Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Ocak '13

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
757
 

Fişe dönüş ve kümesteki kazlar

Fişe dönüş ve kümesteki kazlar
 

Ne oldu?. Hani şöyle kalkınmıştık, böyle kalkınmıştık?. İhracatı patlatmıştık?. Amerika’dan  otomobil, ticari araç satıyorduk, Dünya’nın her yerinde ve inşaat yapıyorduk, kendi ülkemizi de bir şantiye alanına çevirmiştik  işsizlik azalmıştı, ortalama gelir onbin dolarlara çıkmıştı?. Anadolu Kaplanları gelirlerini ikiye katlamışlardı?.

Ne oldu?. Herkes kendine mi çalışıyor?. Kimse vergi ödemiyor mu?.

Vergi iadesi zamanlarında üç kuruşluk hatalı fişi yakalamak için üç milyona binlerce müfettişe fişleri incelettirenler ne oldu?. Gücünüz kümesteki kazlara mı yetmişti?.. Ödemiyorlar değil mi?

Alma mazlumun ahını ahını çıkar aheste aheste diyeceğim, diyemiyorum. Ucu herkese dokunuyor. Yalnız Devlet’e değil. Sana, bana, ona.  Sen aklın sıra  cinlik yapıp fiş toplanmayacak diye çalışanların 2007 deki kazancını ortadan kaldırıp, deve yaparsan, birileri de gelir seni  ‘’badem’’ yapar işte.

Fiş toplama ciddi ciddi yeniden düşünülüyor. Toplanan vergi artmıyor çünkü.

Uygulamanın daha ilk başında böyle bir zarara neden olacağı belliydi. Bu resmen serbest çalışanı başıboş bırakmak demekti. Adeta bir kıyaktı. Zaman zaman uygulanan vergi affları ile olan kıyaklar yetmiyordu.

Düşünün fiş zamanlarını. Her malın kredi kartıyla satış fiyatı başka, nakit ödeme fiyatı başka değil miydi?. Nakitte kaçak vardı. Kredi kartı ise kontrol altındaydı.

İktidarlar önce halkını tanımak, sonra sistemlerini yapmak zorundadır. Alt yapısı olmayan uygulamalar, rayları değiştirmeden, trenin hızını arttırıp, Dünya’nın en acayip hızlı trenini yaratır, o tren raydan çıkar, insanlar ölür. Ondan sonra suçu makiniste atarsınız olur biter değil mi?. Bu iş de böyle sen vergi toplamasını bilmezsen, kimse sana al sana vergi diye para getirmez.

Bu olay bir kere daha kanıtlamıştır ki, bu ülkeden petrol çıksa, herkes petrol zengini olsa, ülkede vergiyi ödeyecek olanlar bellidir. ‘’Kümesteki kazlar’’

O kazlar ve o kazlıktan ancak emekli olunca kurtulup, bu sefer de geçim sıkıntısına düşen emekliler ki, o fişlerden alacağı üç kuruş için, bütün sene birer gönüllü Maliye müfettişi gibi çalışıyorlardı. Bunu da göremediler. Yıl sonunda ödedikleri paralarda gözleri kaldı. Sonra bir baktılar ki, Devlet’e ödenmeyen, bu kazlara ödenenlerden fazla.

Şimdi, her zamanki gibi olmadı baştan.

Ülkeyi yönetenler halkını, esnafını, sanayicisini, iş adamını  tanımak zorundadır.  Ankara’ya kapağı atıp, herkesi kendi gibi refah içinde sananlar aldanıyor. Sözüm yalnız bu hükümete değil. Bu ülkede vergi kaçıranlar lüks içinde villalarda yaşıyor, jeep’lerle dolaşıyor. Kümesteki kazların yani bordroluların, daha maaşını almadan vergisi kesiliyor. Ne acıdır ki bu memleketin bütün yükünü onlar çektikleri halde, çoğu çalışırken aybaşını getiremiyor. Borç içindeler. Ne kimsenin arttığı söylenen milli geliri hissettiği var ne de, kimsenin kimseye yardım edecek durumu

Fiş toplama ile vergi gelirlerinin arttığını öğrenmek de en azından hatadan dönmektir. Baştan böyle olacağı ne kadar belli ise de yaşanmadan anlayamadılar. Fiş toplamadan geçen sürede de bir sistem geliştiremediler, çözümü yine çalışanlarla, emeklilere havale ettiler.

Eğer vergi gelirlerindeki azalma tüketim ve kazancın azalamasından kaynaklanıyorsa o zaman iyi gitmeyen bir şeyler var demektir. Yok eğer bu kayıp gerçekten fiş toplamamaktan, faturasız işlemden kaynaklanıyorsa, Maliye Bakanlığının bu kayıt dışı kazancı önleyecek sistemlerini yeniden ve derhal gözden geçirmesi lazımdır. Fiş, fatura toplamadaki kontrol bu sistemlerin bir parçasıdır ve mutlaka uygulamaya yeniden geçilmelidir.

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 435
Toplam yorum
: 146
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 942
Kayıt tarihi
: 15.01.09
 
 

İstanbul doğumluyum.. İstanbul'un  tramvaylı döneminden bu şehirde yaşıyorum. Gençlik yıllarında ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster