, ayrılıkçılık ayrıcalık veya iltimas yaratma üzerine de olsa önemsenmemesi, oy hesabı adına ülkenin yakın veya uzak menfaatlerinin göz ardı edilmesi, büyük zararların veya çöküşlerin dikkate alınmaması ve bu olumsuzlukların gizlenmesi, ülke içinde veya dışında yapay düşmanlar türetilmesi gibi….”  politikacıların ve halkın çoğunluğu gözünde kötülük ifade eden Türkçeleşmiş kavram ve anlamları vardır.

Fırkacı zihniyet  ve siyaset, hata yapar, hatasını kabul etmez. Bazen de hata yaptıklarını anlamış, fark etmiş olsalar dahi, açıkça “ biz bu işi bu şekilde yapmakla hata yaptık. Bu yol ve bu yöntemden vazgeçiyoruz. Artık en doğru olanı bulma çabasında olacağız!…” demek yerine, “biz yanlış anlaşıldık, aslında bizim söylemek istediğimiz şuydu!..” gibisinden farklı bir eksenin işaret edilmeye çalışılması veya  yanlışlığı anlaşılmış olduğu halde daha önceki benimsedikleri ve hala da vazgeçemedikleri eksenin ambalajı değiştirilerek yeniden servis edilmesi çabası olarak kendini gösterir.

Fırkanın böylesi  yaklaşımlarla siyasetinde kendini millete kabul ettirmeye çalışmasının mesnedi zayıftır. Çünkü yanlış bir başka  yanlışla düzeltilmeye çalışılmış olur. Hataların telafisinde “biz yanlış anlaşıldık, aslında bizim söylemek istediğimiz şuydu!..” denmesi yerine, “Biz meramımızı yanlış anlattık! Şimdi düzeltiyoruz! Benimsediğimiz husus şöyle!…:  “  denerek doğru bir yol ve yöntemin benimsenerek anlatılması, insanları yanıltmadan kendilerine taraftar yapar ki doğru olan budur. Yoksa diğer yöntem de sanki kendileri doğruyu doğru olarak anlatmayı başarabilmiş fakat toplum bu izahatları anlayamıyormuş, anlama yeteneği yokmuş  gibi değerlendirilmiş oluyor.

Oysa, nasıl ki bir insanın hatasından dönmesi onun imanının güzelliğinin ve sağlamlığının bir göstergesiyse, fırkacı anlayışların hatalarını anladıklarında o hatalarından milletçi siyaset adına dönmeleri de esasında taşıdıkları misyonlarını batıl olmaktan uzaklaştırmaya çalıştıklarının ve sağlam bir yol tuttuklarının veya tutmaya çalıştıklarının bir göstergesi olur.

Şüphesiz doğrusunu Allah (C.C.) bilir. Allah, Gafûr-un  Rahîm’dir. (Çok bağışlayıcı, çok merhamet eden)

Selam ve duâ ile…

Esen kalın.

turac602009@hotmail.com

Duran Açıkgöz / 05.05.2013

KAYNAK:Duran AÇIKGÖZ.,Fırka için siyaset-Millet için siyaset.,04.05.2013- 14:27

http://www.insanidegerler.org/sdetay.asp?id=1521&did=2600., Makale ve Şiirler

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 42
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 198
Kayıt tarihi
: 20.12.11
 
 

Hayata ilişkin keşfedebildiğim iyi, güzel ve faydalı olabilecek  bir şeyler varsa, onları  değerlen..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster